Podstawowe wskaźniki rynkowe

Zasoby
5,3 mln mkw.
Wskaźnik pustostanów
7,1%
W budowie
325 tys. mkw.
Czynsze bazowe
3,70 - 5,50 EUR

Górny Śląsk to rion słynący nie tylko z przemysłu, lecz również technologii i biznesu

Magazyny do wynajęcia na Śląsku

Górny Śląsk to jeden z największych rynków magazynowych w Polsce. W regionie obecnie funkcjonuje wiele nowoczesnych parków magazynowych w takich miastach jak: Gliwice, Tychy, Chorzów, Czeladź, Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Bielsko-Biała. Swoje centra logistyczne rozwijają w regionie czołowe firmy deweloperskie jak Panattoni, Prologis, SEGRO, MLP, Goodman, Logicor, Hillwood czy 7R.

Wysoki popyt na powierzchnie logistyczne i produkcyjne w regionie związany jest z dużym, chłonnym rynkiem zbytu (4,5 miliona mieszkańców w woj. ślaskim), położeniem w pobliżu granicy z Czechami, a także dostępem do kluczowych korytarzy transportowych jak autostrada A4 (relacji wschód-zachód) będącej częścią korytarza Berlin-Wrocław-Katowice-Kraków-Lwów, autostrada A1 (relacji północ-południe) stanowiącej część europejskiej drogi E75 łączącej Skandynawię z krajami Morza Śródziemnego oraz Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) pełniąca funkcję autostrady łączącej największe miasta regionu. Dobrze rozwinięty jest tu także transport kolejowy i lotniczy z międzynarodowymi połączeniami realizowanymi m.in. przez port lotniczy Katowice w Pyrzowicach oraz oddalony o około 70 km od Katowic port lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Województwo śląskie już od kilku lat przechodzi ogromną transformację wizerunkową, łamiąc dotychczasowy stereotyp – ciężki przemysł i kopalnictwo wypierają nowoczesna infrastruktura i architektura, innowacyjność oraz tereny zielone - mówi Michał Sikora.

Region słynący nie tylko z przemysłu

Górny Śląsk to także najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany region w Polsce. Region jest liderem pod względem wielkości zatrudnienia w przemyśle, budownictwie i usługach, a ostatnie dekady to okres dynamicznego rozwoju klastra motoryzacyjnego. Region charakteryzuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza, wysoka dostępność i jakość zasobów pracy a także silne i szerokie zaplecze naukowo-badawcze (44 uczelnie wyższe, instytucje badawczo-rozwojowe, ponad 130 tys. studentów). W regionie prężnie funkcjonuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna skupiająca 350 firm krajowych i zagranicznych, które do tej pory zainwestowały 32 mld złotych i dały 75 tys. miejsc pracy.

W ten obraz Śląska doskonale wpisują się nowoczesne magazyny klasy A, wygodne rozwiązania komunikacyjne oraz wysoko wykwalifikowana i dostępna kadra pracownicza. Dzięki temu każdy nowy biznes ma zapewnione optymalne warunki rozwoju - dodaje Konrad Jacewicz.

Zalety regionu Górnego Śląska

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

STRATEGICZNA
lokalizacja

Położenie w Polsce południowej, w obszarze technologicznym Europy Środkowo-Wschodniej, daje doskonały możliwości logistyczne do krajów ościennych – np. Niemiec, Czech, czy Austrii.

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

ROZWINIĘTA
infrastruktura drogowa

Dobrze rozwinięta istniejąca oraz gesta planowana infrastruktura drogowa (droga ekspresowa do Warszawy, autostrada A4 do Wrocławia i Rzeszowa) jest uważana za jedną z najlepszych w Polsce.

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

PRZEMYSŁ
jest tutaj wszędzie

Do niedawna dominującą gałęzią przemysłu było górnictwo i hutnictwo, ale obecnie wzrasta pozycja przemysłu motoryzacyjnego, energetycznego, informatycznego i spożywczego. Na tym obszarze znajdują się liczne magazyny do wynajęcia. Najwięksi inwestorzy w regionie to: General Motors, Fiat, Delphi Automotive System, Roca, NGK Ceramics, Isuzu Motors czy Brembo.

Ciekawostki o regionie Górnego Śląska

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

Na terenie Górnego Śląska funkcjonuje jedyny w Polsce związek metropolitalny – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

Województwo śląskie ma około 4,6 mln mieszkańców, co stanowi około 12 proc. ludności Polski. Województwo śląskie jest drugim województwem pod względem liczby ludności w Polsce (po województwie mazowieckim).

Sprzedaż gruntów inwestycyjnych

Konurbacja śląska jest największym miejskim skupiskiem ludności w Polsce.


Populacja

Wynagrodzenie

Artykuły z regionu

Nowa inwestycja Accolade na Górnym Śląsku

Accolade skupia swoje zaangażowanie na Górnym Śląsku, inwestując w nowy, park przemysłowy w Rudzie Śląskiej. Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia atrakcyjności Górnego Śląska dla przedsiębiorców.

21 września 2023
REDKOM Development realizuje nowy projekt w Chrząstowicach

REDKOM Development, ogłosił swoją najnowszą inwestycję w województwie opolskim. Firma planuje realizację obiektu przemysłowo-magazynowego o nazwie "Logistic Park Opole" w Chrząstowicach.

06 lipca 2023
MAINFREIGHT otwiera magazyn w Sosnowcu

Globalny dostawca usług logistycznych, podpisał umowę na blisko 2540 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w Panattoni Park Sosnowiec III

17 marca 2023
Cushman & Wakefield