Ogrzewanie magazynu w praktyce. O czym należy pamiętać?

09 stycznia 2024

Ogrzewanie magazynu w praktyce. O czym należy pamiętać?

Spis treści

Wybór odpowiedniego magazynu to nie tylko dobór adekwatnej pod względem wielkości powierzchni operacyjnej, dogodna lokalizacja czy dobry dostęp do kadry pracowniczej. Przed najemcą stoją do rozważenia także inne równie istotne kwestie. Jedną z nich jest odpowiednie ogrzanie powierzchni magazynowej.

W halach wielkopowierzchniowych występują znaczne straty ciepła w krótkim czasie. Spowodane są one otwieraniem bram, drzwi, ruchem pojazdów i przemieszczaniem się ludzi. Ogrzanie magazynu to zatem nie tylko kwestia komfortu, ale i również element oszczędności, efektywnej logistyki i utrzymania właściwych warunków przechowywania. To proces, który łączy w sobie zagadnienia bezpieczeństwa, ekologii i tym samym wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdźmy, jak powinno wyglądać ogrzewanie magazynu oraz jakie mogą być szacunkowe koszty tego procesu.

Sposoby na ogrzewanie magazynu

Obecnie istnieje szereg innowacyjnych rozwiązań, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami na dużych powierzchniach. Zalicza się do nich przede wszystkim: kotły gazowe, pompy ciepła, kotły na paliwo stałe, kotły na olej opałowy, ciepło systemowe. Jakie wady i zalety posiada każde z tych rozwiązań?

Kotły gazowe

Kotły gazowe to zdecydowanie jedno z bardziej efektywnych rozwiązań do ogrzania magazynu. Zapewniają komfort, wygodę i efektywność użytkowania. Ich dużym plusem jest to, że są proste w obsłudze i posiadają możliwość precyzyjnej regulacji temperatury. Pomimo  generalnie dogodnego dostępu do gazu ziemnego w Polsce trzeba jednak brać pod uwagę ryzyko związane ze zmianami cen gazu, co może wpłynąć na koszty eksploatacji.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to ekologiczne, a zarazem bardzo efektywne rozwiązanie, pozwalające zarówno na ogrzewanie, jak i chłodzenie powierzchni magazynowych. Koszty inwestycyjne w ten rodzaj ogrzewania są jednak dość wysokie — instalacja pompy ciepła wymaga sporych nakładów finansowych.

Kotły na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe to tradycyjne, aczkolwiek w dalszym ciągu skuteczne rozwiązanie, służące do ogrzewania magazynów. Są one efektywne, aczkolwiek nie pozostają bez wad. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić, a także zaopatrywać w paliwo w postaci węgla, drewna lub pelletu. Jakie jeszcze sposoby ogrzewanie magazynu wyróżniamy?

Kotły na olej opałowy

Rozwiązanie to opiera się na wykorzystaniu oleju opałowego jako źródła energii. Nie jest to jednak rozwiązanie chętnie wybierane do magazynów, a wszystko z uwagi na fakt, że wymaga regularnej konserwacji i dostaw paliwa.

Ciepło systemowe

Ciepło systemowe to rozwiązanie, które opiera się na wykorzystywaniu zewnętrznych źródeł ciepła, takich jak elektrociepłownie, elektrownie jądrowe. Opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu ciepła generowanego przez te źródła, co przekłada się na stabilne i stałe dostawy energii cieplnej. W przypadku wyboru tego ogrzewania magazynu jest się zależnym od zewnętrznych źródeł ciepła.

Które rozwiązanie wybrać do ogrzewania magazynu?

Wybór sposobu na ogrzewanie magazynu zależy tak naprawdę od wielu czynników. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę potrzeby magazynu, jego lokalizację, a także własny budżet. Można zdecydować się na następujące rozwiązania:

- Kotły gazowe — wysoka efektywność, ale wymagają dostępu do instalacji gazowej;

- Pompy ciepła — ekologiczne, ale i kosztowne;

- Kotły na paliwo stałe — stabilne, ale wymagają regularnej dostawy paliwa;

- Kotły na olej opałowy — efektywne, ale wymagają regularnej konserwacji;

- Ciepło systemowe — korzysta z zewnętrznych źródeł ciepła, co zapewnia stabilne dostawy, ale jednocześnie wiąże się z zależnością od tych źródeł.

Koszty ogrzewania magazynu

Koszty ogrzewania magazynu są tak naprawdę kwestią zależną od wielu różnych czynników. Przede wszystkim rozmiar magazynu ma kluczowy wpływ na koszty ogrzewania. Duże magazyny wymagają więcej energii cieplnej do utrzymania właściwej temperatury, a to z kolei wiąże się z wyższymi kosztami. Kolejnym czynnikiem jest sposób, jakim ogrzewa się powierzchnię magazynową. Warto postawić na rozwiązanie adekwatne do swojego budżetu i możliwości finansowych.

Zobacz także nasz artykuł o magazynach wysokiego składowania.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield