Przedwojenna droga będzie autostradą. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę A18

07 grudnia 2018

Przedwojenna droga będzie autostradą. GDDKiA ogłasza przetarg na budowę A18
Ponad 70-km odcinek drogi krajowej nr 18, wybudowanej jeszcze w latach 30. XX wieku, zostanie przebudowany - ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie.

Projekt ogłoszony przez GDDKiA to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji przez kierowców. Jak zauważają, stan drogi jest zły - występują na nim spękania, wykruszenia i ubytki. Sama jazda nie należy do przyjemnych również przez to, że południowa nawierzchnia zbudowana jest z płyt betonowych, częściowo pokrytych masą bitumiczną. Płyty zostały położone jeszcze przed II wojną światową - wówczas stanowiła ona fragment trasy Berlin - Wrocław.

Nowa trasa ma być dostosowana do standardów sieci drogowej UE o parametrach autostradowych. Pierwszy z czterech przetargów dotyczy 22-km odcinka (od 12. do 34. km całej trasy), budowę obwodu utrzymania autostrady oraz węzła autostradowego Żary. Wyznaczony termin do składania ofert to 15 stycznia 2019 r.

Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Zachodniopomorskie europejskim mini-hubem dla e-commerce?

Już ponad 1 mln mkw. istniejących zasobów magazynowych Pomorza Zachodniego jest przeznaczonych do obsługi operacji e-commerce – czytamy w raporcie „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”. Dalszy rozwój tej branży w regionie będzie napędzany przez trend nearshoringu, a głównym kierunkiem napływu nowych inwestycji powinny być kraje skandynawskie i Niemcy.

03 lipca 2023
BestSecret inwestuje w Polsce Zachodniej w Panattoni Park Sulechów III

Niemiecki sklep internetowy otwiera magazyn w Polsce Zachodniej. Zajmie ok. 90 tys. mkw. w Panattoni Park Sulechów III.

07 lipca 2022
BTS dla TEDi w zachodniopomorskim

Panattoni realizuje obiekt BTS o powierzchni 87 300 mkw. w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim.

14 lutego 2022
Cushman & Wakefield