Co to jest leasing zwrotny nieruchomości i kiedy się opłaca?

23 maja 2023

Co to jest leasing zwrotny nieruchomości i kiedy się opłaca?

Spis treści

Leasing zwrotny nieruchomości jest jednym ze sposobów na pozyskiwanie kapitału. W praktyce daje możliwość uwolnienia środków związanych z nieruchomościami na różne cele, aktualnie planowane przez firmę. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega taka usługa oraz kiedy jest najbardziej opłacalna. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Co to jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny to usługa finansowania nieruchomości, jednak opierająca się o kilka szczególnych kryteriów. W tym przypadku podmiot finansujący odpowiada za odkupienie od przedsiębiorcy nieruchomości. Jednocześnie leasingobiorca (w tym przypadku dawny właściciel) ma za zadanie opłacać czynsz zgodnie ze stawką zawartą w umowie. Kolejno - po upływie konkretnego czasu - nieruchomość jest nabywana z powrotem za ustaloną uprzednio kwotę.

Kiedy najczęściej się z niego korzysta? W praktyce zwrotny leasing nieruchomości może obejmować lokale biurowe, magazyny, obiekty handlowe oraz wiele innych. Istotne jest w ich przypadku to, aby posiadały prawomocne pozwolenie na ich użytkowanie.

Jeśli natomiast chodzi o czas obowiązywania umowy, to zazwyczaj jest to nawet 5-15 lat. Ważny jest jednak rozmyślny dobór tego okresu ze względu na własne preferencje oraz strategię, którą chce się przyjąć. Co natomiast z wartością nieruchomości? Okazuje się, że nie ma kwot minimalnych w tym zakresie i zawsze jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń. Zazwyczaj jednak usługa dotyczy nieruchomości komercyjnych od 2 mln złotych wzwyż, z opłatami wstępnymi na poziomie 15 do 30 proc.

Jakie są rodzaje leasingu zwrotnego nieruchomości?

Przy podejmowaniu decyzji o leasingu zwrotnym nieruchomości przedsiębiorcy mają do wyboru dwa główne warianty: leasing operacyjny lub też leasing finansowy.

Pierwszy z nich, czyli operacyjny, polega na tym, że nieruchomość w całym okresie trwania umowy należy do leasingodawcy. Stanowi także jego środek trwały. Natomiast przy finansowym nieruchomość przekształcana jest w środek trwały leasingobiorcy i ma to miejsce w momencie, gdy podpisywana jest umowa. Dlatego to leasingobiorca odpowiada za dokonywanie odpisów amortyzacji, a czynności związane z wykupem odbywają się dopiero po uiszczeniu ostatniej z rat.

Jakie korzyści ma leasing zwrotny nieruchomości?

Dla wielu osób może wydawać się absurdalne, aby najpierw sprzedać swoją nieruchomość, użytkować ją i później odkupić. Takie rozwiązanie ma jednak szereg atutów i okazuje się być bardzo opłacalne, zarówno ze względu na korzyści krótko, jak i długoterminowe.

Korzyścią leasingu zwrotnego jest przede wszystkim pozyskanie środków na bieżącą działalność lub rozwój przedsiębiorstwa (zwłaszcza jeśli działa ono na konkurencyjnym rynku). Wszystko to bez konieczności zmiany miejsca lokalizacji, w której działa firma.

Atutem jest też łatwiejszy dostęp do środków finansowych, aniżeli miałoby to miejsce np. w przypadku kredytu. Wiąże się tym dodatkowo mniej formalności, co także ma dla wielu firm istotne znaczenie lub też jeśli w danym momencie mają one zbyt wiele zobowiązań względem instytucji finansowych.

Warto także podkreślić, że leasing zwrotny nieruchomości jest znacznie łatwiejszy i szybszy do uzyskania niż kredyt hipoteczny. Mniej jest formalności, a do tego niższe są wymagania stawiane przed próbującymi pozyskać finansowanie firmami. Uznaje się więc, że jest nieco bardziej elastyczny, choć zależy to oczywiście od warunków umowy. Tę ostatnią najlepiej skonsultować z ekspertami zaznajomionymi z taką usługą, którzy znają jej specyfikę i są w stanie zwrócić uwagę na wszelkie niuanse.

Popularność leasingu zwrotnego nieruchomości w Polsce

Jeśli chodzi o sam pomysł, to idea takiego leasingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Wciąż nie jest on więc popularny w Polsce, choć powoli przebija się do świadomości przedsiębiorców chcących w jak najlepszy sposób zoptymalizować koszty swojej działalności. Stanowi więc opcję zwłaszcza dla tych podmiotów, które doświadczają przejściowych trudności i nie chcę korzystać z kredytów bankowych. Warto więc go rozważyć, choć atrakcyjność zależy w tym przypadku przede wszystkim od tego, jak skonstruowana jest umowa.

Wiele osób może też obawiać się o to, czy po zakończeniu umowy możliwe będzie odzyskanie nieruchomości. Oczywiście tak i jest to zagwarantowane notarialnie. Sprawia to jednocześnie, że jest to rozwiązanie bezpieczne.

Dla kogo dedykowany jest leasing zwrotny nieruchomości?

Poza firmami, które mają przejściowe problemy finansowe i szukają środków na zachowanie płynności finansowej, warto wspomnieć także o tych podmiotach, które planują np. inwestycję w zakup środków trwałych. Ten typ leasingu daje taką możliwość, będzie bowiem stanowił uzupełnienie dla kapitału obrotowego, który jest dla firm niezwykle istotny.

Leasing zwrotny nieruchomości to jedna z nowszych propozycji na rynku, którą zdecydowanie warto rozważyć. Ma bowiem wiele praktycznych zalet, choć przed wyborem trzeba zastanowić się, czy jest ona dopasowana do naszych potrzeb i wesprze bieżącą lub planowaną działalność firmy.

Przeczytaj również: Marketing nieruchomości. Jak skutecznie sprzedać magazyn?

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield