Aktualności

Strategia ESG: co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Celem współcześnie działających przedsiębiorstw jest już nie tylko generowanie zysków. Dla interesariuszy coraz ważniejsze stają się bowiem obszary pozafinansowe dotyczące m.in. większej dbałości o kwestie środowiskowe. Szczególne zainteresowanie w ostatnich latach budzi w tym kontekście strategia ESG, według której swoje działania planuje coraz więcej firm. Sprawdźmy, czym dokładnie jest ta koncepcja i co powinna uwzględniać.

27 listopada 2023
Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie LEED

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design to jeden z najpopularniejszych międzynarodowych systemów certyfikacji budynków zrównoważonych. Aby go uzyskać, sprawdza się, w jaki sposób dany obiekt budowlany wpływa na środowisko naturalne. Jakie są wymagania, aby zdobyć prestiżowy certyfikat LEED oraz dlaczego warto to zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

22 listopada 2023
Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

Certyfikat BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method to jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych systemów oceny zrównoważonego budownictwa. Znajduje zastosowanie na całym świecie, a korzystają z niego inwestorzy, deweloperzy oraz najemcy. Sprawdźmy, jakie wytyczne obejmuje oraz w jaki sposób można go uzyskać.

20 listopada 2023
Magazyn, jako inwestycja: Otwórz drzwi do pasywnego dochodu

Inwestorzy często lokują swoje środki poprzez zakup gotowego obiektu z podpisaną umową najmu z jednym lub z kilkoma najemcami. Magazyny, mimo że często są niedoceniane, stanowią niezwykle atrakcyjną opcję inwestycyjną, która może przynieść stabilny pasywny dochód. W tym artykule przyjrzymy przedstawię Państwu właśnie jeden z takich obiektów.

18 października 2023
Które z rozwiązań jest lepsze: BTS czy BTO?

Odpowiedni, dopasowany do potrzeb magazyn to jeden z elementów sukcesu na współczesnym, bardzo konkurencyjnym rynku. To temat szczególnie nam bliski, dlatego w tym artykule zastanowimy się, co może być lepsze, czyli magazyny BTS czy BTO, od czego to zależy oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze. Serdecznie zachęcamy do lektury.

25 września 2023
Co to jest BTS (Built-To-Suit) w magazynowaniu?

Jeśli Twoja firma ma specyficzne potrzeby magazynowe, to gotowe nieruchomości dostępne na rynku mogą się nie sprawdzić. W takiej sytuacji warto skorzystać z inwestycji typu BTS, czyli Built-To-Suit. Na czym dokładnie one polegają, a także jakie mają zalety zarówno z perspektywy najemców, jak i deweloperów? Serdecznie zachęcamy do lektury.

18 września 2023
Co to jest BTO (Built-To-Own) w magazynowaniu?

Odpowiednio dostosowana przestrzeń magazynowa to dla wielu przedsiębiorstw klucz do rynkowego sukcesu. Firmy mogą mieć jednak różne potrzeby w tym zakresie, również bardzo specyficzne, które będą wymagały indywidualnego podejścia. W tym kontekście pojawia się pojęcie magazynów BTO (Build to Own), które są popularne wśród dużych podmiotów. Projekty BTO choć nie są nowością na rynku nieruchomości, wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę dla klientów poszukujących dedykowanych inwestycji, niekoniecznie w popularnych lokalizacjach logistycznych. Charakteryzują się one tym, że obiekty są budowane specjalnie dla klienta na własność, a deweloper pełni w tym procesie rolę wykonawczą, przyjmując jednocześnie na siebie szerszą odpowiedzialność niż generalny wykonawca. Odpowiada za cały proces deweloperski, rozpoczynając od planowania, przechodząc przez procedury administracyjne, aż do momentu oddania gotowego obiektu do użytkowania. Jakie ma zalety w magazynowaniu? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółów.

11 września 2023
Tomasz Bulej

Starszy Negocjator

+48 884 202 250
Porozmawiajmy
Ważne zmiany w przepisach o planowaniu przestrzennym – czy to wpłynie na dostępność i ceny terenów inwestycyjnych?

23 lipca 2023 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polski podpisał nowelizację ustawy o planowaniu o zagospodarowaniu przestrzennym, a 24 sierpnia ustawa została opublikowana w dzienniku ustaw. Nowelizacja zacznie obowiązywać po 30 dniach od opublikowania. Tym samym po 20 latach zmienią się przepisy dotyczące planów miejscowych, popularnych WZ-tek oraz studiów zagospodarowania. Celem ustawy, jest uporządkowanie przepisów dotychczas obowiązujących, ujednolicenie ustaleń i bardziej kompleksowe „zadbanie” o polską przestrzeń. Jednak w środowiskach dobrze zorientowanych w temacie planowania przestrzennego pojawiają się głosy, że faktycznie za zmianą ustawy idzie duża rewolucja w przepisach. Czy ta rewolucja może dotknąć również nowe inwestycje przemysłowe?

04 września 2023
Co składa się na całkowity koszt wynajmu magazynu?

Przestrzeń staje się cennym towarem, a wynajem magazynu to niezwykle istotne zagadnienie dla wielu przedsiębiorstw. Bez względu na branżę, w której działa firma, potrzeba odpowiedniej przestrzeni do przechowywania towarów, komponentów lub inwentarza jest nieodłącznym elementem efektywnego łańcucha dostaw. Wybór odpowiedniej powierzchni magazynowej jest nie lada wyzwaniem. A jakie są rzeczywiste koszty wynajmu magazynu? Jakie czynniki wpływają na ceny? Odpowiedź w poniższym artykule!

28 sierpnia 2023
Magazyn ADR - co go charakteryzuje i jak go znaleźć?

W obecnym świecie przewóz towarów niebezpiecznych odgrywa kluczową rolę w Polsce, ale czy wiemy jakie tajemnice skrywają magazyny ADR? Jakie substancje mogą w nich być składowane? Co sprawia, że są one niezwykle istotne dla naszego codziennego funkcjonowania? W tym artykule zgłębię ten temat - zapraszam do lektury!

17 sierpnia 2023
Co wpływa na cenę gruntu? W jaki sposób droższa działka przekłada się na niższy koszt inwestycji?

Ceny gruntu zależą od szeregu czynników, przede wszystkim determinowane są przez przeznaczenie terenu oraz najbliższe otoczenie.

11 lipca 2023
Czy warto inwestować w Lublinie? Uwarunkowania inwestycyjne Lublina

Lublin – największy ośrodek kulturowy, akademicki i biznesowy po wschodniej stronie Wisły, z obszarem metropolitalnym liczącym blisko 650 000 mieszkańców. Dobrze wykształcona kadra, konkurencyjne koszty pracy i najmu powierzchni oraz dostęp do dobrej jakości dróg ekspresowych to tylko niektóre atuty wpływające na atrakcyjność inwestycyjną miasta.

28 czerwca 2023
Co to jest leasing zwrotny nieruchomości i kiedy się opłaca?

Leasing zwrotny nieruchomości jest jednym ze sposobów na pozyskiwanie kapitału. W praktyce daje możliwość uwolnienia środków związanych z nieruchomościami na różne cele, aktualnie planowane przez firmę. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega taka usługa oraz kiedy jest najbardziej opłacalna. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

23 maja 2023
Co to jest BMS (Building Management System) - zautomatyzowany system zarządzania budynkiem?

Eksploatacja oraz zarządzanie budynkiem generuje sporo kosztów. Można je jednak zoptymalizować, a pomaga w tym BMS (ang. Building Management System), czyli system zarządzania budynkiem. Na czym dokładnie polega oraz jakie są konkretne korzyści związane z jego użytkowaniem? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółowych informacji na ten temat.

16 maja 2023
Cushman & Wakefield