Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie LEED

22 listopada 2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie LEED

Spis treści

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design to jeden z najpopularniejszych międzynarodowych systemów certyfikacji budynków zrównoważonych. Aby go uzyskać, sprawdza się, w jaki sposób dany obiekt budowlany wpływa na środowisko naturalne. Jakie są wymagania, aby zdobyć prestiżowy certyfikat LEED oraz dlaczego warto to zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Certyfikat LEED — co to jest?

Certyfikat LEED powstał w roku 1998 z inicjatywy amerykańskiej organizacji Green Building Council. Wówczas stworzono pilotażową wersję, natomiast dziś obowiązuje LEED 4.0 oraz 4.1, które to systemy są stosowane w 168 państwach. W Polsce po raz pierwszy certyfikat został przyznany w 2009 roku. Obecnie natomiast jest drugim najpopularniejszym systemem certyfikacji budynków, zaraz po brytyjskim certyfikacie BREEAM, który przynajmniej w naszym kraju jest najpowszechniejszy.

W Polsce LEED przyznaje się głównie przestrzeniom biurowym, przemysłowym, handlowym, hotelowym i szkolnym. Zazwyczaj certyfikaty są wydawane jednorazowo oraz bezterminowo. Dodatkowo istnieje opcja wydania precertyfikatu na wcześniejszym etapie powstania inwestycji. Wówczas pozwala to korzystać z wizerunkowych zalet jego uzyskania, choćby po to, aby jak najwcześniej pozyskać najemców. Dzięki temu można liczyć na szybszy zwrot z inwestycji, trzeba bowiem mieć na uwadze, że procedura uzyskania certyfikatu jest płatna.

Wymagania do certyfikatu LEED

W przypadku oceny brane są pod uwagę wszystkie te kryteria, które pozwalają ocenić, jak budynek wpływa na środowisko. Ocenie podlegają takie czynniki jak:

  • lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • efektywność wykorzystania energii,
  • zastosowane materiały,
  • jakość środowiska panującego wewnątrz.

Brana jest też pod uwagę innowacyjność przy projektowaniu. Na podstawie wszystkich tych parametrów przyznaje się liczbę kredytów. Trzeba mieć na uwadze, że istnieją też wymagania, które są niepunktowane, ale trzeba spełnić je niezależnie od poziomu (są to tzw. prerequisites). Kolejno suma kredytów decyduje o tym, czy inwestycja uzyska certyfikat LEED oraz na jakim poziomie. Poziomy możliwe do uzyskania to:

  • Certified (od 40 do 49 pkt.),
  • Silver (od 50 do 59 pkt.),
  • Gold (od 60 do 79 pkt.),
  • Platinium (powyżej 80 pkt).

Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 110, przy czym 100 jest podstawowych, dodatkowe 10 przyznawanych jest za innowacyjność inwestycji.

Certyfikacji LEED mogą podlegać budynki na różnym etapie powstawania. Można zrobić to zarówno na etapie projektu, jak i już po zakończeniu prac budowlanych.

Certyfikat LEED a magazyny — dlaczego warto?

Zielone magazyny cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Gwarantują one najemcom korzyści na wielu różnych poziomach, a jednym z najważniejszych aspektów jest ich tańsza eksploatacja wynikająca z ekologicznych rozwiązań. Z zasady są dodatkowo łatwiejsze w użytkowaniu. To zasługa zaawansowanych systemów z zakresu facility management, które ułatwiają kompleksową kontrolę i szybsze znajdowanie ewentualnych błędów. Nie można pominąć też korzystnego wpływu na osoby zatrudnione korzystające z takich budynków. Dzięki eko rozwiązaniom są przydatne również dla nich.

Wymagania w zakresie certyfikacji LEED nie są łatwe do spełnienia. Coraz częściej stanowią jednak element istotny dla inwestorów, również tych, którzy decydują się na zakup lub wynajem przestrzeni magazynowej. Jeśli szukasz budynku dla swojej firmy, który posiada odpowiednie certyfikaty, to serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Sprawdź również, co składa się na całkowity koszt wynajmu magazynu oraz jak znaleźć najlepsze dla swojej firmy rozwiązanie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield