Rozgrzany rynek magazynowy ochładza się, ale długoterminowe perspektywy rozwoju pozostają korzystne

09 lutego 2023

Rozgrzany rynek magazynowy ochładza się, ale długoterminowe perspektywy rozwoju pozostają korzystne

Spis treści

Rok 2022 zakończył się rekordowym wynikiem podaży 4,4 mln mkw. powierzchni magazynowej, co oznacza wzrost o 40% i ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2020.

W 2022 rok ukończono rekordowe 4,4 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce, co oznacza wzrost o 40% w ujęciu rocznym i ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2020 roku. Znaczący jest również wolumen inwestycji, których realizację zaplanowano na bieżący rok – to około 3 mln mkw. W efekcie Polska dołączy do grupy czterech najwiekszych rynków magazynowych w Europie z zasobami przekraczającymi 30 mln mkw., tj. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii.

Ostatnie dane wskazują jednak na możliwe osłabienie dynamiki rozwoju rynku, co sygnalizuje dynamiczny spadek liczby rozpoczętych inwestycji deweloperskich w drugiej połowie 2022 roku. Wojna w Ukrainie i związane z nią nawet teoretyczne ryzyka, które fundusze biorą pod uwagę w swoich analizach, wysoka inflacja oraz stopy procentowe w połączeniu z kryzysem energetycznym powodują dużą niepewność, osłabienie dynamiki wzrostu wydatków konsumpcyjnych i rosnące koszty działalności gospodarczej. Jest oczywiste, że w tych warunkach dynamika inwestycji – także na bardzo odpornym jak do tej pory rynku magazynowym – nie może utrzymać rekordowego tempa rozwoju w najbliższym czasie. 

Perspektywy na rynku magazynowym

Są jednak także pozytywne zmiany, które mogą zapobiec głębszemu spowolnieniu, w tym m.in. spodziewany spadek presji inflacyjnej oraz coraz mniejszy pesymizm firm z sektora wytwórczego, który potwierdzają ostatnie dane dotyczące wzrostu wskaźnika PMI. Jest to zbieżne z naszymi obserwacjami – popyt na powierzchnie magazynowe i produkcyjne zgłaszają coraz częściej firmy z sektora przemysłowego, w tym z branży motoryzacyjnej czy AGD. Są wśród nich zarówno krajowe przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe koncerny, które dążą do większej regionalizacji sieci produkcyjnej i logistycznej na świecie z uwagi na mniejsze ryzyko zerwanych łańcuchów dostaw oraz wzrost kosztów transportu. Oprócz trendów nearshoringu / friendshoringu, omówionych w naszym raporcie Trends Radar, w perspektywie długterminowej popyt na powierzchnię magazynową i usługi logistyczne będzie także wspierany przez stabilny rozwój branży e-commerce stanowiącej główny motor napędowy rynku w ostatnich latach. Branża ta, mimo spowolnienia dotychczasowej kilkudziesięcioprocentowej dynamiki rocznego wzrostu, nadal będzie wykazywała dość duży potencjał rozwojowy.

Magazyn w Polsce - dlaczego warto?

Polska pozostaje jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji logistycznych ze względu na strategiczne położenie geograficzne i ciągły rozwój infrastruktury transportowej. Co prawda koszty pracy czy wynajmu nowoczesnej powierzchni magazynowej znacząco wzrosly w ostatnim czasie, ale nadal pozostają na konkurencyjnym poziomie na tle głównych rynków europejskich. Bardzo istotna jest także struktura wiekowa i standard oferowanych powierzchni magazynowych w Polsce. Ponad 80% istniejących zasobów to projekty wybudowane po 2010 roku, spełniające wysokie standardy techniczne klasy A. Warto też nadmienić, że ponad 50% obecnej powierzchni magazynowej powstało w ciągu czterech ostatnich lat. Ponadto według danych Polskiego Stowrzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC ) prawie 12 mln mkw. powierzchni przemysłowej w Polsce zostało certyfikowanych lub jest w trakcie certyfikacji ekologicznej, co wpisuje się w globalną strategię zrównoważonego rozwoju. Budynki przemysłowe realizowane zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami termoizolacyjności, wykorzystujące odnawialne źródła energii, a także wyposażone w nowoczesne technologie i systemy zmniejszające zużycie prądu, gazu i wody pozwalają na realne oszczędności z tytułu opłat eksploatacyjnych.

Oszczędności w magazynie

Nasze szacunki pokazują, że najemcy przenoszący swoją działalność z magazynów kilkunastoletnich i starszych mogą uzyskać oszczędności na poziomie nawet do 2 euro za 1 mkw. powierzchni GLA, biorąc pod uwagę całościowe miesięczne koszty związane z najmem i eksploatacją nieruchomości. To efekt m.in. mniejszego zużycia gazu potrzebnego do ogrzania nowoczesnego budynku czy wykorzystania oświetlenia LED. 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!