Panattoni: BTS pod e-commerce z BREEAM Excellent

21 października 2021

BTS w Świebodzinie otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja obsłuży klientów z branży e-commerce.

Firma Panattoni otrzymała certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie Excellent dla swojego nowego BTS-u w Świebodzinie. Obiekt dla e-commerce ma powierzchnie ok. 200 000 mkw. i składają się na niego 4 kondygnacje. Przewiduje się w nim obsługę ok. 30 mln produktów przez 3 tys. robotów transportowych. 

Tak wysoki poziom oceny brytyjskiego certyfikatu środowiskowego spółka otrzymała już 5 lat wcześniej dla inwestycji w Sosnowcu. Tym razem, korporacja mogła się pochwalić również jednostkową oceną Outstanding w aż 3 kategoriach (89% Zarządzanie, 86% Odpady i 92% Energia). Dodatkowo obiekt w Świebodzinie zdobył nagrodę Prime Property Prize 2021 w kategorii: „Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej”. 

BREEAM Excellent dla Panattoni

Ten wynik Panattoni zawdzięcza takim rozwiązaniom jak panele fotowoltaiczne, zautomatyzowany system zarządzania budynkiem (BMS - Building Management System), system inteligentnego oświetlenia, energooszczędne windy czy systemy zwiększający wydajność wody (m.in. dzięki urządzeniom zapobiegającym niekontrolowanych wyciekom).

Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. (…) Ciągły rozwój w zakresie zrównoważonego budownictwa to efekt ciężkiej pracy wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały proces certyfikacji. Wzajemne zrozumienie, pozwala dostarczać obiekty zielone i doskonale zoptymalizowane – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

System certyfikacji ekologicznej BREEAM

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Metod) jest jedną z najczęstszych metod wielokryteriowej oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Składa się na niego 10 kategorii oceny jakości prowadzonej inwestycji, między innymi Zarządzanie, Energię, Wodę czy Materiały, w 5-stopniowej skali oceny budynków. Celem jego stosowania jest tworzenie nowych, bardziej ekologicznych oraz kładących nacisk na zrównoważony rozwój, standardów w budownictwie. Więcej informacji i szczegółów na temat rozwiązań ekologicznych znajdziesz w raporcie Industrial Goes Green, dostępnym do pobrania na stronie industrial.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

FM Logistic pierwszym najemcą w Panattoni Park Głogów

FM Logistic, operator logistyczny, zdecydował się na najem proekologicznej powierzchni od Panattoni w Głogowie. W transakcji doradzali eksperci Cushman & Wakefield.

28 października 2021
Jeszcze w październiku rusza budowa Panattoni Park Bolesławiec

Deweloper rozpoczyna budowę Panattoni Park Bolesławiec. Inwestycja liczyć będzie 50 000 mkw. oraz otrzyma certyfikat BREEAM na poziomie "Excellent".

08 października 2021
Panattoni Park Legnica w rozbudowie

Deweloper rozbudowuje centrum logistyczne Panattoni Park Legnica dla najemcy zajmującego się renowacją AGD i elektroniki. Firma zajmie 8 500 mkw.

06 lipca 2021
Cushman & Wakefield