Przedwojenna droga będzie autostradą. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę A18

07 grudnia 2018

Ponad 70-km odcinek drogi krajowej nr 18, wybudowanej jeszcze w latach 30. XX wieku, zostanie przebudowany - ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie.

Projekt ogłoszony przez GDDKiA to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez kierowców. Jak zauważają, stan drogi jest zły - występują na nim spękania, wykruszenia i ubytki. Sama jazda nie należy do przyjemnych również przez to, że południowa nawierzchnia zbudowana jest z płyt betonowych, częściowo pokrytych masą bitumiczną. Płyty zostały położone jeszcze przed II wojną światową - wówczas stanowiła ona fragment trasy Berlin - Wrocław.

Nowa trasa ma być dostosowana do standardów sieci drogowej UE o parametrach autostradowych. Pierwszy z czterech przetargów dotyczy 22-km odcinka (od 12. do 34. km całej trasy), budowę obwodu utrzymania autostrady oraz węzła autostradowego Żary. Wyznaczony termin do składania ofert to 15 stycznia 2019 r.

Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

FM Logistic pierwszym najemcą w Panattoni Park Głogów

FM Logistic, operator logistyczny, zdecydował się na najem proekologicznej powierzchni od Panattoni w Głogowie. W transakcji doradzali eksperci Cushman & Wakefield.

28 października 2021
Panattoni: BTS pod e-commerce z BREEAM Excellent

BTS w Świebodzinie otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja obsłuży klientów z branży e-commerce.

21 października 2021
Jeszcze w październiku rusza budowa Panattoni Park Bolesławiec

Deweloper rozpoczyna budowę Panattoni Park Bolesławiec. Inwestycja liczyć będzie 50 000 mkw. oraz otrzyma certyfikat BREEAM na poziomie "Excellent".

08 października 2021
Cushman & Wakefield