Które z rozwiązań jest lepsze: BTS czy BTO?

25 września 2023

Które z rozwiązań jest lepsze: BTS czy BTO?

Spis treści

Odpowiedni, dopasowany do potrzeb magazyn to jeden z elementów sukcesu na współczesnym, bardzo konkurencyjnym rynku. To temat szczególnie nam bliski, dlatego w tym artykule zastanowimy się, co może być lepsze, czyli magazyny BTS czy BTO, od czego to zależy oraz jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze. Serdecznie zachęcamy do lektury.

BTS a BTO, czyli magazyny dla wymagających klientów

Magazyny BTO i BTS to zawsze przestrzenie dla klientów, którzy mają bardzo specyficzne potrzeby, dlatego potrzebują rozwiązań szytych na miarę. Różnią się jednak między sobą pewnymi istotnymi aspektami, przez co wybór odpowiedniego wariantu jest tak ważny. Każdy z nich ma bowiem listę określonych zalet oraz pewne wady i każdy jest dopasowany do nieco innych potrzeb.

Różnice pomiędzy BTO i BTS

Najpierw weźmy na tapet przestrzenie typu BTO, czyli Built-To-Own. Są one ściśle dopasowane do potrzeb inwestora oraz stają się własnością danej firmy, która zleciła ich budowę. Idealnie sprawdzą się dla przedsiębiorstw, które:

● potrzebują przestrzeni perfekcyjnie dopasowanej do potrzeb i to na długi czas,

● chcą mieć pełną kontrolę nad nieruchomością oraz sposobem jej użytkowania,

● dysponują wysokim wkładem początkowym, dzięki któremu mogą zrealizować taką inwestycję,

● zależy im na nieruchomości, która z dużą dozą prawdopodobieństwa z czasem zyska na rynkowej wartości (o ile powstała w odpowiedniej lokalizacji),

● zdają sobie sprawę z ryzyka budowlanego i ewentualnych opóźnień, a także z możliwości przekroczenia początkowego budżetu,

● nie potrzebują magazynu na „na już”,

mają stabilną pozycję rynkową, dzięki czemu są pewne, że taka inwestycja jest dla nich odpowiednim, strategicznym krokiem,

● chcą związać się z danym magazynem na kilka, kilkanaście lat.

Co natomiast z magazynami BTS, czyli Built-To-Suit? Są one opcją dla firm, które:

● potrzebują przestrzeni magazynowej dopasowanej do swoich indywidualnych potrzeb, ale bez ponoszenia aż tak wysokich kosztów początkowych, jak przy magazynach BTO,

● są w stanie poczekać, aż taka przestrzeń zostanie dla nich wzniesiona, czyli nie potrzebują magazynu „na już”,

● mają pewną pozycję rynkową i są przygotowane na dłuższy okres najmu, minimum 8-10 lat. 

● mają określoną strategię działania i wiedzą, że magazyn na danym obszarze jest dla nich dobrą opcją.

Jeśli Twoja firma waha się, jaka opcja jest dla niej najlepsza, to zachęcamy do bezpośredniej konsultacji z naszymi specjalistami.

Magazyn BTS czy BTO?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bowiem tak jak wspominaliśmy, wszystko zależy od potrzeb firmy, ale i tego, jak dużo może ona zainwestować w stworzenie przestrzeni magazynowej. Bez cienia wątpliwości można bowiem wskazać, że to koszty są jednym z największych ograniczeń, jeśli chodzi o tego typu zindywidualizowane inwestycje. Zazwyczaj tylko największe firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej mogą pozwolić sobie na wariant BTO. Również BTS nie jest wariantem tanim. Jednak biorąc pod uwagę korzyści, które takie przestrzenie mogą gwarantować, zdecydowanie warto je rozważyć.

BTS i BTO to magazyny, które proponujemy firmom chcącym skorzystać z naszej oferty. Aby dowiedzieć się o nich więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield