Rekordowy wynik przeładunkowy w portach w Szczecinie i Świnoujściu

20 listopada 2018

Rekordowy wynik przeładunkowy w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Spis treści

Z najnowszych danych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wynika, że bilans przeładunkowy w październiku pobił rekord z poprzedniego roku. W okresie 10 miesięcy wymienione porty przeładowały 13,2 proc. więcej towarów niż w analogicznych okresie 2017 roku, natomiast w samym październiku wynik był wyższy o 26 proc.

Największy wzrost w przeładowanych towarach miały węgiel, ruda i paliwa – odpowiednio 74,2, 40 i 14,1 proc. więcej. Nieco lepszy wynik osiągnęły również inne ładunki masowe oraz drobnica (o 6,1 i 5,2 proc.). Mniej przeładowano zboża oraz kontenerów.

"Większe przeładunki rudy oraz towarów energetycznych, w tym węgla i paliw to efekt dynamicznie rozwijającej się gospodarki i powiązanego z tym rosnącego zapotrzebowania na te surowce. Z kolei wzrosty w obsłudze drobnicy wynikają ze zwiększonych przewozów promowych oraz drobnicy konwencjonalnej. Natomiast w przypadku innych masowych więcej przeładowano nawozów, kruszyw i metanolu oraz kwasu siarkowego" – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Portów.

Według prognozy, tegoroczny bilans portów zamknie się wartością przekraczającą 27 milionów towarów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Panattoni z finansowaniem nowej inwestycji w Szczecinie

Panattoni uzyskało finansowanie na realizację Panattoni Park Szczecin V w postaci kredytu w wysokości 20 mln euro udzielonego przez mBank. Ta nowa inwestycja na Pomorzu Zachodnim będzie miała powierzchnię 30 000 mkw, z czego niemal 1/3 została już wynajęta przez klienta z sektora horeca.

28 marca 2024
Panattoni rusza z centrum dystrybucyjnym w Szczecinie

Panattoni BTS oraz Panattoni Emerging Markets wspólnie zrealizują centrum dystrybucyjne w Szczecinie, które będzie dedykowane firmom z sektora handlu detalicznego. Projekt obejmie powierzchnię około 54 500 m. kw., a zatrudnienie tam znajdzie nawet 500 osób.

13 lutego 2024
Energia wiatrowa popłynie z Zachodniopomorskiego

Energetyka wiatrowa, dostarczając ok. 2% energii elektrycznej, jest obecnie światowym liderem zielonych rozwiązań i rozwija się o wiele szybciej niż tradycyjne technologie energetyczne i inne odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla tego segmentu sektora jest województwo zachodniopomorskie. Jak wskazuje raport Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”, już teraz mamy tutaj do czynienia z rozwojem dużych, profesjonalnych farm wiatrowych, a region ten przoduje pod kątem potencjału ekonomicznego tego rodzaju energetyki, osiągając poziom 14 000 MW i wyprzedzając tym samym o 40% województwa pomorskie i dolnośląskie.

30 sierpnia 2023
Cushman & Wakefield