European Logistics & Industrial Update H2 2023

04 kwietnia 2024

European Logistics & Industrial Update H2 2023

Spis treści

W erze, w której e-commerce i handel globalny przekształcają gospodarki, europejski sektor nieruchomości logistycznych stoi na czele ogromnych możliwości i przełomowych innowacji. Raport European Logistics & Industrial Update na drugą połowę 2023 r. przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield skrupulatnie analizuje obecną sytuację na rynku. Wnioski płynące z raportu pomagają zrozumieć skomplikowaną dynamikę popytu, obecne wyzwania związane z łańcuchem dostaw oraz dynamicznie zmieniające się krajobrazy inwestycyjne w różnych regionach Europy.

Zmiany popytu na rynkach europejskich

Po spadku z rekordowych poziomów obserwowanych w 2021 r. i pierwszej połowie 2022 r., w drugiej połowie 2023 r. popyt ze strony europejskich najemców uległ dalszemu spowolnieniu, choć wykazuje oznaki stabilizacji na poziomach bardziej zbliżonych do tych sprzed pandemii. Większość rynków europejskich odnotowała spadek popytu w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., ale na wielu z nich popyt pozostaje znacznie powyżej typowych poziomów sprzed pandemii.

Dynamika rynku przemysłowo-logistycznego i trendów inwestycyjnych

Na większości rynków europejskich wskaźnik pustostanów odnotował niewielki lub zerowy wzrost w drugiej połowie 2023 r., ponieważ deweloperzy ograniczyli swoje plany inwestycyjne. Na niektórych rynkach faktycznie zaobserwowaliśmy wzrost wskaźnika pustostanów.

Wzrost stawek czynszowych wciąż się utrzymuje, choć wiele rynków odnotowało spowolnienie tempa wzrostu w 2023 roku. Oczekuje się, że poziomy czynszów bazowych będą nadal rosły, ale w wielu lokalizacjach na niższych poziomach niż w ostatnich latach.

Wolumen inwestycji logistyczno-przemysłowych w 2023 r. spadł o 43% w porównaniu do 2022 roku. Jednakże poziomy cen wykazują oznaki stabilizacji, a aktywność na rynku zaczyna powracać. Na rynek trafia coraz więcej nowych produktów, a kapitał, który cierpliwie czekał na odpowiedni moment, jest przygotowywany do wdrożenia.

Pozytywne perspektywy na przyszłość

Przewidujemy, że aktywność najemców ustabilizuje się w 2024 r. i powróci do poziomów bardziej zbliżonych do wolumenów sprzed pandemii, ponieważ firmy bardziej optymistycznie oceniają warunki gospodarcze i biznesowe. Oczekuje się, że wskaźniki pustostanów pozostaną na umiarkowanym poziomie i nie ulegną znacznemu obniżeniu. Dodatni wzrost czynszów na wielu rynkach spodziewany jest w 2024 r. i później, choć na niższych poziomach niż w niedawnej przeszłości. Oczekujemy, że wolumen inwestycji poprawi się w 2024 r. wraz ze wzrostem aktywności inwestorów, zwłaszcza na rynkach o silnych fundamentach i perspektywach wzrostu najmu.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield