Rewolucja zielonej logistyki: Firmy stawiają na zrównoważony rozwój

13 września 2023

Rewolucja zielonej logistyki: Firmy stawiają na zrównoważony rozwój

Spis treści

W roku 2023, logistyka przemierza drogę ku zrównoważonemu rozwojowi, a firma Panattoni, we współpracy z kancelarią prawną HFW oraz firmą badawczą Analytiqa, wskazuje na rosnący nacisk na ekologię w europejskich łańcuchach dostaw.

Raport na temat zrównoważonego rozwoju w europejskiej logistyce i łańcuchach dostaw 2023

Najnowszy "Raport na temat zrównoważonego rozwoju w europejskiej logistyce i łańcuchach dostaw 2023" kładzie nacisk na rosnące zainteresowanie stacjami ładowania pojazdów elektrycznych oraz na magazynami energii odnawialnej, które pozwalają na składowanie energii na miejscu.

Badanie przeprowadzono w 15 kluczowych krajach europejskich, w tym w Holandii, Polsce, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, na przedstawicielach różnych branż, od dostawców usług logistycznych po firmy kurierskie. Wyniki te wyraźnie wskazują na rosnące zaangażowanie firm w kwestie zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Badania wykazują znaczący postęp w kierunku wprowadzania ekologicznych innowacji. Na uwagę zasługuje fakt, że 72% respondentów zobowiązało się do redukcji emisji CO2 w ciągu najbliższych 5 lat, a popyt na stacje ładowania pojazdów elektrycznych (EV) wzrósł z 53% do 67%. Co więcej, aż 81% badanych firm uważa oszczędność energii w magazynach za ważną lub bardzo ważną.

Ekologiczne nieruchomości na fali wzrostu

Porównując te wyniki z danymi z raportu z 2022 roku, można zauważyć wyraźną zmianę. Tegoroczne badanie pokazuje, że 45% firm jest gotowych płacić wyższy czynsz, jeśli oszczędności w całkowitych kosztach operacyjnych zrekompensują koszty wynajmu zielonych obiektów. Co ciekawe, odsetek ten wzrasta do 51% wśród firm świadczących usługi logistyczne, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu zrównoważonymi nieruchomościami.

Energia i oszczędzanie paliw na czele ESG

W obliczu obaw związanych z energią i paliwami, rozwiązania oszczędzające energię, stają się kluczowym obszarem zainteresowania i głównym elementem ESG w operacjach magazynowych firm.

Biorąc pod uwagę kontekst zagrożeń związanych z paliwami i energią, nie jest zaskakujące, że po raz drugi rozwiązania oszczędzające energię (takie jak panele słoneczne, sensory oświetlenia, LED, wymienniki ciepła, urządzenia chłodnicze itp.) będą kluczowym obszarem zainteresowania i najważniejszym elementem ESG w operacjach magazynowych firm – odpowiedziało tak 64% wszystkich respondentów- komentuje Emilia Dębowska, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Panattoni - komentuje Emilia Dębowska, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Panattoni

Jak firmy zdobywają przewagę konkurencyjną i oszczędzają na kosztach

W tegorocznym raporcie zwraca się również uwagę na rosnące znaczenie certyfikatów ekologicznych, takich jak BREEAM, których używa 31% firm. Pomimo kosztów operacyjnych, jedna trzecia przedsiębiorstw rozpoznaje teraz rzeczywistą wartość certyfikatów środowiskowych, a kolejne 53% rozważa ich wykorzystanie w kontekście potencjalnych kosztów. Firmy coraz częściej także stosują akredytacje zgodnie z standardami takimi jak CDP i GRI, co świadczy o ich rosnącym zaangażowaniu w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Jak wytyczne rządowe i sektorowe kształtują transformację

Raport na rok 2023 skupia się również na roli wytycznych rządowych i sektorowych w kształtowaniu przyszłości transportu. Dekarbonizacja transportu jest teraz priorytetem dla 66% respondentów, co świadczy o rosnącym znaczeniu punktów ładowania elektrycznego. Choć ten wskaźnik spadł z 77% w 2022 roku, to sugeruje on, że firmy coraz bardziej preferują indywidualne infrastruktury ładowania.

Przeczytaj również artykuł o eko-rozwiązaniach w logistyce!

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield