Poszerzone porty przyjmą więcej ładunków. Państwo planuje ich rozbudowę

28 lipca 2019

Poszerzone porty przyjmą więcej ładunków. Państwo planuje ich rozbudowę

Spis treści

Państwo zapłaci 4,5 mld złotych za poszerzenie "wjazdów" do największych polskich portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Zmiana ta umożliwi osiągnięcie większch możliwości przeładunkowych.

Państwo realizuje projekt poszerzenia "wjazdów" do portów za 4,5 mld złotych - z czego 3 mld przeznaczone są na inwestycje w Gdańsku i Gdyni, natomiast 1,5 mld w Szczecinie i Świnoujściu. Głównym efektem inwestycji ma być zwiększenie możliwości dojazdu większej liczby pociągów towarowych. Również zwiększona zostanie sprawność odprawiania cięższych i dłuższych składów. Obecnie minister infrastruktury podpisał dwie umowy, a na celowniku są porty w Szczecinie i Świnoujściu. Projekt jest przeprowadzany z dofinansowaniem unijnego instrumentu finansowego CEF "Łącząc Europę".

Dzisiejsza umowa bezwzględnie wpisuje się w program podwojenia przeładunków w porcie w Szczecinie, stworzenia rozwiązań nowoczesnych, nowych możliwości przeładunkowych. To wszystko zmierza w kierunku zbudowania rozwiązania dla zespołu portów Szczecin-Świnoujście jako portu wiodącego, który będzie obsługiwał cały region Polski Zachodniej. Wychodzimy z uzależnień zachodnich, czyli twierdzenia, że największym polskim portem był port w Hamburgu - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W budowie będzie stacja Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście - infrastruktura kolejowa w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych SA i terminal kontenerowy Ostrów Grabowski (teren Portu Szczecin) oraz tory zdawczo-odbiorcze (teren Portu Świnoujście). Prace obejmą przebudowę ok. 100 km torów, 3 wiadukty oraz most. W planach jest również elektryfikacja niektórych torów.

Porty napędzają polską gospodarkę

Jak pisaliśmy na początku roku, ministerstwo gospodarki ogłosiło, że polskie porty zarobiły w 2018 roku 10% wszystkich przychodów Państwa. Rok 2018 był również rekordowy dla portów w Świnoujściu i Szczecinie, gdzie już w październiku odnotowano wzrosty liczby przeładunków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Amerykański producent hełmów bojowych z przestrzenią w 7R City Park Gdańsk Airport I

Firma Galvion, specjalizująca się w zaawansowanych systemach wyposażenia taktycznego, wynajęła powierzchnię o wielkości około 3,6 tys. mkw. w 7R City Park Gdańsk Airport I. W tym miejscu zostanie zlokalizowana nie tylko hala do produkcji i montażu hełmów bojowych, lecz także zaplecze zajmujące się obsługą, wsparciem, modernizacją oraz szkoleniami.

19 marca 2024
Panattoni Park Tricity East V: Inwestycja w Regionie Portu Gdańskiego

Panattoni rozwija Panattoni Park Tricity East V o powierzchni 50 000 mkw. w regionie Pomorza z pomocą finansowania w wysokości 32 mln euro od mBanku, umożliwiając firmie Regesta otwarcie największego centrum logistycznego w Polsce.

19 października 2023
NEFAB Packaging Poland rozpoczyna ekspansję na Pomorzu

Zaczyna się nowy rozdział dla NEFAB Packaging Poland, dostawcy kompleksowych rozwiązań logistycznych i opakowaniowych, który właśnie zakończył procedurę wynajmu blisko 11 000 mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej w CTPark Gdańsk Port.

08 sierpnia 2023
Cushman & Wakefield