Co to jest BTO (Built-To-Own) w magazynowaniu?

11 września 2023

Co to jest BTO (Built-To-Own) w magazynowaniu?

Spis treści

Odpowiednio dostosowana przestrzeń magazynowa to dla wielu przedsiębiorstw klucz do rynkowego sukcesu. Firmy mogą mieć jednak różne potrzeby w tym zakresie, również bardzo specyficzne, które będą wymagały indywidualnego podejścia. W tym kontekście pojawia się pojęcie magazynów BTO (Build to Own), które są popularne wśród dużych podmiotów. Projekty BTO choć nie są nowością na rynku nieruchomości, wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę dla klientów poszukujących dedykowanych inwestycji, niekoniecznie w popularnych lokalizacjach logistycznych. Charakteryzują się one tym, że obiekty są budowane specjalnie dla klienta na własność, a deweloper pełni w tym procesie rolę wykonawczą, przyjmując jednocześnie na siebie szerszą odpowiedzialność niż generalny wykonawca. Odpowiada za cały proces deweloperski, rozpoczynając od planowania, przechodząc przez procedury administracyjne, aż do momentu oddania gotowego obiektu do użytkowania. Jakie ma zalety w magazynowaniu? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółów.

BTO — co to znaczy? Magazyny BTO, czyli Built-To-Own

Zdarza się, że dostosowanie do potrzeb istniejącego już magazynu jest bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku specyficznego biznesu. Wówczas firma powinna rozważyć rozwiązanie typu BTO, czyli Built-To-Own. Oznacza to, że taka przestrzeń magazynowa jest dopasowana do potrzeb i staje się własnością danego przedsiębiorstwa. Daje to firmom ogromną niezależność, dzięki której mogą one rozwijać się szybciej i pokonywać swoich rynkowych konkurentów.

Podobne do nich są magazyny BTS, również wznoszone na indywidualne zamówienie danego klienta. Nie są one jednak własnością danej firmy, a dewelopera. Ma to zarówno swoje zalety, jak i wady, o których również można przeczytać na naszym blogu.

Jakie są zalety magazynów BTO?

Popularność takiego rozwiązania w przypadku części firm wynika z zalet, które ono zapewnia.

Główną jest dostosowanie do własnych potrzeb. Inwestor lub przedsiębiorstwo mogą projektować i budować magazyn zgodnie z własnymi specyfikacjami, co pozwala na optymalizację przestrzeni i procesów. Posiadanie magazynu BTO oznacza także pełną kontrolę nad nieruchomością. Nie trzeba polegać na decyzjach dewelopera ani na umowach najmu, co daje większą niezależność.

Co natomiast z kosztami? Choć początkowo są one wysokie, można w nich także dostrzec pewne szanse. Mianowicie inwestor unika kosztów wynajmu i dodatkowo może liczyć na to, że dana nieruchomość zyska na wartości z czasem (o ile spełnia pewne istotne kryteria związane np. z lokalizacją). Dodatkowo, takie rozwiązanie może być bardzo korzystne pod kątem ulokowania w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, gdzie koszt budynku staje się kosztem inwestycyjnym i może być podstawą do uzyskania znaczącego zwolnienia z podatku dochodowego. Ryzyko inwestycyjne może być więc znacząco zminimalizowane.

Często zdarza się, że inwestycje typu BTO powstają w mniej oczywistych lokalizacjach, aby zapewnić dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i ułatwić pracownikom krótki i prosty dojazd do miejsca pracy. Istotną różnicą jest również kwestia opłat – w przypadku własności klient nie musi płacić czynszu, a opłaty dotyczą tylko eksploatacji. Właściciel ma pełną kontrolę nad zarządzaniem obiektem i jego modernizacją, a jeśli budowa odbywa się na gruncie firmy, może łatwiej planować przyszłą ekspansję. Natomiast w przypadku leasingu magazynu BTS, klient może korzystać z elastycznych opcji finansowych, choć zazwyczaj wiąże się to z dłuższym okresem najmu trwającym od 10 do 15 lat.

Wyzwania związane z magazynami BTO

Wspomnieliśmy już o kosztach i zdecydowanie stanowią one jedne z większych barier jeśli chodzi o takie inwestycje. Nabycie ziemi, projektowanie, budowa i wyposażenie nieruchomości to wysokie koszty, na które może pozwolić sobie tylko część przedsiębiorstw.

Istnieje także ryzyko budowlane. Proces budowy magazynu może być obarczony niebezpieczeństwem, związanym z opóźnieniami, przekroczeniem ustalonego budżetu i innymi problemami budowlanymi. Kontrola nad tym procesem jest więc kluczowa, ale może być trudna i wymagać doświadczenia w zarządzaniu projektami budowlanymi.

Istotnym obszarem są również długoterminowe zobowiązania finansowe oraz operacyjne. Z tego też powodu przedsiębiorstwo musi być pewne swojej przyszłej działalności, a także planów związanych z rozwojem. Istotna jest więc przemyślana strategia, która musi obejmować nie tylko magazyn BTO, ale również samą firmę. Dlatego też najczęściej jest to rozwiązanie dla podmiotów, które już od dłuższego czasu są na rynku i mają ugruntowaną, silną pozycję pozwalającą im na tak znaczące inwestycje.

Ostateczna decyzja o inwestowaniu w magazyn BTO zależy od indywidualnych potrzeb, zasobów finansowych i strategii firmy. Warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów i korzyści oraz rozważyć alternatywne opcje, takie jak wynajem magazynu, zanim podejmie się decyzję o tak długofalowych skutkach. Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach związanych z przestrzeniami typu BTO, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield