Cyfrowy bliźniak – nowoczesna technologia

23 stycznia 2023

Cyfrowy bliźniak  – nowoczesna technologia

Spis treści

Cyfrowy bliźniak to technologia polegająca na tworzeniu cyfrowego odpowiednika danego obiektu lub procesu. Jest to kopia cyfrowa, która odwzorowuje fizyczny aspekt danego obiektu lub procesu.

Czym jest technologia Digital Twin?

Cyfrowy bliźniak, znany także jako Digital Twin, to nowoczesna technologia polegająca na tworzeniu cyfrowego odpowiednika danego obiektu lub procesu. Jest to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala na symulowanie rzeczywistych procesów oraz monitorowanie stanu rzeczywistego w celu wykrywania ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcia działań naprawczych. Technologia ta może być szczególnie przydatna w przypadku wielkopowierzchniowych przestrzeni magazynowych, ponieważ wpływa na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy oraz redukcję kosztów.

Digital Twin pozwala uwzględniać rzeczywistą geometrię i układ przestrzenny, a także różnego rodzaju dane dotyczące przepływu towarów, poziomów zapasów, ruchu personelu itp. Umożliwia to symulowanie różnych scenariuszy działania magazynu, a następnie wybór optymalnego rozwiązania zarówno pod względem efektywności, jak i bezpieczeństwa. Digital Twin pozwala także na monitorowanie stanu rzeczywistego magazynu i aktualizowanie na bieżąco modelu cyfrowego, co przyspiesza reakcję na zmiany oraz wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.

Koncepcja Przemysłu 4.0 a cyfrowy bliźniak

Digital Twin jest często kojarzony z pojęciem Przemysłu 4.0, określanego jako czwarta rewolucja przemysłowa. Koncepcja ta zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyka czy Internet Rzeczy, do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Jej celem jest połączenie świata rzeczywistego i cyfrowego, a w efekcie zwiększenie efektywności i elastyczności procesów produkcyjnych oraz poprawę jakości produktów.

W przypadku magazynów komercyjnych koncepcja Przemysłu 4.0 oznacza m.in. automatyzację przepływu towarów, monitorowanie stanu magazynu oraz planowanie przestrzeni magazynowej za pomocą Digital Twin. Dzięki temu rośnie efektywność procesów magazynowych, następuje redukcja kosztów oraz poprawa bezpieczeństwa.

Koncepcja Przemysłu 4.0 opiera się na wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy (IoT), która pozwala na zbieranie danych z różnych urządzeń i systemów, a następnie ich analizę i wykorzystanie do podejmowania decyzji biznesowych. W efekcie następuje automatyzacja procesów i zwiększenie wydajności oraz efektywności.

Kolejnym ważnym aspektem jest wykorzystanie uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji (AI) w logistyce do analizy danych i automatyzacji procesów decyzyjnych, co pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji.

W najbliższym czasie koncepcja Przemysłu 4.0 stanie się nieodłącznym elementem funkcjonowania magazynów komercyjnych, ponieważ pozwala na lepsze zarządzanie i optymalizację procesów logistycznych, co przyczynia się do poprawy efektywności i redukcji kosztów. 

Zalety zastosowania technologii Digital Twin

Zastosowanie technologii Digital Twin pozwala na:

Lepsze zarządzanie i optymalizację procesów logistycznych: dzięki cyfrowemu modelowi magazynu możliwe jest precyzyjne planowanie procesów magazynowych oraz monitorowanie ich stanu w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości i optymalizację procesów magazynowych.

Redukcję kosztów: dzięki automatyzacji procesów oraz poprawie efektywności technologia Digital Twin powoduje redukcję kosztów związanych z działaniem magazynu.

Poprawę bezpieczeństwa: dzięki automatyzacji procesów magazynowych oraz monitorowaniu stanu magazynu technologia Digital Twin zwiększa bezpieczeństwo pracy magazynu.

Zwiększenie jakości obsługi klienta: dzięki lepszemu zarządzaniu procesami magazynowymi technologia Digital Twin pozwala na lepszą obsługę klientów poprzez szybsze realizacje zamówień oraz mniejsze ryzyko braku towarów na magazynie.

Bieżące monitorowanie i analizę procesów magazynowych: dzięki cyfrowemu modelowi magazynu możliwe jest bieżące monitorowanie i analizowanie procesów magazynowych, a następnie szybkie reagowanie na zmiany oraz wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.

Optymalizację przestrzeni magazynowej: cyfrowy model magazynu pozwala na testowanie różnych rozwiązań dotyczących rozmieszczenia towarów w magazynie, a w efekcie zwiększenie efektywności pracy magazynu oraz redukcję kosztów.

Cyfrowy bliźniak – przykłady zastosowania w logistyce

Przykładem zastosowania technologii Digital Twin w logistyce jest automatyzacja przepływu towarów w magazynie. Dzięki cyfrowemu modelowi magazynu możliwe jest planowanie tras przejazdu pojazdów magazynowych oraz monitorowanie ich ruchu w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybkie reagowanie na ewentualne korki czy też awarie pojazdów.

Innym przykładem zastosowania technologii Digital Twin w logistyce jest monitorowanie poziomów zapasów towarów. Cyfrowy model magazynu umożliwia ich bieżące kontrolowanie oraz automatyczne generowanie zleceń zakupu, co pozwala na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów związanych z brakiem towarów na magazynie.

Kolejnym przykładem jest optymalizacja tras dostaw. Dzięki cyfrowemu modelowi magazynu oraz danym dotyczącym tras dostaw możliwe jest testowanie różnych tras oraz wybór najlepszej z nich, co powoduje zwiększenie efektywności i redukcję kosztów dostaw.

Jeszcze innym przykładem jest automatyzacja procesów kompletacji zamówień. Cyfrowy model magazynu oraz dane dotyczące położenia towarów umożliwiają automatyczne generowanie list kompletacji zamówień dla pracowników magazynu, a w efekcie zwiększenie efektywności i redukcję błędów w procesie kompletacji zamówień.

Cyfrowy bliźniak (Digital Twin) jest więc bardzo przydatnym narzędziem w logistyce magazynów – pozwala na precyzyjne planowanie procesów magazynowych, monitorowanie stanu rzeczywistego magazynu oraz optymalizację pracy magazynu poprzez testowanie różnych rozwiązań. Dzięki temu następuje zwiększenie efektywności, redukcja kosztów, poprawa bezpieczeństwa oraz zwiększenie jakości obsługi klienta.

Warto też wspomnieć, że cyfrowy bliźniak pozwala na bieżące monitorowanie i analizę procesów magazynowych, co prowadzi do szybkiego reagowania na zmiany oraz wykrywania ewentualnych nieprawidłowości. W efekcie możliwe jest ciągłe doskonalenie procesów magazynowych i zwiększanie efektywności działania magazynu.

Reasumując, cyfrowy bliźniak (Digital Twin) okazuje się wyjątkowo przydatną technologią w magazynach i możemy zakładać, że będzie przyszłością logistyki magazynowej. Pozwala na precyzyjne planowanie procesów magazynowych, monitorowanie stanu rzeczywistego magazynu oraz optymalizację pracy magazynu poprzez testowanie różnych rozwiązań. Warto zastanowić się nad wdrożeniem tej technologii w swoim obiekcie, aby zwiększyć efektywność, zredukować koszty i poprawić bezpieczeństwo.

Zapraszamy do przeczytania innych naszych wpisów, między innymi na temat tego, czym jest leasing zwrotny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield