Ile kosztuje budowa magazynu?

10 kwietnia 2024

Ile kosztuje budowa magazynu?

Spis treści

Nie można mieć żadnych wątpliwości, że magazyny są niezwykle ważną częścią łańcucha dostaw. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie i wysyłanie towarów po całym świecie. Niezależnie od przeznaczenia tej nieruchomości, budowa magazynu to kosztowne przedsięwzięcie. O jakich kosztach mowa? Tym tematem zajmiemy się dogłębnie w poniższym artykule.

Czy opłaca się budować magazyn w dzisiejszych czasach? 

W pytaniach dotyczących kosztów budowy hal magazynowych odbija się echem złożoność i nieprzewidywalność ostatnich lat. To, co kiedyś mogło wydawać się stabilne i przewidywalne, teraz zostało wstrząśnięte serią globalnych i lokalnych wydarzeń, które rzutowały na całą gospodarkę. Od pandemii COVID-19 po konflikty geopolityczne, od zmian w systemach podatkowych po kłopoty z dostawami surowców, każdy z tych czynników wpłynął na koszty i ryzyko związane z budową hal magazynowych. 

Odpowiednia lokalizacja magazynu na początek

Przed rozpoczęciem budowy hali magazynowej, pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań geologicznych na terenie przyszłej lokalizacji. Te badania mają na celu poznać właściwości gruntu, na którym zostanie umiejscowiony obiekt. Wyniki są kluczowe dla wyboru odpowiednich fundamentów, które zapewnią stabilność i trwałość konstrukcji. 

Lokalizacja geograficzna działki ma istotny wpływ na cenę budowy hali magazynowej. Tereny znajdujące się w strefach częstych i obfitych opadów śniegu lub silnych wiatrów wymagają dodatkowego wzmocnienia konstrukcji, co bezpośrednio prowadzi do zwiększenia kosztów budowy. W takich obszarach konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych technik konstrukcyjnych i materiałów, aby zapewnić bezpieczeństwo i wytrzymałość obiektu. 

Koszt budowy hali magazynowej - jakie czynniki kształtują cenę? 

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa magazynu, jest bardziej złożona niż by się to mogło wydawać. Głównym czynnikiem kształtującym cenę, są oczywiście materiały budowalne. Chodzi przede wszystkim o koszt profili stalowych oraz betonu. Te dwa materiały wykorzystywane są praktycznie na każdym etapie wznoszenia hali magazynowej. Profile stalowe stanowią prawie 50% kosztów materiałowych. Do tego trzeba doliczyć opracowanie projektu, wykonanie warsztatowe, zabezpieczenie antykorozyjne, transport oraz montaż. 

Ostateczna cena budowy hali magazynowej uzależniona jest od standardu wykonania oraz zastosowanych materiałów. W Polsce projektowana żywotność magazynu wynosi 50 lat. W związku z tym surowce użyte w trakcie budowy muszą wykazywać się wytrzymałością oraz wysoką trwałością. Najczęściej przyjęte rozwiązania to: 

  • fundamenty żelbetowe - są one wykonane z betonu B25 lub C20/25. Mają one dodatkowo zbrojenie w postaci prętów żebrowanych;
  • konstrukcja stalowa - o niej już wspomnieliśmy. Warto jednak nadmienić, że musi być zabezpieczona korozyjnie poprzez piaskowanie oraz malowanie specjalistycznymi farbami
  • płyty warstwowe - powinny mieć rdzeń z pianki poliuretanowej o grubości co najmniej 8 cm. Konieczna jest również obustronna otulina z blachy stalowej ocynkowanej o łącznej grubości 0,9m;
  • posadzka - rozwiązanie różni się w zależności od nośności gruntu, jednak zazwyczaj jest to podbudowa z tłucznia, chudy beton podposadzkowy, dwukrotna warstwa folli budowalnej i dopiero posadzka betonowa ze zbrojeniem;
  • blacharka, stolarka - wszystkie elementy muszą spełniać normy izolacyjności termicznej.

Co poza budową hali magazynowej? O czym należy pamiętać? 

Poza wymienionymi wyżej czynnikami koszt budowy hali magazynowej obejmuje również szereg elementów, których cena zależy zarówno od samej wielkości hali, jak i od powierzchni działki, na której będzie się znajdować. 

Ważnym elementem kosztów jest budowa części socjalno-biurowej. Obejmuje to prace związane z budową zaplecza socjalnego oraz biurowego, a także wykonanie niezbędnych instalacji wewnętrznych, takich jak elektryczne, wodno-kanalizacyjne czy wentylacyjne. Ta część budowy stanowi istotny element funkcjonalny hali magazynowej, zapewniając pracownikom miejsca do odpoczynku, biura oraz sanitariaty, co wpływa na wygodę i efektywność pracy. 

Czy opłaca się budować magazyn? 

Ile kosztuje budowa hali magazynowej? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Jedno jest pewne. Nie jest to tanie przedsięwzięcie. Do kosztów samej pracy, trzeba doliczyć dokumentację do pozwolenia na budowę, działkę czy zagospodarowanie i przystosowanie przestrzeni.  

Alternatywą dla budowy może być zatem wynajem magazynu. W Industrial znajdziesz szeroką ofertę przestrzeni w całej Polsce. Dzięki temu znajdziesz dla siebie odpowiednią halę skrojoną do Twoich potrzeb.  

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield