Podstawowe wskaźniki rynkowe
Wskaźnik pustostanów
19,3%
Magazyny do wynajęcia w Polsce Zachodniej
Region Polski Zachodniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem deweloperów i najemców powierzchni magazynowej oraz przemysłowej. Kluczowym czynnikiem rozwoju rynku jest bardzo korzystne położenie geopolityczne przy granicy zachodniej, co umożliwia dostęp do atrakcyjnego rynku zbytu Niemiec oraz innych krajów Europy zachodniej a także obecność kluczowych korytarzy transportowych (trasy: S3, A2, A4) wpływających na wzrost potencjału logistycznego regionu. Nowe projekty logistyczne oferowane są przez deweloperów takich jak Panattoni, Hillwood, CTP czy Exeter. Dostępne projekty znajdują się w pobliżu takich miast jak: Zielona Góra, Świecko, Krosno Odrzańskie, Słubice, Zgorzelec, Gorzów Wielkopolski i Świebodzin.
Dostęp do kluczowych korytarzy transportowych
Ważnym czynnikiem zachęcającym firmy do inwestycji w regionie jest dostęp do trasy ekspresowej S3 (Świnoujście – Lubawka). Droga stanowi fragment międzynarodowej trasy E65 leżącej w transeuropejskim korytarzu transportowym łączącym Skandynawię i kraje Europy Środkowej i Południowej. W Polsce przebiega przez obszar trzech województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, gdzie łączy się z kompleksem dwóch portów morskich: w Szczecinie i Świnoujściu). Dzięki połączeniu z dwiema autostradami (A2 i A4) droga zapewnia sprawną komunikację z dużymi ośrodkami metropolitalnymi, tj. z Wrocławiem i Poznaniem.
Dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce nie omija jej zachodniej części. Rozwój sieci dróg ekspresowych takich jak S3 i S5, a także bliskość Niemiec oraz wysoka koncentracja firm z branży produkcyjnej i motoryzacyjnej generują wzrost zapotrzebowania na powierzchnie logistyczne i przemysłowe w regionie - komentuje Paulina Machałowska.
Powierzchnie oferowane pod dystrybucję i produkcję
Proponowane przez nas magazyny w Polsce Zachodniej to nowoczesne obiekty klasy A, spełniające najwyższe standardy. Typowe udogodnienia oraz możliwość wprowadzenia dodatkowych funkcjonalności w obrębie każdego magazynu zapewniają odpowiednie warunki dla firm poszukujących nowych rozwiązań do prowadzenia działań dystrybucyjnych, logistycznych, składowania oraz produkcji lekkiej. Duży zasób gruntów inwestycyjnych pozwala również na realizację obiektów dedykowanych typu build-to-suit (BTS) wyposażonych np. w platformę cross-dockową. W regionie Polski Zachodniej funkcjonują trzy specjalne strefy ekonomiczne: Kamiennogórska SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE i Wałbrzyska SSE. Wiodącymi branżami są firmy o profilu produkcyjnym i dystrybucyjnym.
Deweloperzy i najemcy dostrzegają wysoki potencjał rynku Polski Zachodniej, czego potwierdzeniem jest duża liczba inwestycji typu BTS oraz rozwój nowych projektów logistycznych w rejonie takich miast jak: Zielona Góra, Świecko, czy Krosno Odrzańskie - dodaje Michał Sikora.
Zalety regionu
BLISKOŚĆ
granicy
Położenie w sąsiedztwie zachodniej granicy daje możliwość dostępu do rynków Europy Zachodniej.
WYKWALIFIKOWANA
kadra
Dostęp do wykwalifikowanej kadry, która jest nadal konkurencyjna cenowo.
BRAMA
na wschód i zachód
Położonie regionu sprzyja logistyce nie tylko na inne rynki europejskie - korytarze transportowe prowadzą do kluczowych polskich miast, takich jak Łódź, Warszawa czy Wrocław
Ciekawostki o regionie Polski Zachodniej
Główna siła napędowa rynku logistycznego w regionie to e-commerce o zasięgu europejskim.
Wiele niemieckich firm przenosi swoją działalność do tego regionu Polski, aby obsługiwać własny rynek.
Region ten często wybierają firmy z branży automotive oraz produkcyjnej.