Rozbudowa logistyki zwrotów przez Hermes Fulfilment w Polsce

26 marca 2024

Rozbudowa logistyki zwrotów przez Hermes Fulfilment w Polsce

Spis treści

W I kwartale ubiegłego roku firma Hermes Fulfilment otworzyła swój pierwszy na terenie Polski magazyn obsługi zwrotów. Obiekt o powierzchni 40 000 mkw. wchodzi w skład kompleksu produkcyjno-magazynowym CTParku Iłowa. Niemiecki dostawca usług magazynowych podsumowuje pierwszy rok działalności w Polsce i zapowiada długoterminową obecność.

Perspektywa na przyszłą współpracę

Obecnie na terenie inwestycji CTPark Iłowa przetwarzane są zwroty dla spółek e-commerce z Grupy OTTO (właściciela sklepów wysyłkowych takich jak Bonprix, Limango czy AboutYou), głównie na rynek niemiecki. Taka dynamiczna operacja jest możliwa dzięki korzyściom wynikającym z rozwiniętej infrastruktury logistyczno-transportowej regionu, w tym dobrze rozwiniętej sieci autostrad i dróg ekspresowych. Lokalizacja centrów Hermes Fulfilment w Iłowej umożliwia realizację dostaw w formule next day delivery do znacznej części wschodnich Niemiec.

Hermes Fulfilment już teraz zadeklarował swoją długoterminową obecność w regionie na przyszłe lata, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego Lubuskiego i generując nowe miejsca pracy. Z myślą o komforcie aktualnych i przyszłych pracowników firmy, budynek CTPark Iłowa został uzupełniony o przestrzenie socjalne i kantynę oraz zwiększono też parametry doświetlenia pomieszczeń i komfort termiczny.

- Magazyn zwrotów RTB jest częścią większej inwestycji Hermes Fulfilment w Iłowej. Doskonała lokalizacja magazynu w Polsce Zachodniej, zapewniająca dobre połączenia z istotnymi z naszej perspektywy magazynami we wschodniej części Niemiec oraz pozytywne rozmowy z lokalną administracją utwierdziły nas, że warto rozpocząć nasz flagowy projekt w południowej części województwa lubuskiego. Nasze plany w Polsce są długoterminowe, nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, rozmawiamy też z lokalnymi szkołami, widząc duży potencjał w regionie - mówi Joanna Komorowska, dyrektor zarządzający i członek zarządu Hermes Fulfilment w Polsce.

Polska z rosnącym potencjałem dla zagranicznych inwestorów

Wzrasta udział niemieckiego kapitału na polskim rynku. Obserwując mapę, zauważalna jest tendencja do lokalizowania biznesu bliżej zachodniej granicy kraju, zwłaszcza w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim. Potencjał rosnącego znaczenia gospodarczego oraz bliskość polsko-niemieckiej granicy zostały zauważone przez Hermes Fulfilment.

Firma do 2028 roku planuje zajmować pozycję jednego z trzech największych dostawców usług fulfilmentowych B2C w Europie (obejmujących składowanie, kompletowanie i wysyłkę zamówień do klienta końcowego). Magazyn zwrotów w CTParku Iłowa stanowi punkt wyjścia do rozwoju biznesu w Polsce, która jest centrum Europy Środkowej i zapewnia dostępność nowoczesnych powierzchni produkcyjno-magazynowych.

- Trend przenoszenia operacji z Niemiec do Polski ma swoje uzasadnienie w kontekście geograficznym, gospodarczym oraz ekonomicznym. Za naszą zachodnią granicą rosną wyzwania dla dostawców usług logistycznych i handlu detalicznego w zakresie znalezienia wysokiej jakości powierzchni magazynowych. Tymczasem nasz rynek jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie i oferuje liczne ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych. Do tego przyciąga wykwalifikowaną kadrą. Te wszystkie czynniki tworzą stabilne otoczenie biznesowe, a my chcemy je rozwijać. W zachodniej części Polski, w ramach sieci CTParks, zrealizowaliśmy dotychczas 20 proc. ze wszystkich naszych lokalnych kompleksów przemysłowo-logistycznych - wyjaśnia Bogi Gabrovic, director of client relations & corporate affairs w CTP Polska.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

WestSide Szczecin: nowa inwestycja LemonTree w sercu Pomorza Zachodniego

LemonTree rozpoczyna realizację nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. WestSide Szczecin to obiekt oferujący około 31 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej, zaprojektowanej z myślą o minimalizowaniu wpływu na środowisko. Oddanie inwestycji do użytku zaplanowane jest na luty 2025 roku.

27 czerwca 2024
Zachodniopomorskie europejskim mini-hubem dla e-commerce?

Już ponad 1 mln mkw. istniejących zasobów magazynowych Pomorza Zachodniego jest przeznaczonych do obsługi operacji e-commerce – czytamy w raporcie „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”. Dalszy rozwój tej branży w regionie będzie napędzany przez trend nearshoringu, a głównym kierunkiem napływu nowych inwestycji powinny być kraje skandynawskie i Niemcy.

03 lipca 2023
BestSecret inwestuje w Polsce Zachodniej w Panattoni Park Sulechów III

Niemiecki sklep internetowy otwiera magazyn w Polsce Zachodniej. Zajmie ok. 90 tys. mkw. w Panattoni Park Sulechów III.

07 lipca 2022
Cushman & Wakefield