Zarządzanie magazynem w praktyce - 3 porady

21 lutego 2024

Zarządzanie magazynem w praktyce - 3 porady

Spis treści

Magazyn stanowi istotny element łańcucha dostaw, wpływając bezpośrednio na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. W praktyce, skuteczne zarządzanie tym miejscem wymaga zrozumienia różnorodnych aspektów, od organizacji przestrzeni po optymalizację procesów logistycznych. Bardzo łatwo to powiedzieć, jednak zazwyczaj w praktyce już jest nieco gorzej. Mogą pojawić się problemy, przeszkody... W tym artykule przybliżymy Ci jak skutecznie zarządzać magazynem. Nasze porady przyczynią się do osiągnięcia lepszych wyników i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. A zatem zaczynajmy!

Zorganizuj przestrzeń w oparciu o analizę ABC

Zarządzanie magazynem w odpowiedni, a przede wszystkim sensowny sposób jest bardzo ważne. Istnieje kilka systemów, które mogą Ci w tym pomóc. Jednym z nich jest analiza ABC. Opiera się ona na założeniach zasady Pareto, która w uproszczeniu mówi, że 20% tego co robimy odpowiada za 80% naszych wyników. Opierając się na tej zasadzie analiza ABC zakłada pozycjonowanie produktów w magazynie na bazie ich wartości. Co oznaczają poszczególne litery:

  • Kategoria A — produkty z kategorii A stanowią najważniejszą grupę pod względem wartości dla przedsiębiorstwa. Chociaż stanowią one zazwyczaj niewielką część ogólnej liczby produktów w magazynie, generują największy przychód. Z drugiej strony nie należy ich długo przetrzymywać w magazynie ze względu na wysokie koszty. Zarządzanie tymi produktami wymaga szczególnej uwagi, ponieważ ich niewłaściwa dostępność może znacząco wpłynąć na wyniki finansowe firmy.
  • Kategoria B — te produkty stanowią średnią grupę wartości w magazynie. Nie są one tak kluczowe jak produkty z kategorii A, ale nadal mają znaczący wpływ na ogólną efektywność magazynu.
  • Kategoria C — produkty z kategorii C charakteryzują się niższą wartością w magazynie, co oznacza, że ich wkład w ogólny przychód jest stosunkowo niewielki. Tych produktów nie wolno przetrzymywać długo na półce. Pomagają zwiększyć bilans, jednak nie przekłada się to na zbyt duże dochody.

Analiza ABC w praktycznym zarządzaniu magazynem pomaga dostosować strategie dla różnych kategorii produktów, zwiększając skuteczność i efektywność operacyjną. Pozwala na skoncentrowanie uwagi na kluczowych obszarach, minimalizując jednocześnie ryzyko błędów i nadmiernego gromadzenia zapasów. Skuteczne zastosowanie analizy ABC i przełożenie jej na magazyn wymaga eksperckiej wiedzy.

Ogranicz liczbę osób zaangażowanych w procesy logistyczne

Niezwykle często problemem w zarządzaniu magazynem staje się nadmierna liczba etapów, z których składa się dany proces. Analogicznie do powiedzenia „co za dużo to niezdrowo”, również w łańcuchu dostaw możemy dostrzec sytuacje, w których zaangażowanych jest zbyt wiele osób i procesów, co może prowadzić do błędów i opóźnień. Rozwiązaniem może być ograniczenie liczby punktów kontaktu i etapów, przez które przechodzi produkt czy paczka w trakcie różnych faz procesu logistycznego. Przykładem może być zastosowanie bardziej zintegrowanego podejścia, gdzie jedna osoba odpowiedzialna jest za całość procesu, od pakowania produktu, przez zapieczętowanie, skanowanie, aż po dostarczenie go do pojazdu transportowego, wszystko na jednym stanowisku.

Planowanie w magazynach

Planowanie w magazynie to kluczowy proces, który ściśle współgra z logistyką i obejmuje wiele aspektów. Obejmuje ono zarówno kwestie finansowe, jak i operacyjne, związane z zarządzaniem zapasami. Oto kilka dodatkowych punktów, które warto uwzględnić w kontekście planowania magazynu:

Zarządzanie zapasami:

  • Minimalny stan zapasów: Planowanie poziomu zapasów jest kluczowe dla utrzymania ciągłości dostaw i zaspokojenia oczekiwań klientów. Optymalny poziom zapasów pozwala uniknąć braków lub nadmiaru towarów.
  • Czas przepływu: Określenie optymalnego czasu przepływu towarów przez magazyn jest ważne. Skrócenie czasu kompletacji zamówień i dostawy surowców przyczynia się do efektywności operacyjnej.

Prognozowanie i analiza danych:

  • Śledzenie wolumenów: Obserwowanie trendów w danych, takich jak skoki i wachania wolumenów, pozwala na trafniejsze prognozy. Kiedy zbliża się okres większego zapotrzebowania, można odpowiednio dostosować działania.
  • Prognozowanie: Wykorzystywanie narzędzi do prognozowania popytu i dostaw pozwala na lepsze przygotowanie i planowanie.

Inwestycje w technologię:

  • Nowe maszyny i oprogramowanie: Planowanie budżetu na zakup nowych maszyn, ulepszonego oprogramowania WMS (System Zarządzania Magazynem) czy automatyzację procesów może pomóc w zminimalizowaniu przerw w łańcuchu dostaw.

Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie efektywności operacyjnej magazynu i poprawę, jakości obsługi klienta. Planowanie magazynu to proces dynamiczny, który wymaga ciągłego monitorowania i dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych.

Zarządzanie magazynem w praktyce — już wiesz, na co zwrócić uwagę!

To tylko 3 porady w zakresie zarządzania magazynem w praktyce. Dla doświadczonych osób to oczywiste rzeczy, dla nowicjuszy to rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, a które mogą pomóc Ci podnieść poziom konkurencyjności. W tym wszystkim nie zapominaj o optymalizacji kosztów, przestrzeni magazynowej czy zadbaniu o komfort i bezpieczeństwo pracy pracowników. To wszystko składa się na jakość!

 

Przeczytaj również: Jakie są koszty wynajęcia magazynu?

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield