Dlaczego warto się przeprowadzić? Atuty nowych magazynów

15 stycznia 2020

Dlaczego warto się przeprowadzić? Atuty nowych magazynów

Spis treści

Spadek kosztów i nowe możliwości to najważniejsze aspekty, które Twoja firma zyska na przeprowadzce. Sprawdź atuty nowych magazynów.

Długoletnie pozostawanie w jednej lokalizacji magazynowej zapewnia komfort – nie trzeba myśleć o wyzwaniach związanych z przeniesieniem operacji logistycznych do nowego, położonego w innym miejscu budynku. Tymczasem trudne i wymagające dodatkowego wysiłku zmiany umożliwiają często nie tylko szybszy rozwój firmy, lecz również pozwalają na osiągnięcie dużych oszczędności operacyjnych. Z uwagi na ten fakt, przygotowaliśmy krótkie zestawienie kwestii pomagających odpowiedzieć na pytanie: dlaczego warto się przeprowadzić do nowoczesnego magazynu?

Zalety przeniesienia magazynu do nowego miejsca

Wybierając nową lokalizację, istnieje możliwość wybudowania budynku zgodnie z oczekiwaną specyfikacją techniczną, a co za tym idzie optymalizacji zagospodarowania powierzchni operacyjnej na bazie doświadczeń z obecnego magazynu. Podobnie jest z biurami projektowanymi i budowanymi przy udziale architekta dewelopera, zgodnie z oczekiwaniami najemcy - w wyższym standardzie, bez potrzeby rozbudowy.

Dostosowanie lokalizacji do potrzeb dotyczy jednak nie tylko wnętrza budynku – powierzchnie zewnętrzne, takie jak parkingi, można również zaplanować i zorganizować tak, aby wydajność operacyjna nowego magazynu była jeszcze wyższa. Dodatkowo, wymagania techniczne mogą zostać ujęte w czynszu najmu, dzięki czemu najemca nie musi ponosić dodatkowych kosztów z tym związanych.

Spadną koszty operacyjne 

Wykorzystanie „best practises” oraz „lessons learned” z obecnej lokalizacji i operacji w niej prowadzonych, pozwoli uniknąć wysokich gardeł, spowolnień i ryzyk procesowych. Optymalizacja tych działań zagwarantuje lepszy product flow, a co za tym idzie – pozwoli na uzyskanie niższych kosztów związanych z logistyką.

Oszczędzisz na kosztach eksploatacyjnych

Na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się standardy związane z ogólną ergonomią budynków przemysłowych. Od roku 2014 wzrósł współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów, zwiększyła się także grubość przegród. W praktyce oznacza to, że nowe obiekty magazynowe są lepiej izolowane od warunków zewnętrznych, co przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania zimą oraz komfort pracy w obiekcie w porze letniej.

W nowoczesnych magazynach standardem jest również oświetlenie LED, charakteryzujące się niższym zapotrzebowaniem na energię i dłuższą żywotnością niż starsze technologie (lampy wyładowcze, oświetleniówki liniowe). Często stosuje się również automatykę oświetlenia, dzięki czemu światło w niewykorzystywanych obecnie częściach magazynu jest przygaszane bądź całkowicie wyłączone – rezultat widać na rachunkach za energię!

Zapłacisz niższy podatek od nieruchomości

Jedną z niewątpliwych zalet nowych obiektów magazynowych jest fakt, że w pierwszym kalendarzowym roku najmu są zwolnione z podatku od nieruchomości. Dla najemcy oznacza to, że w przypadku powierzchni równej 10 000 mkw., w pełnym roku kalendarzowym oszczędzi ponad 240 000 zł (50 tys. EUR). Oszczędności z tego tytułu mogą być jednak większe - zdarzają się bowiem sytuacje, w których dany obiekt takie zwolnienie otrzymuje na dłużej; 3, 5 lub nawet 10 lat!

Operacje logistyczne Twojej firmy będą łatwiejsze

Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najemców, implementując nowoczesne rozwiązania ułatwiające operacje magazynowe i zwiększające praktyczność powierzchni - rezygnacja z pierwszej linii słupów w strefie przydokowej czy zastosowanie układu kolumn 24x24 ułatwia organizację strefy przyjęć i wydań, a także kompletacji towaru, wzmocniona posadzka zaś pozwala na składowanie większej liczby lub cięższych produktów, a wyższa odporność ogniowa pozwala na magazynowanie większej ilości towarów na mniejszej powierzchni.

Źródłem łatwiejszych i szybszych operacji logistycznych może być również nowa infrastruktura IT, pozwalająca na szybszą wymianę danych pomiędzy systemem ERP klienta i oprogramowaniem WSM służącym do zarządzania operacją magazynową.

Nowy magazyny = mniej problemów 

Koszty napraw nowego magazynu są nieporównywalnie niższe niż obiektu starego typu. Nowe parki magazynowe posiadają także tę zaletę, że najważniejsze elementy konstrukcji są objęte gwarancjami od 2 do 10 lat. W tym czasie ich naprawa czy wymiana nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ­– ponosi je bezpośrednio generalny wykonawca.

Decydując się na najem budynku dostosowanego do potrzeb, istnieje możliwość wprowadzenia instalacji ekologicznych i proekologicznych, takich jak np. panele słoneczne, pompy ciepła czy system maksymalnego ograniczenia zużycia wody, a także wybudowania budynku zgodnie z certyfikacją ekologiczną (np. BREEAM lub LEED).

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield