Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2019 r. [RAPORT]

01 marca 2020

Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2019 r. [RAPORT]

Spis treści

Rok 2019 był kolejnym, bardzo udanym dla rynku magazynowego w Polsce. Zarówno deweloperzy jak i najemcy pozostają niezwykle aktywni, o czym świadczy rekordowa podaż ponad 2,7 mln mkw. oraz wysoki popyt, który już trzeci rok z rzędu osiągnął poziom 4 mln mkw.
  • E-commerce pozostaje motorem napędowym wysokiego popytu na powierzchnie magazynowe w Polsce.

  • Wzrost inwestycji realizowanych spekulacyjnie oraz relokacje dużych najemców do nowych projektów przyczyniły się do wzrostu dostępności powierzchni magazynowej 

  • Wysoki poziom podaży oraz mniejsza niż rok wcześniej dynamika cen w sektorze budowlanym przyczyniły się do stabilizacji czynszów na większości rynków regionalnych.

  • Na rynku inwestycyjnym zanotowano rekordową liczbę 38 transakcji. Łączny wolumen transakcji wyniósł 1,4 mld Euro – to drugi najwyższy wynik w historii.

  • Wysokie zapotrzebowanie na pracowników generuje dalszy wzrost wynagrodzeń w sektorze magazynowym, przy czym nadal widoczne jest ich duże zróżnicowane w zależności od lokalizacji.

Na koniec 2019 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 18,6 mln mkw., a od początku roku oddano do użytku rekordową ilość 2,72 mln mkw.  

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się w dynamicznym tempie. Rekordowe wyniki po stronie podaży wynikają zarówno z wysokiego popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe (przede wszystkim w 2018 r.), jak i również z dostępności kapitału i zaufania inwestorów, którzy aktywnie poszukują atrakcyjnych nieruchomości przemysłowych w naszym kraju – mówi Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Prognoza

Najważniejsze trendy obserwowane w zeszłym roku będą aktualne również w 2020 roku. Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową nadal warunkowany będzie w głównej mierze dynamicznym rozwojem sektora e-commerce.

Firmy reprezentujące szeroki wachlarz branż (elektronika, odzież, FMCG, motoryzacyjna) coraz szybciej rozwijają usługi handlu wielokanałowego, co wpływa na różnicowanie się produktu magazynowego i rozwój magazynów typu „last mile”, hub-ów kurierskich czy też magazynów typu BIG-BOX w formie obiektu dedykowanego. Obserwować będziemy także dalszy rozwój automatyzacji procesów logistycznych a za sprawą zmian klimatycznych i na rynku pracy także rosnącą presję na rozwój zrównoważonego budownictwa w zakresie tworzenia przyjaznych środowisk pracy i optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją obiektów – podsumowuje Joanna Sinkiewicz.

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield