Via Baltica coraz bliżej. Wybrano wykonawców ostatnich odcinków

08 stycznia 2020

Via Baltica coraz bliżej. Wybrano wykonawców ostatnich odcinków

Spis treści

Polaqua i Budimex wybudują niemal 40 km trasy S61 Via Baltica - ogłosiła GDDKiA. Wartość obu umów to 1,8 mld zł.

Dłuższy z odcinków liczy 24 km i obejmuje trasę pomiędzy Suwałkami do Budziska, czyli granicy z Litwą. Wartą 1,037 mld złotych inwestycję zrealizuje Budimex. Ma być gotowa na jesień 2022 roku. Drugi odcinek to 19,5-km fragment Podborze-Śniadowo, za który odpowiedzialna będzie firma Polaqua. Planowane zakończenie inwestycji to trzeci kwartał 2023 r.

W przypadku obu odcinków wykonawca został wybrany po ponownym przetargu. Według informacji dostarczonych przez GDDKiA, pierwotny wykonawca nie złożył wymaganych wniosków, więc drogowcy podjęli decyzję o odstąpieniu od umowy.

Inwestycje w drogi ekspresowe, łączące miasta położone w północno-wschodniej cześci kraju, będą dla nich dodatkowym motorem rozwoju. Realizacja trasy Via Baltica sprawi, że wzrośnie zainteresowanie inwestowaniem w tej części Polski - komentuje Renata Krzyżanowska, Starszy Negocjator w Cushman & Wakefield.

Jak poinformowała GDDKiA, na wiosnę 2020 roku planowane jest otwarcie drugiej jezdni na obwodnicy Szczuczyna. Pozostałe odcinki S61 gotowe będą maksymalnie do końca trzeciego kwartału 2023 r.

Trasa Via Baltica

Via Baltica jest fragmentem europejskiej drogi międzynardowej E67 i pełnić będzie rolę kluczowego połączenia drogowego pomiędzy krajami położonymi nad Bałtykiem. Polski odcinek tej drogi liczyć będzie 210 km - od Podporza, koło Ostrowii Mazowieckiej, do granicy z Litwą i poprowadzony zostanie głównie przez Mazowsze oraz Podlasie, zachaczając o fragment województwa warmińsko-mazurskiego. Wespół z Rail Baltica droga jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Drugi park Accolade gotowy i w pełni zajęty

Accolade oddaje do użytku park w Choroszczy. Accolade w tym regionie obecnie posiada obiekty o łącznej powierzchni około 80 000 mkw.

03 sierpnia 2023
Stokrotka kontynuuje ekspansję i wynajmuje powierzchnię magazynową w Białymstoku

Sieć sklepów Stokrotka wynajęła blisko 6900 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w parku magazynowym Panattoni Park Białystok II w Choroszczy należącej do spółki Accolade.

17 lipca 2023
Powstanie Panattoni Park Białystok II

Panattoni Europe zapowiada kolejny park magazynowy na Podlasiu. Panattoni Park Białystok II będzie miał 35 000 mkw. i powstanie jeszcze w 2020 roku.

22 stycznia 2020
Cushman & Wakefield