Propco zacieśnia współpracę z Cushman & Wakefield

11 października 2021

Propco zacieśnia współpracę z Cushman & Wakefield

Spis treści

PROPCO z nowym najemcą w SBU w Sosnowcu. Deweloper reprezentowany jest przez Cushman & Wakefield.

PROPCO, firma deweloperska skupiająca się na małych obiektach magazynowych typu Small Business Units, zajmie się budową obiektów SBU Sosnowiec, City Flex Zabrze i SBU Bytom oraz SBU Tarnów. Reprezentację PROPCO objęła międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. Współpraca podmiotów rozwija się od lipca 2021 roku.

Bieżąca działalność dewelopera skupia się wokół małych formatów projektów komercyjnych, m.in. Small Business Units. Jest to autorski program budowy małych modułów biznesowych w całym kraju oraz nieco większych magazynów spełniających funkcje ostatniej mili o powierzchni około 8000 mkw. 

Współpraca PROPCO z Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield wspiera PROPCO na poziomie komercjalizacji nowo powstających obiektów. Jeden z nich, SBU Sosnowiec, został w całości wynajęty. Planowane zakończenie budowy magazynu szacuje się na trzeci kwartał 2022 roku. W związku z tym, w przygotowaniu są nowe projekty – SBU Bytom, który oferuje łącznie ok. 3900 mkw. powierzchni, składającej się 300 metrowych modułów z zapleczem biurowym oraz showroom. Hala wyposażona będzie w nowoczesne instalacje i ekologiczne rozwiązania, z zachowaniem spójności koncepcji dewelopera. Drugi projekt, SBU Tarnów, ma mieć powierzchnię najmu około 4300 mkw. i składać się z analogicznych modułów.

W procesie komercjalizacji jest także projekt City Flex Zabrze, składający się z 4 modułów o powierzchni 1600 oraz 2250 mkw. Działka zlokalizowana jest w samym centrum Zabrza, blisko infrastruktury miasta oraz klientów końcowych. Sprawdzi się w przypadku logistyki ostatniej mili oraz lekkiej produkcji. Duże możliwości związane z przydzieloną mocą sprawiają, że projekt ten jest niezwykle atrakcyjny dla biznesu typu data center. Atutem obu nieruchomości jest lokalizacja i dogodny dostęp do obiektów (również z centrum miasta) oraz dróg dojazdowych. Będą one dobrym rozwiązaniem szczególnie dla klientów poszukujących niewielkich magazynów lub showroomów oraz dla tych, którym zależy na bliskim dostępie do odbiorców indywidualnych. Są to budynki jednocześnie funkcjonalne, jak i reprezentatywne, o podwyższonym standardzie wykończenia. W tym momencie, obiekty typu SBU stanowią około 8% wszystkich dostępnych powierzchni w Polsce. 

Coraz więcej deweloperów decyduje się na budowę magazynów SBU oraz FLEX, skupiając swoją uwagę na mniejszych klientach, ceniących sobie atrakcyjną lokalizację, wysoki standard wykonania oraz szybkość dostaw do punktów końcowych. Myślimy, że jest to kierunek, który będzie coraz częściej obierany przez inwestorów – mówi Justyna Kwiatkowska, Leasing Manager, Cushman & Wakefield. 

Inwestycje wyróżniają się tym, że są atrakcyjne dla najemców z różnych branż – specyfika budynku pozwala na zaaranżowanie i dostosowanie powierzchni pod klienta, pod względem wielkości oraz układu pomieszczeń. Są to magazyny skrojone pod indywidualne potrzeby i wymagania, dlatego też standardem jest komercjalizacja takich projektów umowami pre-let. 

Dostajemy zapytania ofertowe od najemców z różnymi potrzebami – zaczynając od klientów poszukujących powierzchni wystawowych, magazynów tymczasowych, kończąc na firmach poszukujących powierzchni pod centra rozrywkowe. Pokazuje to, że zapotrzebowanie na takie powierzchnie jest, a my, reprezentując elastyczne podejście do biznesu, mamy możliwość je zaspokoić – mówi Piotr Klank, Managing Director, PROPCO.

Ostatni raport CW pokazuje, iż branża dynamicznie się rozwija – w pierwszej połowie 2021 roku wynajęte zostało około 3,4 mln mkw. powierzchni magazynowych, z czego duży udział stanowiły umowy typu pre-let, szczególnie w branży e-commerce. Aktywność deweloperska była wysoka – na koniec czerwca w budowie było ok. 3,35 mln mkw., a aż 63% z nich zabezpieczone było transakcjami typu pre-let. Śląsk był drugim pod względem wielkości regionem, w którym odnotowano wysoki popyt na powierzchnie magazynowe – rejon dynamicznie się rozwija i skupia wiele biznesów na swoim obszarze, potwierdzając, że jest to zaplecze o dużym rynku zbytu. Według analiz branżowych, takie tendencje będą utrzymywać się w najbliższych latach.

 

 

Mapa lokalizacji

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Śląsk to kopalnia biznesu i magazynów!

Silnie zdywersyfikowany popyt, strategiczna lokalizacja w pobliżu kluczowych rynków zagranicznych, rozwinięta infrastruktura, duży, liczący 4,5 mln mieszkańców rynek – lista argumentów motywujących inwestorów do ulokowania swojego kapitału na Śląsku jest naprawdę długa. Najlepiej ilustruje to lokalny rynek powierzchni magazynowo - przemysłowych, który podsumowuje najnowszy raport międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Kopalnie Biznesu”. Jak czytamy w opracowaniu, w latach 2021-2023 nigdzie indziej w Polsce nie powstało tak dużo magazynów jak właśnie w regionie śląskim, który wyprzedził kolejny w stawce region mazowiecki o prawie 10%. Co więcej, województwo to wygrywa w stawce z wiodącymi lokalizacjami CEE i ma apetyt na więcej.

05 czerwca 2024
Panattoni z finansowaniem na rozbudowę inwestycji na Śląsku

Deweloper Panattoni rozpoczął budowę kolejnej hali w ramach kompleksu Panattoni Park Ruda Śląska II. Firma pozyskała finansowanie na ten cel w wysokości 9,4 mln euro dzięki kredytowi udzielonemu przez Bank Millennium.

01 marca 2024
Nowa inwestycja Accolade na Górnym Śląsku

Accolade skupia swoje zaangażowanie na Górnym Śląsku, inwestując w nowy, park przemysłowy w Rudzie Śląskiej. Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia atrakcyjności Górnego Śląska dla przedsiębiorców.

21 września 2023
Cushman & Wakefield