Innowacje technologiczne w magazynach. Karta przetargowa w walce o najemcę?

12 maja 2019

Innowacje technologiczne w magazynach. Karta przetargowa w walce o najemcę?

Spis treści

Czy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w magazynach to dla deweloperów karta przetargowa w walce o najemcę? Jakie innowacje z tej dziedziny pojawiły się ostatnio w branży i czemu one służą?

Rosnące wymagania najemców oraz postęp technologiczny wymuszają na deweloperach obiektów przemysłowych i logistycznych budowanie coraz nowocześniejszych budynków z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Klienci oczekują wartości dodanej poprzez innowacje technologiczne w magazynach już na etapie rozmów o inwestycji czy wynajmie obiektu. Nie jest to tylko wiedza o najnowszych narzędziach dostępnych na rynku, ale przede wszystkim umiejętność wskazania, które z nowości są ekonomicznie korzystne dla wynajmującego, mogą poprawić jego procesy lub wizerunek. Najemcy chcą również otrzymywać informacje o technologiach stosowanych przez innych, konkurujących deweloperów. Profesjonalny zespół doradców powinien wspomóc najemcę w ocenie oferowanych rozwiązań np. przeprowadzając analizę procesów wynikających z potrzeb przyszłego najemcy. Następnie powinna zostać przedstawiona bezstronna rekomendacja.

Nowoczesne technologie w magazynach w ofercie deweloperów

W pierwszym etapie negocjacji deweloperzy oferują obiekty w wersji podstawowej; następnie, po rozmowach o jego specyfikacji, ustala się możliwe ulepszenia technologiczne. Obecnie jako standard oferowane jest oświetlenie w technologii LED w magazynach. Rozwiązanie to ma dwie znaczące zalety dla najemców. Pierwszą jest duże obniżenie kosztów eksploatacji m.in. poprzez niższy pobór energii czy bezusterkowość, drugą – aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy – lepsze rozproszenie światła oraz nietłukące oprawy, co jest szczególnie ważne dla firm pracujących z żywnością.

Pozostałe innowacje w magazynach, jakie obecnie oferowane są w nowych obiektach, to m.in. wyposażanie ich w nowoczesne sieci teleinformatyczne. Sprawne systemy zarządzania magazynem i wykorzystanie nowych rozwiązań w procesie obsługi magazynowej nie może funkcjonować bez takiej infrastruktury, a dostarczenie jej na etapie budowy jest z pewnością dużo tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem w porównaniu do instalacji tego typu rozwiązań w istniejącym budynku. Dla dużych obiektów, gdzie odbywa się znaczny ruch aut ciężarowych, deweloper może zaproponować system zarządzania ruchem obejmujący przepływ informacji pomiędzy bramą wjazdową, biurem magazynu i kierowcą z wykorzystaniem elementów wizualizacji oraz powiadomień i wiadomości SMS.

Rozwiązania z zakresu IT optymalizują procesy wewnętrzne najemców – obsługa o wysokim standardzie może być świadczona przy możliwie niskich kosztach.

Ekologiczna przyszłość magazynów

W najbliższym czasie możemy spodziewać się większego zainteresowania najemców rozwiązaniami ekologicznymi. Najbardziej popularne obecnie rozwiązania to wykorzystanie deszczówki czy panele solarne. Ze względu jednak na wysokie koszty, technologie te stosuje się w przypadku inwestycji długoterminowych.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w magazynach wpływa na koszty budowy takich obiektów. Szacunkowo można przyjąć, że mogą one być wyższe o 15 do nawet 30 proc. kosztów budowy standardowego obiektu.

Sprawdź także wpis na temat tego, jak wybrać magazyn dla e-commerce.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield