Oświetlenie w magazynie. Jakie oszczędności pozwalają uzyskać LEDy?

12 maja 2020

Oświetlenie w magazynie. Jakie oszczędności pozwalają uzyskać LEDy?

Spis treści

Mądre zarządzanie oświetleniem może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w magazynie nawet o 90%. Sprawdź, jak zaoszczędzić na LEDach!

Czy wiesz, że dzięki mądremu zarządzaniu oświetleniem jesteś w stanie zmniejszyć w swoim magazynie zużycie energii elektrycznej nawet o 90%? Jeśli w szacunkach uwzględnimy także przewidywany wzrost cen prądu, to w kolejnych latach oszczędności stają się jeszcze większe, a co za tym idzie mają istotny wpływ na koszty operacyjne Twojej firmy!

W zastosowaniach oświetlenia przemysłowego nowych inwestycji diody LED stają się już standardem. Technologia ta bardzo szybko się rozwija, pozwalając rokrocznie osiągnąć coraz większą efektywność wynikającą z jakości samego oświetlenia magazynu oraz jego natężenia - może ona wynieść nawet 12%! Tak dynamiczny rozwój tej technologii skłania nawet obecnych użytkowników LEDów do zastanowienia się, czy nie warto pomyśleć o wymianie opraw na nowe. Kolejnymi atutami są rosnąca niezawodność oraz zmniejszenie cen najważniejszych podzespołów.

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na LED

Zastanawiasz się jakie oświetlenie do magazynu jest najlepszym rozwiązaniem? Modyfikacja tradycyjnego systemu oświetlenia magazynu, opartego zazwyczaj na oprawach świetlówkowych lub metahalogenkowych, na system LED pozwala na zaoszczędzenie 55-60% energii przy wymianie w stosunku 1:1 (w oparciu o dane TheusLED, jednego z dostawców takich rozwiązań na rynku polskim). Co więcej, jakość takiego światła jest znacznie wyższa, co bezpośrednio przekłada się na lepszą wydajność pracowników magazynowych i płynny proces. Warto również nadmienić, że koszty konserwacji zredukowane są prawie do zera. Żywotność rozwiązań LED to ok. 10 lat, a okres gwarancyjny trwa zazwyczaj 5 lat.

Technologie dodatkowo obniżające koszty za prąd przy oświetleniu LED do magazynu

Przy inwestycji w oświetlenie LED warto wziąć pod uwagę także czujnik ruchu, który stanowić będzie dodatkowe ulepszenie, pozwalające ponadnormatywnie zmniejszyć zużycie energii. Jeśli w alejce magazynowej niewykonywana jest żadna operacja, a statystycznie może być to nawet 50 minut na każdą godzinę, to moc zasilania opraw jest ograniczona do około 10% mocy nominalnych, czyli 5% tego, co wykorzystują lampy tradycyjne. Przykładem czynności do wykorzystania czujników jest np. sztukowa asortymentu typu slow movers, tj. wolno rotującego. Podczas poruszania się po magazynie rozświetlana jest przestrzeń przed i nad pracownikiem, co daje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz odpowiedni komfort pracy.

Elementem, który nie zawsze bierzemy pod uwagę jest także natężenie oświetlenia. Czujnik mierzący ten poziom również zredukuje zużycie energii. Jak działa? Mierzy on sumę światła dziennego oraz tego wytwarzanego przez oprawy LED. W sytuacji, kiedy światła słonecznego jest dostatecznie dużo, oprawy LED świecą z minimalną mocą – około 10 %. Im jest jego mniej, tym natężenie opraw LED staje się mocniejsze. System działa najwydajniej w słoneczne dni lata, z uwagi na ich długość. Czujnik daje nie tylko oszczędności, lecz także poprawia komfort pracy poprzez utrzymywanie natężenia światła na poziomie optymalnym dla pracowników. Jest on bezpieczny i zgodny z wymaganiami polskich norm.

Jak wygląda zmiana oświetlenia magazynu na LEDy?

Oprawy LED wymienia się na miejscu. Robi się to stopniowo, strefami - sposób wykonywania prac zapewnia stały dopływ światła, dzięki czemu nie wpływa to znacząco na wykonywane na magazynie operacje. Na inwestycję związaną z oświetleniem LED decydują się najemcy, którzy na własną rękę chcą podnieść efektywność oświetlenia. Często montują oni nową instalację obok starej. W takim przypadku z uwagi na warunki wyjścia z powierzchni po zakończeniu umowy i wymagania jej przywrócenia do stanu pierwotnego, demontują i zabierają nową, zostawiając jedynie poprzednie oświetlenie.

Oświetlenie LED do magazynów a certyfikaty ekologiczne

Wymiana oświetlenia pomaga w uzyskaniu białych certyfikatów, tzw. premii energetycznej z tytułu zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Oprawy LED zatem to nie tylko oszczędności w wydatkach, lecz również pozytywny wpływ na ograniczenie emisji CO2 oraz zanieczyszczenia środowiska, co staje się niezbędnym elementem strategii CSR działających na polskim rynku firm. Czas zwrotu inwestycji jest zależny głównie od rodzaju obiektu, czasu pracy, która wymaga oświetlenia w cyklach dobowych i tygodniowych oraz stawek za energie elektryczną.

Przy obecnych cenach prądu jest to średnio dwa lata. Oświetlenie LED potrafi zmniejszyć zużycie energii nawet o 90%, natomiast wynik równy 80% jest już uzasadniony ekonomicznie. Bardzo ważną rzeczą jest nie tylko wymiana opraw na bardziej wydajne, lecz również dopasowanie rozsyłu światła do wymaganych parametrów oraz sterowanie oświetleniem w taki sposób, aby lampy świeciły tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Dlaczego warto inwestować w oświetlenie LED?

Wzrost cen energii elektrycznej, wysoki procent redukcji zużycia oraz obniżenie kosztów konserwacji, sprawiają, że nowoczesne systemy oświetlenia stają się bardzo atrakcyjne dla właścicieli obiektów przemysłowych. Warto więc przemyśleć jakie oświetlenie do magazynu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zapraszamy do przeczytania także wpisu na temat innowacji w magazynach.

Jeżeli poszukujesz oszczędności magazynowych, skontaktuj się z ekspertami Cushman & Wakefield – pomożemy Twojej firmie odnaleźć optymalne rozwiązanie!


Konrad Jacewicz

Górny Śląsk, Kraków, Rzeszów

Profil
 
Paulina Machałowska

Polska Zachodnia oraz Północna, Bydgoszcz i Toruń

Profil
Kamil Żach

Polska Centralna

Profil
Renata Krzyżanowska

Warszawa, Lublin, Białystok

Profil
Tomasz Bulej

Warszawa, Lublin, Białystok

Profil

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield