Co to jest BTS (Built-To-Suit) w magazynowaniu?

18 września 2023

Co to jest BTS (Built-To-Suit) w magazynowaniu?

Spis treści

Jeśli Twoja firma ma specyficzne potrzeby magazynowe, to gotowe nieruchomości dostępne na rynku mogą się nie sprawdzić. W takiej sytuacji warto skorzystać z inwestycji typu BTS, czyli Built-To-Suit. Na czym dokładnie one polegają, a także jakie mają zalety zarówno z perspektywy najemców, jak i deweloperów? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Co to jest BTS?

Inwestycja magazynowa o nazwie Built-To-Suit oznacza, że dany obiekt jest projektowany, a także budowany ściśle pod potrzeby konkretnego odbiorcy. Klient dokładnie określa, więc swoje potrzeby, dzięki czemu otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje.

Jakie są korzyści inwestycji typu Built-To-Suit?

Kluczowe są korzyści tego rozwiązania z perspektywy przedsiębiorstw, które decydują się na jego wybór. Główna zaleta wynika już z samej definicji, takie magazyny są dopasowane dokładnie do potrzeb firmy. Dotyczy to nie tylko samej przestrzeni magazynowej, ale również:

  • lokalizacji obiektu,
  • rodzaju modułów w przestrzeni magazynowej,
  • sposobu podzielenia przestrzeni,
  • dodatkowych rozwiązań technologicznych ułatwiających zarządzanie magazynem,
  • możliwości automatyzacji konkretnych stref,
  • opcji zastosowania ekologicznych rozwiązań w magazynach.

Inwestor nie musi więc iść na kompromisy tak, jak miałoby to miejsce w przypadku przestrzeni gotowej.

Kto najczęściej decyduje się na BTS?

Oczywiście nie każda firma może pozwolić sobie na taki magazyn. Główną barierą jest koszt tego typu inwestycji, który dla wielu podmiotów jest po prostu za wysoki.

Dlatego jest to opcja przede wszystkim dla tych przedsiębiorstw, które mają ugruntowaną pozycję rynkową oraz bardzo szerokie perspektywy rozwoju. Nie jest to jednak opcja “na już”, ponieważ planowanie i realizacja inwestycji wymagają czasu.

Szanse i wyzwania związane z BTS w magazynowaniu

Aby inwestycja magazynowa o nazwie Built-To-Suit mogła zostać zrealizowana, trzeba spełnić także inne kryteria.

Istotne są one z perspektywy dewelopera, który musi upewnić się, że realizacja będzie dla niego bezpieczna i opłacalna. Kluczowe znaczenie ma więc sytuacja najemcy, który musi mieć udokumentowaną historię swojej działalności. Musi także przedłożyć różnego rodzaju gwarancje i zabezpieczenia oraz najczęściej wnieść także kaucję zabezpieczającą.

Kluczowym wymogiem jest dodatkowo czas wynajmu, istotny dla obydwu stron takiej transakcji. Zazwyczaj jest to minimum 8-10 lat, co pozwoli deweloperowi upewnić się, że taka inwestycja będzie opłacalna. Czas jest jednak istotny również dla najemcy, ponieważ daje mu  stabilizację w zakresie prowadzenia działalności w dłuższym okresie czasu. Oczywiście zdarza się skrócenie tego okresu, jeśli magazyn jest w dobrej lokalizacji, atrakcyjnej również dla innych firm, nie tylko o podobnym profilu działalności.

Firmy rozważające magazyn typu Built-To-Suit muszą mieć też świadomość minimalnego, wymaganego metrażu. Rzadko zdarza się, że deweloper decyduje się na wykonanie inwestycji BTS dla przestrzeni poniżej 4000 metrów kwadratowych, co wynika z granicy opłacalności. Zdecydowanie nie jest to więc rozwiązanie dla firm, które potrzebują niewielkiego metrażu.

Szukasz magazynu BTS? Sprawdź już teraz, jak możemy pomóc w realizacji takiej inwestycji na dogodnych i konkurencyjnych warunkach.

Znaczenie BTS rośnie, zwłaszcza wśród wymagających firm, które nie mogą pozwolić sobie na to, aby pozostawać za konkurentami. Odpowiednio przystosowana przestrzeń magazynowa zdecydowanie może pomóc w rozwoju, stąd też inwestycje typu Built-To-Suit to opcje warte rozważenia. Aby dowiedzieć się w tym kontekście więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield