Magazyn wysokiego składowania. Charakterystyka, wymiary i zakup powierzchni

17 stycznia 2024

Magazyn wysokiego składowania. Charakterystyka, wymiary i zakup powierzchni

Spis treści

Magazyny wysokiego składowania to w ostatnich latach bez wątpienia najczęściej oddawane do użytku nieruchomości wykorzystywane przez branżę logistyczną. Są one kluczem do efektywnego zarządzania powierzchnią, a także przechowywania relatywnie dużej ilości towarów na określonej powierzchni. Istota opiera się na wykorzystaniu dostępnej wysokości pomieszczenia, co umożliwia maksymalną optymalizację przestrzeni magazynowej. Czym dokładnie charakteryzuje się ten magazyn oraz co można w nim przechowywać? Sprawdźmy!

Charakterystyka magazynu wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania, znane również jako magazyny wysokoregałowe, charakteryzują się wysokością od 8 do nawet 50 metrów. Najczęściej powstające konstrukcje A-klasowe w Polsce mają wysokość netto, to jest od posadzki do najniższego elementu ograniczającego składowanie na poziomie 10 metrów. W ostatnich latach coraz popularniejsze są również konstrukcje o wysokości 12 metrów netto. Takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie pojemności magazynu a co za tym idzie optymalizację kosztów.

Przepisy BHP dotyczące magazynów wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania podlega takim samym przepisom BHP jak każda inna przestrzeń magazynowa. Traktuje o tym dosyć szczegółowo Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650): Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, istnieje ograniczenie dotyczące masy składowanych materiałów na regałach magazynowych wysokiego składowania. Masa ta nie może przekroczyć maksymalnego obciążenia regałów oraz ich półek, natomiast masa samego regału wraz z ładunkiem nie może przekraczać nośności podłóg i stropów. Drogi komunikacyjne oraz transportowe a także „przejścia dla pieszych” powinny być odpowiednio oznakowane. Dróg, przejść i dojazdów pożarowych nie wolno zastawiać materiałami, środkami transportu, sprzętem ani innymi przedmiotami. Odpowiednie stosowanie się do przepisów BHP zapewnia bezpieczeństwo pracowników podczas pracy i eliminuje ryzyko związane z wypadkami.

Zalety magazynów wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania posiada szereg zalet, a jako pierwszą z nich można wymienić wspomniane już efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Dzięki regałom o dużej wysokości można maksymalnie wykorzystać powierzchnie magazynu, umieszczając tam towary. To doskonałe rozwiązanie dla przestrzeni, posiadających ograniczone miejsce na składowanie produktów.

Wymagania dotyczące zatrudnienia

Magazyny wysokiego składowania charakteryzują się wysokim zautomatyzowaniem, a także zaawansowanym stopniem mechanizacji, dlatego od pracowników często wymaga się już nie tylko kursów operatorskich na wózki widłowe, ale także w zależności od zajmowanego stanowiska — certyfikatów uprawniających do obsługi suwnic i układnic. Pożądane jest również doświadczenie w obszarze obsługi systemów informatycznych WMS (Warehouse Management System) pomagających w monitorowaniu stanów i sterowaniu procesami magazynowymi.

Kto powinien zainwestować w magazyn wysokiego składowania?

Inwestycja w magazyny wysokiego składowania może okazać się dobrym wyborem dla przedsiębiorców z większości branż. Zakup magazynu wysokiego składowania bardzo dobrze sprawdza się w branży spożywczej, odzieżowej, a także meblarskiej. W sektorze e-commerce występuje dynamiczny obrót towarami, dlatego magazyn wysokiego składowania stanowi najlepsze rozwiązanie pod kątem logistycznym. Warto patrzeć na magazyn jako inwestycję, a zwłaszcza we wspomnianym obszarze. 

Podstawowe wyposażenie magazynu wysokiego składowania 

Do podstawowego wyposażenia magazynu wysokiego składowania można przede wszystkim zaliczyć regały paletowe, które umożliwiają składowanie produktów na różnych poziomach, a tym samym maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Oprócz standardowych regałów paletowych ciekawym rozwiązaniem są regały przesuwne (tzw. Movirack), pozwalające na zastosowanie systemu składowania akumulacyjnego.  Kolejnym rozwiązaniem są regały przepływowe wykorzystujące siłę grawitacji, wspierające znaną wszystkim metodę FIFO (First IN First Out).

Celem optymalizacji procesu logistycznego na terenie magazynu warto rozważyć również zakup automatycznych systemów transportu i przenoszenia towarów takich jak przenośniki i sortery. Część najemców zwłaszcza z branży e-commerce stawia na antresole i picktowery, które potrafią zwielokrotnić możliwości operacyjne na danej powierzchni. Warto pamiętać, że wybór konkretnego magazynu wysokiego składowania jak i jego optymalizacja pod kątem operacyjnym musi być dostosowana pod potrzeby konkretnej firmy i specyfiki działalności. 

 Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia dla swojej firmy, sprawdź naszą szeroką ofertę magazynów w wielu regionach Polski.

Zobacz także nasz artykuł dotyczący ogrzewania magazynów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield