Największa w Polsce hala z drewnianą konstrukcją dachu powstaje pod Warszawą

08 maja 2024

Największa w Polsce hala z drewnianą konstrukcją dachu powstaje pod Warszawą

Spis treści

W miejscowości Stary Konik, tuż przy wschodniej granicy Warszawy, trwają prace budowlane nad GLP Warsaw VI Logistics Centre. Projekt wyróżnia się zastosowaniem niestandardowych rozwiązań, które mają istotny wpływ na ograniczenie śladu węglowego. Generealnym wykonawcą jest CFE Polska, a planowane zakończenie budowy przewidziane jest na III kwartał 2024 roku.

GLP Warsaw VI Logistics Centre to największy jak do tej pory budynek logistyczny w Polsce (prawie 38 tys. mkw. do wynajęcia), w którym drewno pełni kluczową rolę jako materiał konstrukcyjny, stanowiąc podstawę całej konstrukcji dachu. Łącznie wykorzystano prawie 1,9 tysiąca metrów sześciennych drewna, które zostało pozyskane ze źródeł objętych certyfikatem PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), potwierdzającym jego pochodzenie z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób. Rozpiętość drewnianej konstrukcji zastosowanej w hali w Starym Koniku wynosi aż 24 metry, a najdłuższe elementy, który trafiają na plac budowy, mają nawet ponad 31 metrów długości.

Dźwigary nośne dachu GLP Warsaw VI zostały wykonane z drewnianych elementów klejonych warstwowo. Taki materiał jest nawet o kilkadziesiąt procent bardziej wytrzymały niż standardowe drewno i zapewnia bezpieczeństwo pod względem ochrony przeciwpożarowej. W odróżnieniu od konstrukcji stalowej, klejona konstrukcja drewniana charakteryzuje się naturalną odpornością, która nie wymaga stosowania ognioodpornych powłok pęczniejących, a w przypadku pożaru taka konstrukcja zachowuje się bardziej przewidywalnie niż jej stalowy odpowiednik.

– W CFE stawiamy na ludzi, ich dobre samopoczucie i ochronę środowiska naturalnego. Dlatego skupiamy nasze wysiłki na budowie budynków, które nie tylko są bardziej trwałe, zdrowsze i komfortowe, ale także minimalizują emisję CO2 i zużycie energii. Cieszymy się, że nasz partner, GLP, podziela tę wizję, i wspólnie ustanawiamy nowe standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze logistycznym – mówi Bruno Lambrecht, CEO CFE Polska.

Inwestycja pod lupą ESG

W trakcie budowy prowadzone są dobre praktyki z zakresu gospodarki w obiegu zamkniętym, obejmujące recykling odpadów budowlanych oraz, w miarę możliwości, zakup materiałów od lokalnych dostawców. Do ogrzewania budynku wykorzystane zostaną pompy ciepła, a najemcy będą mieli możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu, który zostanie do tego odpowiednio przystosowany. 

Drewniana konstrukcja dachu GLP Warsaw VI, wraz z innymi zastosowanymi rozwiązaniami, przyczyni się do znacznej redukcji wbudowanego śladu węglowego budynku. Inwestycja zostanie poddany certyfikacji ekologicznej BREEAM na poziomie "Excellent". 

– To nasz pilotażowy projekt w Polsce, który potwierdza dążenie GLP do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie ESG, w tym realizacji budynków zeroemisyjnych. Rozwiązania oparte na wykorzystaniu naturalnych materiałów, lepszym gospodarowaniu zasobami, alternatywnych źródłach zasilania i uzyskaniu jak najlepszej wydajności energetycznej, oznaczają wymierne korzyści dla najemców oraz otoczenia naszych inwestycji. Kierujemy się zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym w każdym aspekcie projektowania, łącznie z możliwością np. demontażu czy zmiany funkcji budynku w przyszłości. Wszystkie takie działania realizujemy w ścisłej współpracy z klientami, reagując w pierwszej kolejności na ich „zielone” potrzeby – mówi Christophe Brzeziński, Head of Technical Development w polskim oddziale GLP.

Centralna baza logistyczna

Największa w Polsce hala z drewnianą konstrukcją dachu, GLP Warsaw VI Logistics Centre usytuowana jest tuż przy obwodnicy i węźle autostrady A2, zapewniając łatwy dostęp do istotnych tras komunikacyjnych. Centrum magazynowe znajduje się pół godziny od centrum miasta, 20 minut od Lotniska Chopina i kwadrans od południowych dzielnic mieszkalnych. Te uwarunkowania oraz położenie przy głównym szlaku drogowym, który łączy Europę Wschodnią, Środkową i Zachodnią stanowi istotny atut dla potencjalnych najemców. 

Sprawdź pełną ofertę wynajmu magazynów i znajdź przestrzeń dla swojego biznesu.

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Hillwood rusza z nową inwestycją pod Warszawą

Hillwood Polska zbuduje nowoczesny park logistyczny w Grodzisku Mazowieckim. Nowa inwestycja powstanie zaledwie 15 minut drogi od centrum Warszawy i będzie składać się z dwóch hal magazynowych o łącznej powierzchni prawie 88 tys mkw. Pierwsza hala o powierzchni ponad 50 tys mkw ma zostać oddana do użytku w połowie lutego przyszłego roku.

02 kwietnia 2024
CTPark Warsaw South: nowe hale produkcyjno-magazynowe gotowe do użytku

Deweloper CTP ukończył budowę dwóch kolejnych budynków w ramach kompleksu CTPark Warsaw South, powiększając stołeczny rynek magazynowy o ponad 67 000 mkw. W rezultacie kompleks przemysłowo-logistyczny w podwarszawskim Mszczonowie jest teraz prawie gotowy w 90%.

22 lutego 2024
GLP Warsaw VI Logistics Centre: nowa inwestycja stawia na energooszczędność

GLP rozpoczęła budowę centrum magazynowego w Starym Koniku, położonym bezpośrednio przy wschodniej granicy Warszawy. Obiekt o powierzchni około 37 tys. mkw. zostanie wyposażony w innowacyjne rozwiązania, które przełożą się na istotne zmniejszenie emisji CO2 podczas eksploatacji budynku. GLP Warsaw VI Logistics Centre stanie się najbardziej energooszczędnym budynkiem w portfolio GLP w Polsce.

08 lutego 2024
Cushman & Wakefield