Energia wiatrowa popłynie z Zachodniopomorskiego

30 sierpnia 2023

Energia wiatrowa popłynie z Zachodniopomorskiego

Spis treści

Energetyka wiatrowa, dostarczając ok. 2% energii elektrycznej, jest obecnie światowym liderem zielonych rozwiązań i rozwija się o wiele szybciej niż tradycyjne technologie energetyczne i inne odnawialne źródła energii. Jednym z najbardziej perspektywicznych regionów Polski dla tego segmentu sektora jest województwo zachodniopomorskie. Jak wskazuje raport Cushman & Wakefield „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”, już teraz mamy tutaj do czynienia z rozwojem dużych, profesjonalnych farm wiatrowych, a region ten przoduje pod kątem potencjału ekonomicznego tego rodzaju energetyki, osiągając poziom 14 000 MW i wyprzedzając tym samym o 40% województwa pomorskie i dolnośląskie.

Potencjał zielonej energii

Morska energetyka wiatrowa (MEW) to stosunkowo nowy sektor gospodarki w Polsce, którego potencjał rozwojowy nabiera znaczenia w świetle inicjatyw podjętych na szczeblu Unii Europejskiej. Ich efektem ma być zerowa emisyjność systemu społeczno-gospodarczego UE. 

Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield, szacowany potencjał mocy wygenerowanej przez MEW na morzach wokół krajów UE to 220-440 GW do 2050 roku. Z kolei, według projektu „Polityki Energetycznej Polskiej do 2040 roku”, inwestycje morskiej energetyki wiatrowej w naszym w kraju mogą wygenerować przez 20 lat moc nawet 11 GW.

Przewiduje się, że koszt budowy siedmiu farm wiatrowych wyniesie 100 mld PLN. Pierwsze z nich mają zostać uruchomione między 2026 a 2027 rokiem. Takie projekty stanowią szansę rozwoju dla wielu innych branż, między innymi R&D, usług, produkcji, gospodarki morskiej czy sektora budowlanego. Jednym z kluczowych regionów dla lokowania takich inwestycji będzie bez wątpienia województwo zachodniopomorskie, w którym istnieje aż 8000 ha wysokiej klasy terenów inwestycyjnych, w tym 1200 ha ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej – komentuje Damian Kołata, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield.

Wsparcie dla MEW

W 2021 roku zarówno na poziomie Metropolii Szczecińskiej, jak i województwa zachodniopomorskiego wdrożono programy, których celem jest wsparcie rozwoju sektora MEW. Podjęte działania pozwoliły na wstępną ocenę potencjału Szczecina i całego regionu związanego z morską energetyką wiatrową rozumianą jako składowa sektora offshore.

Jedną z kluczowych inwestycji MEW w regionie będzie Projekt Baltic Power w Świnoujściu. Będzie to pierwszy w Polsce terminal instalacyjny w ramach wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power. Farma o mocy do 1,2 GW, po zakończeniu budowy w 2026 roku, będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych – dodaje Paulina Machałowska, Associate.

Na liczący około 20 hektarów teren terminala instalacyjnego Baltic Power w Świnoujściu dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. 

Vestas ma dostarczyć na potrzeby pierwszego projektu Baltic Power elementy do 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW. Równolegle Vestas podjął decyzję o budowie fabryki w Szczecinie, gdzie montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy – podsumowuje Adrian Semaan, Starszy Konsultant ds. Badań .

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Panattoni z finansowaniem nowej inwestycji w Szczecinie

Panattoni uzyskało finansowanie na realizację Panattoni Park Szczecin V w postaci kredytu w wysokości 20 mln euro udzielonego przez mBank. Ta nowa inwestycja na Pomorzu Zachodnim będzie miała powierzchnię 30 000 mkw, z czego niemal 1/3 została już wynajęta przez klienta z sektora horeca.

28 marca 2024
Panattoni rusza z centrum dystrybucyjnym w Szczecinie

Panattoni BTS oraz Panattoni Emerging Markets wspólnie zrealizują centrum dystrybucyjne w Szczecinie, które będzie dedykowane firmom z sektora handlu detalicznego. Projekt obejmie powierzchnię około 54 500 m. kw., a zatrudnienie tam znajdzie nawet 500 osób.

13 lutego 2024
Czy zachodniopomorskie może konkurować z rynkami „Wielkiej Piątki” – nowy raport regionalny "Na fali biznesu w Zachodniopomorskim"

Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju kluczowych inwestycji infrastrukturalnych na terenie Pomorza Zachodniego, które znacząco poprawiły dostępność komunikacyjną regionu i jego potencjał inwestycyjny. Na fali tych zmian rozwijał się też lokalny rynek projektów magazynowych, którego zasoby od 2016 roku wzrosły aż sześciokrotnie. Przed zachodniopomorskim stoi teraz szansa na przyciągnięcie kolejnych inwestycji, tym bardziej, że zabezpieczone przez deweloperów grunty pozwolą na budowę aż 900 000 mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej – wynika z raportu „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”.

01 czerwca 2023
Cushman & Wakefield