Modernizacja magazynu czy przeprowadzka?

22 maja 2024

Modernizacja magazynu czy przeprowadzka?

Spis treści

Modernizacja magazynu czy przeprowadzka? To pytanie, z którym mogą zmierzyć się przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. Decyzja o modernizacji lub przeprowadzce magazynu zależy od wielu czynników, w tym od aktualnych potrzeb firmy, możliwości rozwoju, kosztów oraz przyszłych celów operacyjnych. Na które rozwiązanie zatem się zdecydować w konkretnej sytuacji? W poniższym artykule zastanowimy się nad tym tematem. Zapraszamy do lektury!

Modernizacja magazynu czy zmiana jego lokalizacji?

Jeśli Twój obecny magazyn nie jest już wystarczający, jako przedsiębiorca masz dwa rozwiązania: możesz zdecydować się przenieść do innego obiektu lub zmodernizować aktualny. 

Jakie korzyści przyniesie modernizacja magazynu?

Jedną z głównych zalet modernizacji magazynu jest kontrola kosztów. Często pochłania to mniejszy budżet niż przeniesienie się do nowego obiektu. Modernizacja pozwala firmom uniknąć kosztów związanych z wynajmem lub zakupem nowej nieruchomości oraz dostosowania jej do swoich potrzeb. Dzięki modernizacji firma może również lepiej zarządzać swoją przestrzenią, co prowadzi do optymalizacji kosztów operacyjnych.

Kolejną zaletą jest minimalizacja zakłóceń w codziennej działalności firmy. Przeprowadzenie prac modernizacyjnych etapami ogranicza dysrupcję w procesach logistycznych. Jest to szczególnie istotne dla firm, których działalność musi być kontynuowana bez przestoju, aby zapewnić ciągłość dostaw dla klientów.

Modernizacja magazynu umożliwia także dostosowanie istniejących przestrzeni do specyficznych potrzeb operacyjnych firmy. Nie ma wątpliwości, że nowoczesne systemy zarządzania magazynem (WMS) oraz automatyzacja procesów mogą znacząco zwiększyć efektywność operacyjną. Nie można także zapominać o lepszej organizacji. Modernizacja powinna być nie tylko wymianą sprzętu czy urządzeń obsługowych, ale również wiązać się ze zmianą organizacji pracy. 

W jakiej sytuacji przeprowadzka magazynu będzie lepszym wyjściem?

Przeprowadzka magazynu jest często dużym przedsięwzięciem, które firmy decydują się podjąć z różnych strategicznych powodów. Jednym z głównych motywatorów jest potrzeba ekspansji — gdy obecna przestrzeń magazynowa staje się niewystarczająca dla rosnących potrzeb firmy. Wówczas przeprowadzka magazynu do większego obiektu pozwala na zwiększenie zdolności produkcyjnych i magazynowych. Zmieniające się wymogi rynkowe również mogą wymagać adaptacji logistycznych. Firmy muszą dostosować swoje operacje magazynowe, aby lepiej odpowiadać na zmiany w popycie konsumentów, nowe przepisy bezpieczeństwa lub efektywności operacyjnej.

Jakie są zalety przeprowadzki magazynu?

Zastanawiasz się, czy warto przenosić magazyn? Inwestycja w nowy magazyn może przynieść długoterminowe korzyści w zakresie efektywności, redukcji kosztów i poprawy jakości obsługi klienta. Ale to nie wszystko -zobacz, jakie korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa wniesie przeprowadzka:

Zmiana lokalizacji na lepszą

Odpowiedni wybór lokalizacji magazynu ma bezpośredni wpływ na logistykę i koszty operacyjne. W momencie przeprowadzki możesz wybrać obiekt, który znajduje się bliżej głównych ośrodków dystrybucji, strategicznych klientów czy punktów transportowych  np. autostrad, portów czy lotnisk. To z pewnością ułatwi zarządzanie łańcuchem dostaw, umożliwiając szybsze reagowanie na zmiany w popycie i dostępność produktów, co jest szczególnie ważne w sektorach o wysokiej rotacji towarów.

Przeczytaj również nasz poradnik: Jak się przygotować do zmiany lokalizacji magazynowej.

Skalowalność

Wybierając nowy magazyn, przedsiębiorstwa mają możliwość projektowania przestrzeni z myślą o przyszłych wymaganiach. Nie da się tego uniknąć w żadnej branży. Szybko zmieniające się trendy, wchodzące nowoczesne technologie, mogą wymuszać w krótkim okresie rozszerzenie powierzchni magazynowej, zwiększenie liczby doków załadunkowych czy integrację zautomatyzowanych systemów do sortowania i przechowywania towarów. Nowoczesny magazyn będzie to ułatwiał.

Nowoczesne rozwiązania 

Przenosiny do nowocześniejszego obiektu to szansa na wykorzystanie najnowszych technologii w dziedzinie logistyki i zarządzania. Nowe magazyny często są wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania magazynem (WMS), które integrują procesy logistyczne z systemami ERP, CRM oraz e-commerce. Ta technologia nie tylko przyśpiesza pracę, ale również minimalizuje ryzyko błędów.

Modernizacja czy przeprowadzka magazynu - którą opcję wybrać?

To czy lepiej wybrać przeprowadzkę magazynu, czy zmianę jego lokalizacji i to jak firma podejdzie do kwestii zarządzania swoją przestrzenią magazynową, ma bezpośredni wpływ na jej zdolność do obsługi przyszłego wzrostu oraz reagowania na zmieniające się oczekiwania rynku. Musisz sam sobie odpowiedzieć, jakie są Twoje potrzeby. Zadaj sobie następujące pytania:

1. Jakie są długoterminowe cele firmy? 

2. Czy przestrzeń magazynowa jest wystarczająca do obsługi przyszłego wzrostu? 

3. Ile firma może przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę magazynową? 

4. Czy organizacja jest gotowa zarządzać dużym projektem zmiany, takim jak przeprowadzka, czy lepiej realizować mniejsze ulepszenia?

Odpowiadając sobie na te pytania, z pewnością dobierzesz odpowiednią strategię!

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield