Podstawowe wskaźniki rynkowe
Wskaźnik pustostanów
8,0%
Magazyny do wynajęcia w okolicach Warszawy
Warszawa to najstarszy i największy rynek magazynowy w Polsce, podzielony na dwa subrynki - miasto oraz okolice. Szczególnie ten drugi podregion cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najemców. Deweloperzy i inwestorzy doceniają stabilność i przewidywalność tego rynku oraz stałe zainteresowanie najemców i zdrowy popyt.
Serce transportu bije w Warszawie
Aglomeracja stolicy to także jednym z największych węzłów transportowych w kraju. Ma dostęp do wielu dróg krajowych, aż 8 linii kolejowych oraz dwóch lotnisk międzynarodowych, w tym głównego portu lotniczego w kraju - Lotniska Chopina. Przez region przebiegają również 3 z 10 transeuropejskich korytarzy transportowych (Helsinki – Warszawa, Berlin – Moskwa, Gdańsk – Ostrawa). Modernizacja sieci transportowej przyczyni się do dalszego wzrostu atrakcyjności tego rynku, w tym nowych lokalizacji jak: Marki, Radzymin czy warszawskie Bielany. Dzisiaj potencjał logistyczny Warszawy wykorzystują już zarówno operatorzy branżowi, jak i liczne sieci handlowe oraz firmy z branży FMCG.
Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie lokalizacjami położonymi po drugiej stronie miasta, takimi jak Marki czy Radzymin. Dzieje się tak m.in. z uwagi na rozwój infrastruktury, większy zasób dostępnych pracowników, czy małe nasycenie rynku - mówi Renata Krzyżanowska.
Na lewo magazyn, na prawo magazyn, a środkiem Wisła płynie
Dziś większość projektów magazynowych skoncentrowana jest w części zachodniej i południowej okolic Warszawy. Coraz częściej najemcy i deweloperzy rozważają lokalizacje z drugiej strony stolicy - spowodowane jest to zarówno rozwojem infrastruktury w części wschodniej miasta, jak i nasyceniem rynku w części zachodniej i południowej oraz związanymi z tym problemami ze znalezieniem pracowników.
Optymalne warunki najmu
Proponowane magazyny w Warszawie charakteryzują się strukturą modułową, co oznacza, że możliwe jest dopasowanie wielkości najmowanej powierzchni do zapotrzebowania Klienta. Oferty najmu powierzchni magazynowej posiadają także moduły powierzchni socjalnej i biurowej na antresoli bądź przylegającej do powierzchni dystrybucyjnej. Magazyny klasy A zapewniają dogodne warunki najmu ze względu na wysoką jakość wykonania obiektu, jak i strategiczną lokalizację. Ponadto istnieje możliwość budowy obiektów szytych na miarę najemcy (typu build-to-suit), gdzie na zamówienie Klienta można wykonać dodatkowe doki załadunkowe, bramy z poziomu „0”, klapy dymne, podwyższyć odporność ogniową oraz dostosować inne parametry techniczne.
Okolice podmiejskie na rynku warszawskim cieszą się niesłabnącą popularnością. Deweloperzy i inwestorzy doceniają stabilność i przewidywalność tego rynku, co przekłada się na stałe zainteresowanie najemców i wysoki popyt - dodaje Tomasz Bulej.
Zalety regionu okolic Warszawy
NAJWIĘKSZY
rynek zbytu w kraju
Warszawa jest jednym z największych rynków zbytu, który oferuje dostęp do około 2,5 mln konsumentów (mieszkańcy i użytkownicy miasta). Dodatkowo, dodatnie saldo migracji sprawia, że rynek ten wciąż rośnie. Warszawa, według planistów, przygotowana jest docelowo na 3 mln mieszkańców.
DOSKONAŁA
lokalizacja i komunikacja
Bardzo dobra centralna lokalizacja na mapie Polski oraz dobrze rozwinięta zarówno infrastruktura drogowa, jak i transport publiczny zapewniają optymalne warunki dla firm zajmujących się dystrybucją towarów.
ŻRÓŻNICOWANA OFERTA
powierzchni magazynowej
Wysokim zainteresowaniem najemców w regionie warszawskim cieszą się między innymi duże moduły magazynowe typu big-box (1 500 - 3 000 mkw.) zlokalizowane na obrzeżach miasta, a także mniejsze jednostki SBU (small business unit) w zróżnicowanym standardzie (500 - 1 000 mkw.).