Jakie są zalety wynajmu powierzchni magazynowej w parku logistycznym?

07 lutego 2024

Jakie są zalety wynajmu powierzchni magazynowej w parku logistycznym?

Spis treści

Wybór odpowiedniego miejsca na przechowywanie towarów jest jedną z bardziej istotnych decyzji z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa. Ma ona przełożenie na ogólny sukces firmy. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, są parki logistyczne. Wyróżniają się one jako nowoczesne centra, które oferują nie tylko przestrzeń magazynową, ale także szereg korzyści, które mogą usprawnić działanie łańcucha dostaw. Warto przyjrzeć się, dlaczego wynajem magazynu w parku logistycznym staje się coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

Czym jest park logistyczny? 

Wśród nieruchomości komercyjnych szczególne miejsce zajmują powierzchnie magazynowe, które oferowane są w parkach logistycznych. Czym właściwie są takie parki?

Parki logistyczne, będące gigantycznymi kompleksami o skoordynowanej strukturze, pełnią nieocenioną rolę w globalnych łańcuchach dostaw, zapewniając kompleksową obsługę logistyczną na najwyższym poziomie. Ich funkcje obejmują nie tylko magazynowanie, dystrybucję i zaopatrywanie, lecz także szereg zaawansowanych operacji związanych z zarządzaniem ładunkami. 

Rozległe kompleksy logistyczne, należące do największych światowych firm, charakteryzują się imponującymi powierzchniami, które mogą osiągać nawet kilka milionów metrów kwadratowych. Obejmują one nie tylko nowoczesne hale magazynowe, ale także kompleksy stanowisk przeładunkowych, ogromne place składowe, rozbudowane systemy dróg i parkingów oraz biurowce z pełną infrastrukturą. Czasami w ramach parków logistycznych realizuje się także lekką produkcję, a magazyny są dostosowane do różnorodnych potrzeb, umożliwiając elastyczne dostosowanie do specyfiki przechowywanych produktów.

Czy warto wynająć przestrzeń w parku logistycznym? Zalety rozwiązania

Parki logistyczne rozlokowane w różnych częściach globu, w tym również w Polsce, mają jeden wspólny mianownik - mają naprawdę wiele zalet. Nowoczesne centra przynoszą firmom znaczne korzyści, co szczegółowo omówimy poniżej.

Elastyczność przestrzeni 

Jedną z najważniejszych zalet parków magazynowych jest ich duża powierzchnia. Wynajmowanie magazynu pozwala firmom na dostosowywanie przestrzeni magazynowej do bieżących potrzeb. Można zwiększyć lub zmniejszyć powierzchnię w zależności od zmian w zapotrzebowaniu na magazynowanie. Jej skalowalność może być istotna dla przedsiębiorstw, które planują rozwijać się w przyszłości.

Strategiczna lokalizacja

Umiejscowienie parków logistycznych stanowi kluczowy atut z perspektywy różnorodnych zadań związanych z magazynowaniem i logistyką. W większości przypadków parki logistyczne są strategicznie lokalizowane przy trasach szybkiego ruchu, autostradach, a także w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków tranzytowych i lotnisk. Położenie przy głównych arteriach komunikacyjnych gwarantuje łatwy dostęp do kluczowych dróg transportowych, co znacząco skraca czas dostaw i przyczynia się do elastyczności w obszarze dystrybucji towarów.

Specjalistyczne potrzeby infrastrukturalne

W parkach logistycznych często istnieje również możliwość rozbudowania infrastruktury, zapewniającej nie tylko standardową przestrzeń magazynową, lecz również specjalistyczne udogodnienia. Przykładem są m.in. magazyny z powierzchnią chłodniczą, które umożliwiają przechowywanie produktów w kontrolowanych warunkach czy powierzchnie przystosowane do przetrzymywania artykułów chemicznych czy niebezpiecznych. To nie tylko bezpieczeństwo przechowywanych produktów, ale także efektywność obsługi.

Zalety wynajmu w parku logistycznym - zarządzanie ryzykiem 

Wynajmując magazyn, przedsiębiorstwo unika związanych z nim ryzyk, takich jak fluktuacje cen nieruchomości, koszty utrzymania i ewentualne straty związane z inwestycją w nieruchomość. Outsourcing magazynowania pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności, zamiast tracić czas i zasoby na zarządzanie i utrzymanie własnej przestrzeni magazynowej. Umożliwia również elastyczność w planowaniu i zmianie lokalizacji w zależności od potrzeb. W przeciwieństwie do inwestycji w własny magazyn, umowy najmu mogą być bardziej dostosowane do aktualnych potrzeb i na krótszy okres czasu.

Strategiczne podejście do przestrzeni magazynowej dzięki parkom logistycznym

Dla przedsiębiorstw korzystanie z usług parków logistycznych staje się nie tylko strategią efektywności i oszczędności czasu. To również sposób na uniknięcie złożoności związanej z zarządzaniem własną nieruchomością. W rezultacie parki logistyczne stają się strategicznym partnerem dla firm, które chcą rozwijać swoją działalność, oraz zwiększać konkurencyjność, pozostawiając obsługę obiektu w rękach ekspertów. Wśród ofert nieruchomości Industrial znajdziesz propozycje wynajmu przestrzeni właśnie w takich miejscach. Zapoznaj się z dostępnymi ofertami i wybierz dla siebie idealne rozwiązanie!

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield