Co to jest BMS (Building Management System) - zautomatyzowany system zarządzania budynkiem?

16 maja 2023

Co to jest BMS (Building Management System) - zautomatyzowany system zarządzania budynkiem?

Spis treści

Eksploatacja oraz zarządzanie budynkiem generuje sporo kosztów. Można je jednak zoptymalizować, a pomaga w tym BMS (ang. Building Management System), czyli system zarządzania budynkiem. Na czym dokładnie polega oraz jakie są konkretne korzyści związane z jego użytkowaniem? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Co to jest system BMS?

System BMS to rozwiązanie dedykowane do sprawnego zarządzania budynkiem. Stworzono je w taki sposób, aby integrowało wiele różnych funkcji i obszarów w celu jego łatwiejszej i szybszej obsługi. Wszystko po to, aby móc w sposób zdalny sterować modułami, co w praktyce przekłada się na szereg korzyści, m.in. takich jak redukcja kosztów utrzymania nieruchomości.

W jaki sposób działa Building Management System?

Rozwiązanie to funkcjonuje poprzez integrację różnych funkcji i systemów technicznych wewnątrz budynku, którymi zarządza magistrala do transmisji danych. Dzięki sterownikom oraz sensorom możliwe jest więc monitorowanie pracy i sterownie działaniem centralnego ogrzewania, grzejników, klimatyzacji, a także oświetlenia. W wielu budynkach system jest dodatkowo zintegrowany z rozwiązaniami takimi jak kontrola dostępu pracowników, a także systemem alarmowym, choć i ten zakres może być zdecydowanie szerszy.

Działanie BMS opiera się więc na zaawansowanych systemach informatycznych, sieciowych połączeniach, czujnikach, sterownikach i programach zarządzających. Cały system jest zaprojektowany tak, aby zapewnić sprawną komunikację i koordynację między różnymi elementami budynku, z korzyścią dla procesu zarządzania jego funkcjonalnościami.

Komunikacja ta odbywa się m.in. za pośrednictwem komputerów, paneli i przełączników.  Ważne jest, aby w każdym z tych obszarów zadbać o kwestie bezpieczeństwa tak, aby dostęp był w pełni kontrolowany.

Jakie korzyści gwarantuje system BMS?

W praktyce takie rozwiązanie oferuje wiele korzyści zarówno dla zarządców budynku, jak i dla użytkowników, oczywiście o ile zostało w sposób prawidłowy zaimplementowane.

Jedną z głównych korzyści jest efektywniejsze zarządzanie energią. System skuteczniej dopasowuje zużycie mediów względem potrzeb i aktualnych warunków, jednocześnie minimalizując proces zużywania energii, a także zmniejszając koszty eksploatacyjne. W dobie wysokich cen za energię elektryczną oraz ogrzewanie jest to bardzo ważny czynnik, pozwalający lepiej kontrolować i ograniczać wydatki.

System BMS to także łatwiejsze zarządzanie budynkiem. Dzięki możliwości zautomatyzowania wielu spośród procesów i ich zdalnego śledzenia, wykonywanie codziennych czynności jest znacznie łatwiejsze. Istnieje bowiem możliwość sprawniejszego programowania i regulowania, a wszystko to bez ręcznych interwencji zabierających cenny czas i angażujących zasoby ludzkie.

Kolejnym atutem systemu zarządzania budynkiem, jakim jest BMS okazuje się być korzystny wpływ na komfort użytkujących. Takie zintegrowane rozwiązania dają bowiem możliwość zarządzania wieloma parametrami, takimi jak temperatura na terenie danego obiektu, jakość powietrza, a także oświetlenie. Wszystko to w sposób łatwy i szybki.

Istotną zaletą jest również korzystny wpływ BMS na stan urządzeń. Dzięki Lepszemu kontrolowaniu parametrów ich pracy, zmniejsza się częstotliwość przeprowadzania różnego rodzaju napraw co wpływa na optymalizację kosztów utrzymania budynku, które obecnie mają tendencję wzrostową.

Zastosowanie systemu BMS w praktyce

BMS jest najczęściej wykorzystywany w budynkach komercyjnych oraz użytku publicznego. W obiektach przemysłowych i magazynowych BMS służy przede wszystkim do monitorowania i kontrolowania systemów wentylacji, oświetlenia, specjalistycznych maszyn i urządzeń, aby zoptymalizować prowadzone procesy na powierzchni. 

Planowanie i montaż BMS

Aby zapewnić prawidłowe działanie, system BMS musi być prawidłowo zaplanowany oraz wdrożony. W tym celu korzysta się z eksperckiej wiedzy firm wdrożeniowych wyspecjalizowanych w tym zakresie, które doradzają optymalne rozwiązania dla sprawnego działania całości. Istotne znaczenie ma dodatkowo to, aby w miarę możliwości system był skalowalny, zarówno w zakresie software, jak i hardware. Dzięki współpracy z wyspecjalizowaną firmą są także realizowane szkolenia w zakresie tego, jak w prawidłowy sposób obsługiwać moduły zarządzania budynkiem.

Systemy powinny podlegać także regularnej kontroli oraz posiadać gwarancję wykonania. Dzięki temu na wypadek jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem możliwe jest ich łatwiejsze usunięcie. Wsparcie technologiczne będzie także ważne na etapie rozwoju, bowiem system BMS również może być poszerzany o nowe funkcjonalności.


Zarządzanie budynkiem dzięki BMS jest wygodne i gwarantuje wiele praktycznych korzyści. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy system został prawidłowo zaplanowany i skonfigurowany.

Przeczytaj również: Magazyn dla E-commerce. Jak wybrać właściwy?

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield