Poszerzone porty przyjmą więcej ładunków. Państwo planuje ich rozbudowę

29 lipca 2019

Poszerzone porty przyjmą więcej ładunków. Państwo planuje ich rozbudowę
Państwo zapłaci 4,5 mld złotych za poszerzenie "wjazdów" do największych polskich portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Zmiana ta umożliwi osiągnięcie większch możliwości przeładunkowych.

Państwo realizuje projekt poszerzenia "wjazdów" do portów za 4,5 mld złotych - z czego 3 mld przeznaczone są na inwestycje w Gdańsku i Gdyni, natomiast 1,5 mld w Szczecinie i Świnoujściu. Głównym efektem inwestycji ma być zwiększenie możliwości dojazdu większej liczby pociągów towarowych. Również zwiększona zostanie sprawność odprawiania cięższych i dłuższych składów. Obecnie minister infrastruktury podpisał dwie umowy, a na celowniku są porty w Szczecinie i Świnoujściu. Projekt jest przeprowadzany z dofinansowaniem unijnego instrumentu finansowego CEF "Łącząc Europę".

Dzisiejsza umowa bezwzględnie wpisuje się w program podwojenia przeładunków w porcie w Szczecinie, stworzenia rozwiązań nowoczesnych, nowych możliwości przeładunkowych. To wszystko zmierza w kierunku zbudowania rozwiązania dla zespołu portów Szczecin-Świnoujście jako portu wiodącego, który będzie obsługiwał cały region Polski Zachodniej. Wychodzimy z uzależnień zachodnich, czyli twierdzenia, że największym polskim portem był port w Hamburgu - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W budowie będzie stacja Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście - infrastruktura kolejowa w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych SA i terminal kontenerowy Ostrów Grabowski (teren Portu Szczecin) oraz tory zdawczo-odbiorcze (teren Portu Świnoujście). Prace obejmą przebudowę ok. 100 km torów, 3 wiadukty oraz most. W planach jest również elektryfikacja niektórych torów.

Porty napędzają polską gospodarkę

Jak pisaliśmy na początku roku, ministerstwo gospodarki ogłosiło, że polskie porty zarobiły w 2018 roku 10% wszystkich przychodów Państwa. Rok 2018 był również rekordowy dla portów w Świnoujściu i Szczecinie, gdzie już w październiku odnotowano wzrosty liczby przeładunków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Frisco.pl najemcą 7R City Flex Gdańsk II

Sklep Frisco.pl wynajął magazyn w Kowalach. Zajął 3 500 mkw. w ramach 7R City Flex Gdańsk II.

11 kwietnia 2022
Operacje e-commerce LPP z magazynu Panattoni Park Tricity South II

LPP, największa firma odzieżowa w regionie CEE, wynajęła 64 000 mkw. w ramach trójmiejskiego parku Panattoni. Operacje na powierzchni rozpoczną się w kwietniu 2022 r.

13 października 2021
Powstanie nowy terminal głębokowodny w Gdańsku - Baltic Hub 3

DCT Gdańsk wybuduje nowy terminal, Baltic Hub 3, który zwiększy jego możliwości przeładunkowe o połowę. Rozpoczęcie prac planowane jest na II połowę 2022 roku.

28 lipca 2021
Cushman & Wakefield