Rekordowy wynik przeładunkowy w portach w Szczecinie i Świnoujściu

21 listopada 2018

Z najnowszych danych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wynika, że bilans przeładunkowy w październiku pobił rekord z poprzedniego roku. W okresie 10 miesięcy wymienione porty przeładowały 13,2 proc. więcej towarów niż w analogicznych okresie 2017 roku, natomiast w samym październiku wynik był wyższy o 26 proc.

Największy wzrost w przeładowanych towarach miały węgiel, ruda i paliwa – odpowiednio 74,2, 40 i 14,1 proc. więcej. Nieco lepszy wynik osiągnęły również inne ładunki masowe oraz drobnica (o 6,1 i 5,2 proc.). Mniej przeładowano zboża oraz kontenerów.

"Większe przeładunki rudy oraz towarów energetycznych, w tym węgla i paliw to efekt dynamicznie rozwijającej się gospodarki i powiązanego z tym rosnącego zapotrzebowania na te surowce. Z kolei wzrosty w obsłudze drobnicy wynikają ze zwiększonych przewozów promowych oraz drobnicy konwencjonalnej. Natomiast w przypadku innych masowych więcej przeładowano nawozów, kruszyw i metanolu oraz kwasu siarkowego" – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Portów.

Według prognozy, tegoroczny bilans portów zamknie się wartością przekraczającą 27 milionów towarów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Hillwood buduje dla DPD w Szczecinie

W północno-zachodniej Polsce powstanie nowy budynek BTS dla branży kurierskiej. Budowany przez Hillwood szczeciński magazyn dla DPD liczyć będzie 5 000 mkw.

31 lipca 2020
Pod Szczecinem powstał magazyn BTS dla Kion

Panattoni zakończył budowę obiektu typu BTS dla grupy KION. Magazyn o powierzchni 44 000 mkw. zlokalizowany jest w Kołbaskowie pod Szczecinem.

17 lipca 2020
7R zbuduje zautomatyzowany BTS dla Hultafors Group

W Goleniowe koło Szczecina powstanie magazyn BTS dla Hultafors Group. Realizowana przez 7R inwestycja liczyć będzie 30 000 mkw.

30 czerwca 2020
Cushman & Wakefield