Satelity w polskim magazynie. W Lubuskiem powstanie park technologii kosmicznych

03 września 2018

W Lubuskiem powstanie Park Technologii Kosmicznych, którego celem będzie magazynowanie satelitów i podzespołów do nich oraz produkcja nowoczesnych technologii mających zastosowanie w codziennym życiu - informuje "Rzeczpospolita".

Rozmowy o produkcji nowoczesnych technologii w regionie Zielonej Góry prowadzono już od kilku lat, ale dopiero teraz - dzięki zmianie w zapisie kontraktu terytorialnego - jest to możliwe. Poprawka pozwala bowiem na zbudowanie Parku Technologii Kosmicznych.

Naszym celem jest stworzenie „zielonej krainy nowoczesnych technologii". Celem strategicznym jest innowacyjna gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach – powiedziała RP.pl Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa

Pierwotnym celem parku miało być rozwijanie nowoczesnych technologii, które będą miały zastosowanie w codziennym życiu. Dzięki unijnemu programowi kosmicznemu przy parku powstanie najprawdopodobniej magazyn komponentów satelitarnych - tutaj składowane będą podzespoły od momentu ich produkcji do chwili wystrzelenia na orbitę okołoziemską.

Unia Europejska chce się uniezależnić od producentów i dostawców tych części, powołując własne centrum magazynowo-logistyczne, dlatego przedstawiciele instytucji rządowych i sektora prywatnego zabiegają o wykorzystanie obu pomysłów: centrum magazynowego podzespołów satelitarnych i naszego parku technologii kosmicznych – tłumaczy marszałek Polak.

W inicjatywę zaangażowane są cztery podmioty: Hertz Systems, państwowe Centrum Badań Kosmicznych, Uniwersytet Zielonogórski i zarząd województwa lubuskiego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

FM Logistic pierwszym najemcą w Panattoni Park Głogów

FM Logistic, operator logistyczny, zdecydował się na najem proekologicznej powierzchni od Panattoni w Głogowie. W transakcji doradzali eksperci Cushman & Wakefield.

28 października 2021
Panattoni: BTS pod e-commerce z BREEAM Excellent

BTS w Świebodzinie otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja obsłuży klientów z branży e-commerce.

21 października 2021
Jeszcze w październiku rusza budowa Panattoni Park Bolesławiec

Deweloper rozpoczyna budowę Panattoni Park Bolesławiec. Inwestycja liczyć będzie 50 000 mkw. oraz otrzyma certyfikat BREEAM na poziomie "Excellent".

08 października 2021
Cushman & Wakefield