Co składa się na całkowity koszt wynajmu magazynu?

28 sierpnia 2023

Co składa się na całkowity koszt wynajmu magazynu?

Spis treści

Przestrzeń staje się cennym towarem, a wynajem magazynu to niezwykle istotne zagadnienie dla wielu przedsiębiorstw. Bez względu na branżę, w której działa firma, potrzeba odpowiedniej przestrzeni do przechowywania towarów, komponentów lub inwentarza jest nieodłącznym elementem efektywnego łańcucha dostaw. Wybór odpowiedniej powierzchni magazynowej jest nie lada wyzwaniem. A jakie są rzeczywiste koszty wynajmu magazynu? Jakie czynniki wpływają na ceny? Odpowiedź w poniższym artykule!

Całkowity koszt wynajmu magazynu składa się z kilku głównych elementów:

  1. Czynsz najmu: jest to podstawowy koszt za wynajęcie samej powierzchni magazynowej oraz biurowej, określany jest na podstawie metrażu kwadratowego.
  2. Opłaty eksploatacyjne: obejmują koszty utrzymania i zarządzania obiektem, takie jak np. koszty utrzymania infrastruktury, ochrony, odśnieżania, sprzątania, wywozu odpadów, a także podatki i opłaty, w jej skład w głównej mierze wchodzą podatki, które są ustalane przez gminę, na której dany park magazynowy jest wybudowany. Są one przeliczane każdego roku umowy. 
  3. Koszty związane z energią: wliczają się tu opłaty za prąd weryfikowane na podstawie podliczników zakładanych na wynajmowanej powierzchni, ogrzewanie bądź też chłodzenie magazynu w zależności od potrzeb i prowadzonej tam działalności. 
  4. Ubezpieczenia: koszty polis ubezpieczeniowych, które chronią przed stratami spowodowanymi np. kradzieżą, uszkodzeniem towarów czy różnego rodzaju incydentami.

Co jeszcze wpływa na całkowity koszt najmu powierzchni magazynowej?

Lokalizacja:

Wysokość czynszu najmu magazynu logistycznego w dużej mierze zależy od kilku kluczowych czynników związanych z lokalizacją. Jest to przede wszystkim położenie geograficzne, ponieważ magazyny zlokalizowane w strategicznych punktach, blisko głównych dróg, autostrad lub portów zazwyczaj mają wyższe stawki bazowe jeśli chodzi o czynsz, ze względu na ich dogodny dostęp do sieci transportowej. Kolejnym kluczowym elementem jest dostępność transportu, czyli bliskość różnego rodzaju komunikacji publicznej, zarówno tej drogowej kolejowej morskiej czy też lotniczej, która może podnieść wartość nieruchomości, jak i wpłynąć na wyższy czynsz. Wartością magazynu w danej lokalizacji jest jego zdolność do efektywnego obsługiwania operacji logistycznych i odpowiadania na indywidualne potrzeby firm. Wybór odpowiedniej lokalizacji może wpłynąć na optymalizację procesów logistycznych, a tym samym przyczynić się do poprawy efektywności i redukcji kosztów logistycznych. Należy pamiętać, że ceny mogą się znacznie różnić w zależności od konkurencyjnej lokalizacji regionu i oferowanych udogodnień.

Standard wyposażenia:

Standard wyposażenia magazynu logistycznego jest zależny od różnych czynników i indywidualnych potrzeb danego klienta. Najważniejszą kwestią w mojej ocenie, rozpoczynając drogę wynajmu powierzchni w magazynie logistycznym, jest dokładna weryfikacja rodzaju prowadzonej działalności, czyli przede wszystkim charakter działalności, rodzaj magazynowanych towarów, który może znacząco wpłynąć  na standard wyposażenia. Standard wyposażenia magazynu w kontekście ponoszonych kosztów uwzględnia środki bezpieczeństwa takie jak systemy monitoringu, alarmy, zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz odpowiednie oznakowania.

Warto zaznaczyć, że obecnie deweloperzy nowo powstających parków logistycznych konkurują między sobą, żeby budowane przez nich magazyny wyróżniały się przede wszystkim jak najlepszymi certyfikatami, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Przy tej okazji trzeba wspomnieć, iż każdy nowo powstający obecnie park logistyczny do 2050 roku musi być 0 emisyjny jeśli chodzi o CO2.  Kolejnym aspektem, jeśli chodzi o ekologię nowoczesnych parków, jest to, że w większości pojawiają się panele fotowoltaiczne w magazynach, co także wpływa na koszt jak i standard wyposażenia. Niektórzy deweloperzy parków decydują się budować hale ze ścianami o większej izolacyjności cieplnej budynku, co przekłada się na mniejsze zużycie ogrzewania, a w konsekwencji — niższe rachunki za energię. W przypadku podjęcia decyzji o najmie powierzchni w nowo wybudowanym parku logistycznym warto zwrócić uwagę na to, że oświetlenie magazynu jest już nowej generacji typu LED, a nie tak jak w starszych magazynach tzw. jarzeniówki, co znacznie optymalizuje koszty energii.

Wielkość powierzchni:

Koszt najmu magazynu logistycznego bezpośrednio wpływa na wielkość dostępnej powierzchni, gdyż jest to kluczowy czynnik wpływający na koszty prowadzonych tam operacji logistycznych. W większości przypadków związek między ceną a wielkością powierzchni można opisać tak, że jeśli cena wynajmu jest bardzo wysoka, potencjalni najemcy często są skłonni wynająć mniejszą powierzchnię, aby ograniczyć koszty i utrzymać zrównoważony budżet. Lub jeśli obecni najemcy posiadają zbyt dużą powierzchnię, która stoi pusta, w porozumieniu z deweloperem mogą zdecydować się na jej podnajem, aby zoptymalizować koszta. Jednak warto zauważyć, że relacja między cena a wielkością powierzchni nie jest jednoznaczna i może różnić się w zależności od lokalizacji, popytu i konkurencji na danym rynku. 

Dostosowanie magazynu do potrzeb klienta:

Dostosowanie powierzchni magazynowej pod klienta może wpływać znacznie na koszty najmu zarówno w krótkim, jak i w długim okresie. Ważną determinantą w kwestii dostosowań jest koszt remontu i adaptacji. Dostosowanie powierzchni pod konkretne potrzeby klienta może wymagać przeprowadzenia remontu lub adaptacji, podziału powierzchni na strefy w kontekście np. składowania ADR, zbudowania specjalnych struktur czy instalacji dodatkowych systemów przeciwpożarowych na dedykowanej powierzchni. 

Warto zaznaczyć, że jeśli klient potrzebuje długoterminowego dostosowania powierzchni np. z uwagi na specyficzne wymagania produkcji czy magazynowania, może wtedy znacznie łatwiej negocjować atrakcyjniejsze stawki efektywne za wynajem. Długoterminowe umowy mogą zagwarantować klientowi niższe stawki w zamian za dłuższą lojalność.

Podsumowując, dostosowanie powierzchni pod klienta może wpłynąć na koszty najmu zarówno w krótkim, jak i długim okresie najmu. Jednak odpowiednio zaplanowane oraz wycenione dostosowanie może przynieść korzyści w postaci bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni i poprawę jakości procesów logistycznych, co w dłuższej perspektywie może przekładać się na oszczędności.

Na koniec słów kilka...

Rynek wynajmu przestrzeni magazynowych rozwija się i staje się coraz bardziej dojrzały. Chcesz obniżyć całkowity koszt wynajmu przestrzeni magazynowej? Przed podjęciem decyzji o wynajmie magazynu w parku logistycznym zajmiemy się dokładnym zbadaniem zapotrzebowania oraz przedstawimy oferty z różnych lokalizacji w celu doboru najoptymalniejszego rozwiązania dla danych potrzeb logistycznych firmy – po to właśnie jesteśmy. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!

 

Przeczytaj również: Co wpływa na cenę gruntu?

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield