Nowe drogi ekspresowe na wschodzie i północy Polski

21 sierpnia 2019

Nowe drogi ekspresowe na wschodzie i północy Polski

Spis treści

GDDKiA ogłasza rozpoczęcie budowy kolejnych odcinków Via Carpatia i przetargu na realizację drogi ekspresowej S16 na Mazurach. Jak obie nowe trasy wpłyną na transport i rozwój regionów?

Coraz bardziej rozwija się sieć dróg na północy i wschodzie Polski. Obecnie rozpoczęto budowę następnego odcinka trasy Via Carpatia, 18-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej nr 19 między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim. Ma być gotowa w 2021 roku, a wybuduje ją konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Planowany koszt inwestycji to prawie 390 milionów złotych. Rzeczony odcinek to pierwszy z dwunastu, na które podzielono Via Carpatię między Lublinem a Rzeszowiem, znajdujący się w budowie.

Trasa Via Carpatia będzie miała olbrzymi wpływ na rozwój regionu Polski Wschodniej. Opowiada o tym nasz ekspert Kamil Żach w tekście "Polska Wschodnia – region przyjazny inwestorom". 

Olbrzymi wpływ na rozwój Polski Wschodniej ma m.in. rozwój sieci dróg w tej części kraju. Inwestycje w kolejne odcinki tras szybkiego ruchu, np. w trasę Via Carpatia, dadzą pozytywny efekt w komunikacji z krajami położonymi na północ i południe od granic Polski, a także znacznie skracając czas dojazdu pomiędzy miastami - zarówno w skali regionu, jak i kraju - komentuje Kamil Żach.

Cushman & Wakefield

Dodatkowo, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że trwają przygotowania do następnego przetargu na rzecz budowy drogi ekspresowej S16 z Borek Wielkich do Mrągowa w województwie warmińsko-mazurskim. Dokumentacja trafiła już do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a wkrótce ogłoszony zostanie sam przetarg na platformie zakupowej GDDKiA. Dyrekcja zamierza podpisać umowę z wykonawcą jeszcze w 2019 roku, a oddanie trasy planowane jest na 2023.

Dowiedz się więcej o trasie Via Carpatia z naszego artykułu "Via Carpatia - szlak, który zmieni Europę Wschodnią". 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield