Notino w MDC2 Park Łódź South

13 czerwca 2023

Notino w MDC2 Park Łódź South

Spis treści

Największy sklep internetowy z perfumami i kosmetykami w Europie, Notino, zdecydował się na wynajem powierzchni o wielkości ponad 28 000 mkw w MDC2 Park Łódź South. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane przy udziale Cushman & Wakefield, renomowanej firmy doradczej.

„Cieszę się bardzo, że Notino wybrało właśnie Cushman & Wakefield, jako swojego doradcę w ramach transakcji Centrum Dystrybucyjnego w Polsce. Mieliśmy okazję pokazać swój wkład, nie tylko rekomendując lokalizacje na podstawie analiz lokalizacyjnych i HR, ale też angażując się w proces doradztwa technicznego, co w wypadku zastosowanych przez Notino systemu przenośników i antresoli o sporej powierzchni, stanowiło nie lada wyzwanie. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż transakcja naszego Klienta świadczy o tym, że pogłoski o uszczupleniu obrotu e-commerce są mocno przesadzone, a dwucyfrowy wzrost rynku handlu elektronicznego w CEE jest nadal osiągalny.” - komentuje Damian Kołata, Partner, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE

Wyjątkowa lokalizacja MDC2 Park Łódź South

MDC2 Park Łódź South składa się z dwóch budynków dystrybucyjno-logistycznych o łącznej planowanej powierzchni najmu ponad 80 000 mkw. Projekt znajduje się w Głuchowie, 19 km na południe od granicy Łodzi, z bezpośrednim dostępem do węzła Tuszyn. Lokalizacja ta zapewnia doskonałe możliwości logistyczne, umożliwiając skuteczną dystrybucję na terenie całego kraju. Autostrady A1, A2 oraz droga ekspresowa S8, które przebiegają w pobliżu Łodzi, dodatkowo ułatwiają transport towarów.

„Polska Centralna i jej lokalizacja blisko strategicznych węzłów komunikacyjnych oraz dobrze rozwinięta infrastruktura logistyczna zyskuje na rozwoju tego trendu i przyciąga kolejnych klientów z branży e-commerce. Tutejsze lokalizacje logistyczne posiadają dużo zalet, a sam region - pomimo swojej wielkości - nadal posiada duży potencjał na rozwój. Transakcja ta zapoczątkuje otwarcie nowego parku na magazynowej mapie Polski Centralnej oraz pojawienie się nowego wynajmującego w postaci MDC2/Fortress, dla którego będzie to pierwsza inwestycja w tym regionie. Powierzchnia dla Notino zostanie dostosowana do potrzeb Najemcy oraz produktów, które będą na niej składowane jakimi są perfumy, aerozole itp” – mówi Katarzyna Misztal, Negotiator, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield.

Wykwalifikowana kadra pracownicza i dedykowany transport

Wielkim atutem lokalizacji MDC2 Park Łódź South jest dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Badania przeprowadzone przez firmę Randstad wskazują, że w powiecie łódzkim wschodnim w odległości zaledwie 15 minut od parku mieszka ponad 43 000 pracowników. Obszar w promieniu do 60 minut zamieszkiwany jest przez niemal 896 000 mieszkańców, co przyczynia się do zwiększenia potencjału kadrowego tego miejsca. Ponadto, dla pracowników dojeżdżających z tej strefy, przewidziana jest możliwość skorzystania z dedykowanego transportu

Partnerstwo z MDC2 i Fortress

MDC2 jest deweloperem projektu MDC2 Park Łódź South, realizowanego we współpracy z Fortress Real Estate Investments Limited. Fortress to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu, która zarządza i rozwija nieruchomości komercyjne. Współpraca z MDC2 i Fortress umożliwiła dostosowanie wynajętego budynku do indywidualnych potrzeb Notino, zapewniając odpowiednie warunki magazynowania i dystrybucji szerokiej gamy produktów.

Inwestycje w zrównoważony rozwój

MDC2 Park Łódź South i Fortress koncentrują się na strategiach zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu przewidziano instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, zwiększoną izolację ścian, oświetlenie LED, system retencji wody deszczowej oraz ładowarki do pojazdów elektrycznych. Ponadto, 95% materiałów budowlanych wykorzystanych w projekcie będzie nadawać się do recyklingu. W otoczeniu obu budynków powstaną różnorodne tereny zielone, a na terenie parku magazynowego zostanie utworzona strefa Rest & Move, innowacyjna koncepcja wspierająca zdrowy styl życia i poprawiająca warunki pracy.

Wzrost sektora e-commerce w Polsce

Transakcja wynajmu w MDC2 Park Łódź South jest potwierdzeniem dynamicznego rozwoju sektora e-commerce w Polsce. Według danych Cushman & Wakefield, w 2022 roku aż 7,35 mln mkw. powierzchni magazynowej w Polsce, czyli 30,7% całkowitej podaży, było przeznaczone do obsługi rynku e-commerce. Przy uwzględnieniu wolumenu powierzchni w Polsce, dedykowana dla handlu online powierzchnia wzrosła o 84% od pierwszego kwartału 2019 roku

„Notino to największy sklep internetowy z perfumami i kosmetykami w Europie, który nieustannie się rozwija i powiększa swoje zasoby powierzchni magazynowych. Cieszymy się, że dzięki długofalowej relacji z Cushman & Wakefield mogliśmy wspierać tego klienta w wyborze lokalizacji kolejnego centrum dystrybucyjnego, tym razem w Polsce. Transakcja ta stanowi potwierdzenie dynamicznego rozwoju sektora e-commerce w Polsce. Według danych Cushman & Wakefield, w 2022 roku już 7,35 mln mkw. powierzchni magazynowej w Polsce, czyli 30,7% całkowitej podaży, przeznaczone było do obsługi rynku e-commerce. Biorąc pod uwagę wolumen powierzchni w Polsce, wzrost tej dedykowanej na potrzeby handlu online osiągnął od I kwartału 2019 roku aż 84%.– tłumaczy Kamil Żach, Key Account Executive, Associate, Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield

 

Szukasz powierzchni magazynowej w Polsce Centralnej? Zajrzyj do naszego portfolio!

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Nowa inwestycja Panattoni z finansowaniem od PKO BP

Panattoni uzyskało finansowanie w wysokości 23,3 mln euro od PKO Banku Polskiego na realizację Panattoni Park Zgierz. Nowa inwestycja w Polsce Centralnej docelowo obejmie blisko 160 000 mkw powierzchni.

18 czerwca 2024
Panattoni rusza z budową nowego parku w Polsce Centralnej

Panattoni rozpoczęło spekulacyjnie budowę nowego obiektu w województwie łódzkim. Projekt powstający w Zgierzu będzie miał docelową powierzchnię blisko 30 000 mkw. W pierwszej fazie zrealizowane zostanie 13 600 mkw. Ukończenie tego etapu planowane jest na styczeń 2025 r., ale potencjalny najemca może uzyskać wczesny dostęp i rozpocząć prace wewnątrz budynku już w grudniu tego roku.

21 maja 2024
Łódź e-commercem stoi

Około 4 mln mkw. powierzchni magazynowej w województwie łódzkim jest przeznaczone do obsługi operacji e-commerce – wynika z danych międzynarodowej agencji Cushman & Wakefield. Oznacza to, że region ten plasuje się na 2. miejscu w kraju wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla firm z branży handlu internetowego. Apetyt łódzkiego rynku jest tym większy, że domknięty niedawno tzw. ring autostradowy wokół miasta znacząco zwiększa potencjał miasta i okolic na przyciągnięcie nowych inwestycji i realizację kolejnych projektów magazynowych. A jak podaje raport Cushman & Wakefield „Uszyj biznes w Łodzi. Rynek magazynowo-produkcyjny Polski Centralnej", zabezpieczone do tej pory przez deweloperów grunty to możliwość budowy nieruchomości o powierzchni nawet 2,5 mln mkw.

30 stycznia 2024
Cushman & Wakefield