Cztery razy więcej robotów niż ludzi. Rekordowa inwestycja Amazona w Gliwicach

27 listopada 2019

Cztery razy więcej robotów niż ludzi. Rekordowa inwestycja Amazona w Gliwicach

Spis treści

W Gliwicach powstaje centrum logistyczne dla firmy Amazon. Licząca 210 000 mkw. inwestycja będzie jedną z największych tego typu pod względem wykorzystania rozwiązań robotyzacji.

Nowe centrum logistyczne w formule BTS dla Amazona wybuduje Panattoni Europe. Powstanie ono w Gliwicach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powierzchnia tego czterokondygnacyjnego budynku wyniesie 210 000 mkw., a zakończenie budowy planowane jest na rok 2020. Inwestycja będzie bardziej zrobotyzowana niż jakiekolwiek tego typu centrum w Polsce - "pracę" znajdzie w niej niemal czterokrotnie więcej robotów niż ludzi (3 900 robotów i 1 000 pracowników). Porównując, w Kołbaskowie pod Szczecinem wykorzystano 3 200 maszyn.

Nowa lokalizacja będąca już ósmym Centrum Dystrybucyjnym, stanowić będzie idealny przykład nowoczesnego magazynu wyposażonego w roboty kognitywne. Prawie 4 000 urządzeń Amazon Robotics pomoże w znacznym stopniu usprawnić proces składowania oraz kompletacji zamówień. Dzięki temu klienci otrzymają zamówienia szybciej, a użycie automatyki pozwoli na optymalizację powierzchni magazynowej - komentuje Damian Kołata, Associate w Dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych firmy Cushman & Wakefield.

Robotyzacja w magazynach

W nowym obiekcie zastosowane będą dwa typy automatyzacji: system Amazon Robotics oraz paletyzatory. Pierwszy z nich ma pomagać w składowaniu produktów na półkach i kompletowaniu zamówień. Drugi natomiast to roboty przystosowane do rozładunku i przenoszenia ciężarów powyżej 15 kg.

Inwestycja Amazon pokazuje, że rynek magazynowy w Polsce nie zwalnia i jesteśmy świadkami coraz nowocześniejszych wdrożeń, które są pionierskie na rynku europejskim, co pokazuje przykład Amazon Robotics. Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie we wrześniu 2015 roku wprowadzono to właśnie rozwiązanie. Ponadto rynek Górnego Śląska jest dobrą lokalizacją z punktu widzenia elastyczności łańcucha dostaw i wymagań w zakresie czasu dostawy. Doskonała infrastruktura drogowa i ogromny potencjał w zakresie zasobów ludzkich pozwala oczekiwać kolejnych podobnych projektów w przyszłości - dodaje Damian Kołata.

Obecnie Amazon zatrudnia w Polsce około 16 000 osób. Firma działa w kraju od 2014 roku i operacje prowadzi w siedmiu obiektach logistycznych oraz w Centrum Rozwoju Technologii znajdującym się w Gdańsku. Posiada również w Warszawie biuro i oddział usług chmurowych Amazon Web Services. Działalność w Gliwicach rozpocznie w 2020 roku.

Polski e-commerce ciągle rośnie

Dowiedz się więcej na temat rozwoju rynku e-commerce - pobierz pierwszy w Polsce raport "Jak ugryźć e-commerce w magazynie?", omawiający rozwój sektora!

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Śląsk to kopalnia biznesu i magazynów!

Silnie zdywersyfikowany popyt, strategiczna lokalizacja w pobliżu kluczowych rynków zagranicznych, rozwinięta infrastruktura, duży, liczący 4,5 mln mieszkańców rynek – lista argumentów motywujących inwestorów do ulokowania swojego kapitału na Śląsku jest naprawdę długa. Najlepiej ilustruje to lokalny rynek powierzchni magazynowo - przemysłowych, który podsumowuje najnowszy raport międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield „Kopalnie Biznesu”. Jak czytamy w opracowaniu, w latach 2021-2023 nigdzie indziej w Polsce nie powstało tak dużo magazynów jak właśnie w regionie śląskim, który wyprzedził kolejny w stawce region mazowiecki o prawie 10%. Co więcej, województwo to wygrywa w stawce z wiodącymi lokalizacjami CEE i ma apetyt na więcej.

05 czerwca 2024
Panattoni z finansowaniem na rozbudowę inwestycji na Śląsku

Deweloper Panattoni rozpoczął budowę kolejnej hali w ramach kompleksu Panattoni Park Ruda Śląska II. Firma pozyskała finansowanie na ten cel w wysokości 9,4 mln euro dzięki kredytowi udzielonemu przez Bank Millennium.

01 marca 2024
Nowa inwestycja Accolade na Górnym Śląsku

Accolade skupia swoje zaangażowanie na Górnym Śląsku, inwestując w nowy, park przemysłowy w Rudzie Śląskiej. Ta inicjatywa stanowi ważny krok w kierunku rozwoju regionu, tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia atrakcyjności Górnego Śląska dla przedsiębiorców.

21 września 2023
Cushman & Wakefield