Satelity w polskim magazynie. W Lubuskiem powstanie park technologii kosmicznych

02 września 2018

Satelity w polskim magazynie. W Lubuskiem powstanie park technologii kosmicznych

Spis treści

W Lubuskiem powstanie Park Technologii Kosmicznych, którego celem będzie magazynowanie satelitów i podzespołów do nich oraz produkcja nowoczesnych technologii mających zastosowanie w codziennym życiu - informuje "Rzeczpospolita".

Rozmowy o produkcji nowoczesnych technologii w regionie Zielonej Góry prowadzono już od kilku lat, ale dopiero teraz - dzięki zmianie w zapisie kontraktu terytorialnego - jest to możliwe. Poprawka pozwala bowiem na zbudowanie Parku Technologii Kosmicznych.

Naszym celem jest stworzenie „zielonej krainy nowoczesnych technologii". Celem strategicznym jest innowacyjna gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach – powiedziała RP.pl Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa

Pierwotnym celem parku miało być rozwijanie nowoczesnych technologii, które będą miały zastosowanie w codziennym życiu. Dzięki unijnemu programowi kosmicznemu przy parku powstanie najprawdopodobniej magazyn komponentów satelitarnych - tutaj składowane będą podzespoły od momentu ich produkcji do chwili wystrzelenia na orbitę okołoziemską.

Unia Europejska chce się uniezależnić od producentów i dostawców tych części, powołując własne centrum magazynowo-logistyczne, dlatego przedstawiciele instytucji rządowych i sektora prywatnego zabiegają o wykorzystanie obu pomysłów: centrum magazynowego podzespołów satelitarnych i naszego parku technologii kosmicznych – tłumaczy marszałek Polak.

W inicjatywę zaangażowane są cztery podmioty: Hertz Systems, państwowe Centrum Badań Kosmicznych, Uniwersytet Zielonogórski i zarząd województwa lubuskiego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Zachodniopomorskie europejskim mini-hubem dla e-commerce?

Już ponad 1 mln mkw. istniejących zasobów magazynowych Pomorza Zachodniego jest przeznaczonych do obsługi operacji e-commerce – czytamy w raporcie „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”. Dalszy rozwój tej branży w regionie będzie napędzany przez trend nearshoringu, a głównym kierunkiem napływu nowych inwestycji powinny być kraje skandynawskie i Niemcy.

03 lipca 2023
BestSecret inwestuje w Polsce Zachodniej w Panattoni Park Sulechów III

Niemiecki sklep internetowy otwiera magazyn w Polsce Zachodniej. Zajmie ok. 90 tys. mkw. w Panattoni Park Sulechów III.

07 lipca 2022
BTS dla TEDi w zachodniopomorskim

Panattoni realizuje obiekt BTS o powierzchni 87 300 mkw. w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim.

14 lutego 2022
Cushman & Wakefield