Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2021 r. [SNAPSHOT]

31 stycznia 2022

Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2021 r. [SNAPSHOT]

Spis treści

Gdy wydaje się, że rekordy osiągnięte w zeszłych kwartałach są nie do pobicia, okazuje się, że aktywność najemców i deweloperów na polskim rynku magazynowym wciąż pozytywnie zaskakuje.

Wstępne dane za 2021 rok, które zebraliśmy wskazują, że całkowity popyt wzrósł, aż o 48% w stosunku do roku 2020, osiągając rekordowe 7,4 mln mkw.

Rekordowa podaż na rynku powierzchni magazynowych

W rekordowym tempie rośnie także podaż. W 2021 roku deweloperzy pierwszy raz w historii polskiego rynku magazynowego dostarczyli ok. 3,5 mln mkw, a w wyniku tego całkowite zasoby rynku magazynowego wynoszą już 24,3 mln metrów kwadratowych,

Nie jest to ostatni z pozytywnych sygnałów płynących z podsumowania roku. Nieustannie rosnąca aktywność deweloperska sprawia, że zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosną o ponad 5 mln mkw. do końca roku. 

Biorąc pod uwagę powyższe, możemy śmiało założyć, że bieżący rok zakończy się wynikiem blisko 30 milionów metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Polski rynek magazynowy w 2021 roku - pierwsze liczby

Jeszcze pięć lat temu, zasoby tego sektora nieznacznie przekraczały 11 milionów mkw, a magazyny powstawały przede wszystkim  w największych aglomeracjach. Rynek industrial & logistics mknie jednak w kierunku przełamania kolejnej granicy. Deweloperzy próbują nadążyć za szybko rosnącym popytem i pomimo trudności związanych z pandemią uruchamiają rekordową liczbę nowych inwestycji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że tylko w ostatnim kwartale szacowany wolumen noworozpoczętych projektów osiągnął poziom prawie 2 mln mkw. - dodaje Damian Kołata.

Perspektywy rozwoju rynku magazynowego w Polsce

Można więc śmiało stwierdzić, że w pierwszym kwartale 2023 roku rynek będzie aż trzykrotnie większy, niż siedem lat wcześniej, gdy w marcu 2016 roku przełamana została granica 10 mln mkw. 

Od tego czasu magazyny stały się nieodzownym elementem krajobrazu nie tylko największych polskich obszarów metropolitarnych, ale również średniej wielkości miast (np. Zielona Góra, Gorzów, Toruń), a także nieoczywistych lokalizacji, których idealne położenie z punktu widzenia międzynarodowego łańcucha dostaw dało możliwość rozwoju i stworzyło wiele tysięcy miejsc pracy (np. Bolesławiec, Goleniów). Wciąż też tkwi potencjał w kolejnych miejscach, takich jak chociażby Legnica, Głogów, Częstochowa, czy Kielce, które dzięki szybkim połączeniom drogowym i wciąż dość dużym dostępem do zasobów ludzkich, spotykają się z zainteresowaniem deweloperów i najemców. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield