Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

20 listopada 2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

Spis treści

Certyfikat BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method to jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych systemów oceny zrównoważonego budownictwa. Znajduje zastosowanie na całym świecie, a korzystają z niego inwestorzy, deweloperzy oraz najemcy. Sprawdźmy, jakie wytyczne obejmuje oraz w jaki sposób można go uzyskać.

Co to jest certyfikat BREEAM i w jaki sposób powstał?

Certyfikat BREEAM został wprowadzony w roku 1990 w Wielkiej Brytanii przez organizację BRE, czyli Building Research Establishment. Utworzono go po to, aby wyznaczać nowe standardy w budownictwie, jednocześnie działając w zgodzie z ekologią oraz zwiększając komfort użytkowania budynków. Obecnie inwestycje z tym certyfikatem można znaleźć w 77 krajach.

Wymagania do certyfikatu BREEAM

Wymagania w zakresie certyfikacji BREEAM obejmują 10 różnych kategorii. Oto one:

 1. odpowiednie zarządzanie projektem inwestycyjnym, a także procesem budowy,
 2. poziom energooszczędności użytych materiałów,
 3. komfort użytkowania,
 4. poziom zużycia energii,
 5. miejsce zlokalizowania budynku, w tym jego odległość od punktów komunikacji miejskiej,
 6. przyjęte metody zarządzania odpadami,
 7. zarządzanie gospodarką wodną oraz ściekową,
 8. dbałość o tereny zlokalizowane wokół budynku,
 9. rozwiązania przyjęte w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń,
 10. innowacyjność budynku.

Na podstawie podanych kryteriów oblicza się procentowy wynik, który pokazuje, jak wiele elementów zostało wdrożonych. Każdy z nich ma także przyjętą wagę przekładającą się na uzyskany rezultat. Przykładowo na kryteria związane z energią przypada aż 23 proc. ogólnej oceny. W sumie można zdobyć w tym zakresie 32 punkty, przy czym aż 15 przypada na efektywność energetyczną inwestycji.

BREEAM oblicza się według następującej skali:

 • mniej niż 30 proc. - budynek nie spełnia kryteriów i tym samym nie otrzymuje certyfikatu BREEAM,
 • 30-44 proc. - ocena pass, czyli minimalny poziom spełnienia kryteriów,
 • 34-54 proc. - certyfikat wraz z oceną good, czyli dobrą,
 • 55-69 proc. - certyfikacja z oceną very good, czyli bardzo dobrą,
 • 70-84 proc. - certyfikat z oceną excellent, czyli doskonałą,
 • powyżej 85 proc. - certyfikat z oceną outstanding, czyli nadzwyczajną.

W Polsce certyfikat BREEAM mają takie obiekty jak Manufaktura w Łodzi oraz kompleks biurowo-handlowy Plac Unii w Warszawie. Certyfikat BREEAM mogą uzyskiwać też magazyny. Jednym z go posiadających jest Panattoni Park Sosnowiec I, który ma wynik excellent.

Jak przebiega proces certyfikacji BREEAM?

Początkowo wskazywany jest konsultant BREEAM, czyli osoba, która posiada upoważnienie do weryfikacji, a także prowadzenia dokumentacji projektowej. Kolejno zbierane są dokumenty, które mają potwierdzać założenia projektowe. Są one następnie weryfikowane pod kątem wymagań BREEAM. Pomagają w tym programy analizujące natężenie światła, hałasu oraz energii w takim budynku i porównują je z wytycznymi. Uzyskany w ten sposób wynik jest zbiorem wytycznych dla projektantów, w jaki sposób stworzyć budynek wydajny, a także taki, który będzie odpowiadał założeniom. Budynek uzyska akceptację konsultanta, jeśli spełni wymogi na wskazanym poziomie. Co istotne, certyfikat BREEAM może uzyskać zarówno nowopowstała inwestycja, jak i ta, która już istnieje.

Certyfikacja BREEAM a magazyny

Zielone magazyny, np. z certyfikatem BREEAM, są tańsze w eksploatacji. Dodatkowo ich użytkowanie korzystnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa, które tym samym może promować się jako bardziej ekologiczne. Ich użytkowanie stanowi więc przewagę konkurencyjną, dlatego coraz więcej potentatów rynkowych zwraca uwagę, czy obiekt jest certyfikowany. Jeśli szukasz takiej inwestycji, to serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Sprawdź również, które z rozwiązań jest lepsze: BTS czy BTO?

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield