Rekordowy wynik przeładunkowy w portach w Szczecinie i Świnoujściu

21 listopada 2018

Rekordowy wynik przeładunkowy w portach w Szczecinie i Świnoujściu
Z najnowszych danych Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wynika, że bilans przeładunkowy w październiku pobił rekord z poprzedniego roku. W okresie 10 miesięcy wymienione porty przeładowały 13,2 proc. więcej towarów niż w analogicznych okresie 2017 roku, natomiast w samym październiku wynik był wyższy o 26 proc.

Największy wzrost w przeładowanych towarach miały węgiel, ruda i paliwa – odpowiednio 74,2, 40 i 14,1 proc. więcej. Nieco lepszy wynik osiągnęły również inne ładunki masowe oraz drobnica (o 6,1 i 5,2 proc.). Mniej przeładowano zboża oraz kontenerów.

"Większe przeładunki rudy oraz towarów energetycznych, w tym węgla i paliw to efekt dynamicznie rozwijającej się gospodarki i powiązanego z tym rosnącego zapotrzebowania na te surowce. Z kolei wzrosty w obsłudze drobnicy wynikają ze zwiększonych przewozów promowych oraz drobnicy konwencjonalnej. Natomiast w przypadku innych masowych więcej przeładowano nawozów, kruszyw i metanolu oraz kwasu siarkowego" – komentuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Portów.

Według prognozy, tegoroczny bilans portów zamknie się wartością przekraczającą 27 milionów towarów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

InPost z centrum logistycznym pod Szczecinem

W podszczecińskim Goleniowie InPost uruchomi swoje kolejne centrum logistyczne. Zlokalizowane będzie w Parku Przemysłowym Accolade.

04 sierpnia 2021
DSV Prime Cargo z większą powierzchnią w Panattoni Park Goleniów

DSV Prime Cargo podwaja wynajmowaną powierzchnię magazynową w ramach Panattoni Park Goleniów, zwiększając ją do 10 000 mkw.

01 lipca 2021
Nowy park logistyczny w regionie Szczecina - Panattoni Park Stargard

Panattoni inwestuje w Zachodniopomorskiem. W tym roku ruszy budowa parku logistycznego Panattoni Park Stargard o powierzchni 172 000 mkw.

09 marca 2021
Cushman & Wakefield