Rynek magazynowy dąży do stabilizacji
Drugi najlepszy wynik po stronie popytu i rekord pod względem nowej podaży – tak w skrócie przedstawiała się sytuacja na rynku magazynowym w Polsce w 2022 roku.
Drugi najlepszy wynik po stronie popytu i rekord pod względem nowej podaży – tak w skrócie przedstawiała się sytuacja na rynku magazynowym w Polsce w 2022 roku.
Rok 2022 zakończył się rekordowym wynikiem podaży 4,4 mln mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza wzrost o 40% i ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2020.
Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych. Całkowite koszty najmu powierzchni magazynowych, energii i pracy należą do najniższych w Europie
Szybko rozwijający się rynek e-commerce, rosnące wymagania klientów i coraz większa popularność re-commerce generują popyt na magazyny, które gwarantują możliwość obsługi wysyłek i zwrotów.
Rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych oraz pocztowych (KEP) w Polsce od kilku lat odnotowuje nieprzerwany, dwucyfrowy wzrost, a jego wartość przekroczyła już 17 miliardów złotych – wynika z najnowszego raportu „Polish CEP Report 2022”, przygotowanego przez Last Mile Experts, 7R oraz agencję doradczą Cushman & Wakefield.
W pierwszej połowie br. całkowity popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnął poziom 3,8 mln mkw., z czego 2,2 mln mkw. wynajęto w drugim kwartale.
Linker Cloud, Packhelp i Direct Link oraz Cushman & Wakefield – sporządzili raport poruszający kwestię wpływu branży e-commerce na środowisko. Publikacja koncentruje się również na roli opakowań w zrównoważonej logistyce, korelacji między transportem a zmianami klimatycznymi oraz przyszłości zielonych magazynów.
Eksperci Cushman & Wakefield po raz drugi przeprowadzili wśród deweloperów i największych operatorów logistycznych w Polsce kompleksowe badanie pokazujące rozwój rynku nieruchomości magazynowych dedykowanych do obsługi handlu internetowego.
Jak przedstawiają dane, w pierwszych miesiącach br. całkowity popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnął poziom 1,56 mln mkw., a wolumen inwestycji w budowie osiągnął rekordowe 4,8 mln mkw. Jakie inne wnioski płyną z raportu?
• W 2021 roku odnotowano skokowy wzrost popytu na powierzchnie magazynowe, a całkowity wolumen transakcji najmu wyniósł 7,5 mln mkw. • 3,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej zostało oddane do użytku w ubiegłym roku • Na koniec grudnia 2021 roku w budowie było rekordowe 4,5 mln mkw. powierzchni magazynowej • Prognozy przewidują wzrost czynszów za powierzchnie magazynowe. Całkowity popyt wzrósł o 50% względem 2020 roku.
Gdy wydaje się, że rekordy osiągnięte w zeszłych kwartałach są nie do pobicia, okazuje się, że aktywność najemców i deweloperów na polskim rynku magazynowym wciąż pozytywnie zaskakuje.
W trzecim kwartale 2021 roku do użytku oddano prawie 1,08 mln mkw. powierzchni przemysłowej (w ramach 33 projektów), co jest rekordowym wynikiem aktywności deweloperskiej w okresie jednego kwartału. Natomiast wolumen transakcji najmu przekroczył poziom 1,5 mln mkw., co świadczy o silnym wzroście aktywności najemców na rynku magazynowym w Polsce. To niektóre z wniosków z podsumowania poprzedniego kwartału w segmencie industrial.
W III kw. 2021 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych wyniosły 23 mln mkw., co oznacza wzrost o 13% względem zeszłego roku. W minionych miesiącach nadal mieliśmy do czynienia z trendem wysokiej podaży w sektorze, a fakt ten potwierdził najwyższy wynik w historii dotyczący aktywności deweloperskiej w jednym kwartale. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield zapowiada prezentację podsumowania III kwartału na rynku magazynowym.
Spadek pustostanów i dynamiczny wzrost wolumenu inwestycji – międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowuje II kwartał 2021 roku na polskim rynku magazynowym.