Rekordowy rok dla polskich portów. W 2018 r. zarobiły 1/10 przychodów państwa

28 lutego 2019

Rekordowy rok dla polskich portów. W 2018 r. zarobiły 1/10 przychodów państwa

Spis treści

Polskie porty odprowadziły w minionym roku do budżetu państwa 40,6 mld złotych - to niemal 10 proc. wszystkich wpływów z VAT w budżecie, a zarazem wynik wyższy o 80,3 proc. (18,1 mld zł) od 2017 roku.

Jak można wyczytać ze szczegółowych zestawień Krajowej Administracji Skarbowej, porty odprowadziły do budżetu państwa rekordową sumę z ceł i podatków. Wynik z 2018 roku jest nie tylko znacznie wyższy od roku poprzedzającego, lecz również ponad czterokrotnie większy niż przed 7-laty (w roku 2012 wpływy wyniosły "zaledwie" 9,6 mld zł) - podaje Logistyka.wnp.pl. Za niemal 10 proc. tegorocznego wyniku (10 mld zł) odpowiada DCT Gdańsk, czyli jedyny na Morzu Bałtyckim hub, obsługujący ładunki z Dalekiego Wschodu.

Niesamowity wynik osiągnięty został głównie dzięki wpływom podatkowym z ładunków przekraczających 100 ton - skomentował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

Rok 2018 był również rekordowy pod względem tonażu: cztery największe polskie krajowe przeładowały w sumie ponad 101 mln ton.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Amerykański producent hełmów bojowych z przestrzenią w 7R City Park Gdańsk Airport I

Firma Galvion, specjalizująca się w zaawansowanych systemach wyposażenia taktycznego, wynajęła powierzchnię o wielkości około 3,6 tys. mkw. w 7R City Park Gdańsk Airport I. W tym miejscu zostanie zlokalizowana nie tylko hala do produkcji i montażu hełmów bojowych, lecz także zaplecze zajmujące się obsługą, wsparciem, modernizacją oraz szkoleniami.

19 marca 2024
Panattoni Park Tricity East V: Inwestycja w Regionie Portu Gdańskiego

Panattoni rozwija Panattoni Park Tricity East V o powierzchni 50 000 mkw. w regionie Pomorza z pomocą finansowania w wysokości 32 mln euro od mBanku, umożliwiając firmie Regesta otwarcie największego centrum logistycznego w Polsce.

19 października 2023
NEFAB Packaging Poland rozpoczyna ekspansję na Pomorzu

Zaczyna się nowy rozdział dla NEFAB Packaging Poland, dostawcy kompleksowych rozwiązań logistycznych i opakowaniowych, który właśnie zakończył procedurę wynajmu blisko 11 000 mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej w CTPark Gdańsk Port.

08 sierpnia 2023
Cushman & Wakefield