Jak będzie wyglądać przyszłość logistyki? Swoją wizję prezentuje Raben

03 grudnia 2018

Jak będzie wyglądać przyszłość logistyki? Swoją wizję prezentuje Raben

Spis treści

Automatyzacja i digitalizacja będą w przyszłości fundamentem logistyki - to główny wniosek z filmu „Future of Logistics”, który zaprezentowała Grupa Raben. Według firmy wizja w pełni zautomatyzowanych magazynów oraz dostaw dronami jest bliższa niż nam się wydaje.

Rewolucja 4.0, czyli rewolucja przemysłowa dotykająca przede wszystkim digitalizacji i robotyzacji, wprowadza do naszego życia takie pojęcia jak BigData czy Internet Rzeczy (Internet of Things). Postęp technologiczny rozwija się w zawrotnym tempie, przez co wizja przedstawiona przez Raben nie wydaje się tak odległa. Już teraz powszechnie dostępne są drony, projektowane są samokierujące auta i linie pociągów Hiperloop oraz łączenia środków transportów w zestawy (tzw. platooning). Rewolucja dotyka nie tylko życia codziennego, lecz również branży logistycznej. 

Na szczególną uwagę zasługuje hasło IoT (Internet Rzeczy). Wprowadzanie czujników i wymiana informacji z dóbr transportowanych czy środków transportowych w powiązaniu z informacjami o ruchu ulicznym, takich jak: korki czy incydenty drogowe a także możliwość szybkiego analizowania i reagowania na uzyskane informacje niebawem zrewolucjonizują łańcuch dostaw.

– mówi Zbigniew Kępiński, Genius Lab Manager, Grupa Raben.

Warto zauważyć, że w filmie człowiek odgrywa małą rolę w procesach logistycznych. Przyszłość będzie należała do sztucznej inteligencji. Już dziś maszyny uczą się rozwiązań, które zastępują pracę ludzką. Dzięki machine learning, roboty będą w stanie same podejmować najbardziej optymalne decyzje i redukować ryzyko czy koszty do minimum. W tym wszystkim człowiek będzie tylko inicjatorem całego procesu, a nie jego wykonawcą.

 

Zobacz przyszłość logistyki na filmie Raben:

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield