E.Leclerc i ID Logistics wspólnie inwestują w przestrzeń magazynową i zieloną energię

06 października 2023

E.Leclerc i ID Logistics wspólnie inwestują w przestrzeń magazynową i zieloną energię

Spis treści

Od lipca 2021 r. w Woli Rakowej w okolicach Łodzi działa centralny magazyn sieci E.Leclerc, zarządzany przez ID Logistics. Teraz obie firmy doszły do porozumienia w sprawie rozbudowy hali magazynowej, co spowoduje znaczący wzrost powierzchni centrum dystrybucji.

Wola Rakowa - kluczowe centrum dystrybucji dla E.Leclerc i ID Logistics

W centrum dystrybucyjnym w Woli Rakowej obsługiwany jest pełen asortyment towarów dystrybuowanych do sklepów E.Leclerc w całej Polsce. Zespół ID Logistics odpowiada za zarządzanie procesami magazynowania, konfekcjonowanie i etykietowanie artykułów importowanych a także dedykowaną dystrybucję towarów do punktów sprzedaży.

Odpowiedź na rosnący wolumen i rozszerzający się asortyment

Francuska sieć doszła do wniosku, że potrzebuje więcej powierzchni. W konsekwencji podjęto decyzję o rozbudowie hali magazynowej. Decyzja o rozbudowie powierzchni magazynowej związana była z planowanym zwiększeniem asortymentu towarów, obsługiwanych w magazynie. Obecnie wysyłane jest 15 tys. palet, a może być ich nawet trzykrotnie więcej. Większa powierzchnia magazynowa zapewni efektywną obsługę rosnącego wolumenu towarów, w tym rozszerzanego asortymentu marek własnych sieci.

Po zakończeniu prac, powierzchnia centrum dystrybucji powiększyła się o ponad 2,1 tys. mkw. i wynosi obecnie 28,110 tys. mkw. Zwiększyła się też liczba doków załadunkowych - z 38 do 50.

Innowacje ID Logistics w centrum dystrybucji w Woli Rakowej

W centrum dystrybucyjnym w Woli Rakowej firma ID Logistics wdraża dedykowane i innowacyjne rozwiązania logistyczne i informatyczne. Ich celem jest wsparcie efektywności obsługi magazynowej, dystrybucji oraz procesów zarządzania.

To między innymi system zarządzania paletami, zautomatyzowany system rejestracji czasu pracy czy wciąż rozwijany i dostosowywany do operacji magazynowych system monitoringu kontrolujący realizację zamówień składanych przez sklepy.

Energia zielona

Na początku 2023 r. E.Leclerc i ID Logistics rozpoczęły również budowę nowoczesnej farmy fotowoltaicznej o mocy 100KWp. Inwestycja ma pokryć 12 proc. rocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną.

Innym proekologicznym działaniem było wprowadzenie energooszczędnego oświetlenia LED do magazynu oraz systemu monitoringu zużycia energii elektrycznej, co przyniosło oszczędności na poziomie blisko 40 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Dowiedz się również, jak obniżyć koszt najmu magazynu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Panattoni rusza z budową nowego parku w Polsce Centralnej

Panattoni rozpoczęło spekulacyjnie budowę nowego obiektu w województwie łódzkim. Projekt powstający w Zgierzu będzie miał docelową powierzchnię blisko 30 000 mkw. W pierwszej fazie zrealizowane zostanie 13 600 mkw. Ukończenie tego etapu planowane jest na styczeń 2025 r., ale potencjalny najemca może uzyskać wczesny dostęp i rozpocząć prace wewnątrz budynku już w grudniu tego roku.

21 maja 2024
Łódź e-commercem stoi

Około 4 mln mkw. powierzchni magazynowej w województwie łódzkim jest przeznaczone do obsługi operacji e-commerce – wynika z danych międzynarodowej agencji Cushman & Wakefield. Oznacza to, że region ten plasuje się na 2. miejscu w kraju wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm z branży handlu internetowego. Apetyt łódzkiego rynku jest tym większy, że domknięty niedawno tzw. ring autostradowy wokół miasta znacząco zwiększa potencjał miasta i okolic na przyciągnięcie nowych inwestycji i realizację kolejnych projektów magazynowych. A jak podaje raport Cushman & Wakefield „Uszyj biznes w Łodzi. Rynek magazynowo-produkcyjny Polski Centralnej", zabezpieczone do tej pory przez deweloperów grunty to możliwość budowy nieruchomości o powierzchni nawet 2,5 mln mkw.

30 stycznia 2024
Łódzkie z potencjałem na 2,5 mln mkw. inwestycji magazynowych – nowy raport regionalny „Uszyj biznes w Łodzi

Unikalnie różnorodna w skali kraju grupa najemców magazynowych, jedyny w Polsce „ring autostradowy”, który wzmocni rozwój logistyki e-commerce oraz nowoczesna, przyciągająca globalnych graczy infrastruktura magazynowa – tak w skrócie przedstawia się sytuacja na rynku powierzchni magazynowych w regionie łódzkim, którą podsumowuje najnowszy raport Cushman & Wakefield. Co więcej, jak wynika z analizy „Uszyj biznes w Łodzi. Rynek magazynowo- produkcyjny Polski Centralnej", potencjał zabezpieczonych przez deweloperów bank gruntów daje możliwość na realizację inwestycji o łącznej powierzchni nawet 2,5 mln mkw.

08 listopada 2023
Cushman & Wakefield