Industrial Goes Green. Jak sektor logistyczny może zmniejszyć zużycie wody?

22 września 2020

Industrial Goes Green. Jak sektor logistyczny może zmniejszyć zużycie wody?

Spis treści

Recykling wody to oszczędność nawet do 50% wody czystej zużywanej w budynku i obniżenie opłaty za usługi wodne do 90% - taki wniosek wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pt. „Industrial Goes Green”, w którym kompleksowo przeanalizowano najpopularniejsze ekorozwiązania stosowane w branży magazynowej.

Choć w ostatnich wakacyjnych miesiącach deszczu nam nie brakowało, to problem suszy nadal jest w Polsce aktualny. Według danych Państwowego Gospodarstwa Wodnego w ostatnich miesiącach około 10% kraju zmagało się z suszą rolniczą, a niskie stany wód były obserwowane w 51% wodowskazów sieci monitoringu hydrologicznego[1]. Susza to więc nie tylko hasło z nagłówków gazet, lecz również realny problem, którego skutki zaczynamy już dostrzegać.

Zdaniem Wód Polskich, aby spowolnić ten proces, konieczne jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie zużywanej wody – tak by nie korzystać z dodatkowych zasobów wodnych. Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield we współpracy z partnerami w najnowszym raporcie pt. „Industrial Goes Green” dokładnie przeanalizowali temat zużycia wody w branży logistycznej i magazynowej i przedstawili rozwiązania, dzięki którym można oszczędzić ilość zużywanej wody nawet do 50%.

Zużycie wody w logistyce

Powierzchnie magazynowe to ogromne połacie dachów i wybetonowanej przestrzeni naziemnej. Retencja wody jest tu znacznie utrudniona i bardzo często woda opadowa po prostu się marnuje, spływając po betonie. Ukształtowanie powierzchni na działce, którą zajmuje magazyn, też nie sprzyja retencji – przestrzenie otwarte, niezadrzewione, bez zagłębień terenowych często tworzą obszary o temperaturze wyższej niż otoczenie. Odzyskiwanie wody – deszczowej lub ściekowej (szarej) może stać się istotne w kilku aspektach – oszczędności wody, minimalizowania kosztów związanych z usługami wodnymi, ale też ochładzania całej działki poprzez rozwój wegetacji na powierzchniach czynnych biologicznie – mówi Magda Gawron, Managing Partner w Proptech Foundation.

Odzysk wody opadowej w magazynach

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia wody czystej jest zbieranie deszczówki do zbiorników magazynowych. Taka woda po odpowiednim przefiltrowaniu jest bezwonna, bezbarwna i nie zawiera zanieczyszczeń stałych, a filtry nie wymagają wymiany,  jedynie oczyszczania raz na 8-10 lat. Można ją ponownie wykorzystać m.in. do zasilania spłuczek, podlewania roślin, chłodzenia maszyn czy procesów technologicznych w budynku.

Główne zalety odzysku wody w magazynach to według autorów raportu:

  • Oszczędność 30-50% wody czystej zużywanej do celów innych niż technologiczne.
  • Obniżenie opłaty za usługi wodne (Prawo Wodne) nawet do 90%.
  • Dodatkowa punktacja w systemach certyfikacji magazynowych BREEAM i LEED.
  • Zwrot z inwestycji już w 4-6 lat.

Jak wynika z raportu, pozytywne działanie wody deszczowej zostało potwierdzone na roślinach, gdyż – w przeciwieństwie do wody wodociągowej – jest ona uboga w wapń, dzięki czemu jest łatwiej przyswajana przez rośliny. Brak związków wapnia pozytywnie wpływa także na elementy instalacji i urządzeń, ponieważ nie powoduje osadzania się kamienia. W praktyce, w przypadku wody deszczowej zebranej z dachu budynku, najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV – mówi autor raportu Ryszard Gwóźdź,  Senior Industrial Technical Manager w Cushman & Wakefield.

Raport Industrial Goes Green 2020: recycling wody opadowej w magazynach

Według badania przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield 28% deweloperów stosuje już takie rozwiązanie, a 36% planuje to zrobić w najbliższym czasie. Jako główny powód zastosowania tej technologii, ankietowani podają dbałość o rozwiązania proekologiczne w firmie, natomiast niestosowania – brak zainteresowania ze strony najemców.

Recykling wody szarej w magazynach

Drugim ze sposobów oszczędzania wody, który zyskuje na popularności, jest recykling wody szarej, czyli takiej pochodzącej z kąpieli, prania czy mycia naczyń. Według ekspertów zaletą takiego rozwiązania jest niezależność od bieżących opadów deszczu. Taka technologia najlepiej sprawdzi się w obiektach, w których jest wiele pryszniców – dzięki temu w łatwy sposób można pokryć całe zapotrzebowanie wody do podlewania czy spłukiwania toalet.

Według ekspertów Cushman & Wakefield zalety recyklingu wody szarej w magazynach to:

  • Oczyszczona woda jest bezwonna, klarowna i w pełni bezpieczna w użytkowaniu.
  • System najlepiej sprawdzi się w budynkach przemysłowych, gdzie pracuje kilkaset osób.
  • Przy prawidłowym doborze instalacji i dużym zużyciu wody, zwrot następuje w okresie 4-8 lat.

Stosowanie wody szarej w magazynach może uzupełniać lub zastępować użycie wody deszczowej w miejsce wody czystej. Rozwiązanie to ma przede wszystkim uzasadnienie proekologiczne. Pozwala również na oszczędności kosztowe z tytułu niższego zużycia wody czystej, ale z uwagi na nadal niewielki koszt tej ostatniej, znaczenie tego rozwiązania rośnie wraz ze zużyciem wody. Stąd szczególnie interesujące może być dla najemców, wykorzystujących znaczne ilości tego czynnika w swoich procesach np. najemcy centrów danych czy najemcy produkcyjni – mówi Ryszard Gwóźdź.

Raport Industrial Goes Green 2020: recycling wody szarej w magazynach

Wyniki badania firmy Cushman & Wakefield wskazują, że 27% deweloperów stosuje już taką technologię, a 36% planuje ją wdrożyć w przyszłości. W tym przypadku głównym powodem zastosowania jest również dbałość o proekologiczne rozwiązania.

Odzyskiwanie wody szarej wymaga większych nakładów finansowych i technologicznych, lecz za kilka lat stanie się standardem, być może nawet wymuszonym prawnie, jeśli obecnie podejmowane przez rządy i społeczeństwo kroki okażą się niewystarczające do walki z suszą, a koszty wody zaczną rosnąć tym samym kilkukrotnie. Firmy, które wyprzedzą trend i zainwestują teraz, w przyszłości szybciej okażą się gotowe na nowe realia i związane z nimi ryzyka – dodaje Magda Gawron.

Zielona rewolucja w magazynach

Rozwiązań, które mogą nam pomóc w  walce o ochronę środowiska, jest zdecydowanie więcej. W raporcie firmy Cushman & Wakefield przedstawiono takie zagadnienia jak: stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, oświetlenia LED w magazynach, instalacje fotowoltaiczne w magazynach, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, destratyfikatory powietrza, izolacyjność ścian i dachów oraz CO2 jako czynnik chłodniczy.

Dodatkowo raport zawiera krótkie wprowadzenie do wspomnianych zagadnień, zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz propozycje dalszych ulepszeń. Analiza została wzbogacona przykładami praktycznego zastosowania ekologicznych rozwiązań w magazynach w Polsce. Autorzy raportu przedstawili w nim także wyniki swojego pionierskiego, kompleksowego badania rynku powierzchni magazynowych pod kątem stosowania tych rozwiązań ekologicznych w budynkach przemysłowych. Do udziału w badaniu zaproszono wszystkich czołowych deweloperów magazynowych działających w Polsce.

Cały przychód z reklam zamieszczonych w raporcie przez partnerów zostanie przekazany na realizację celów Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Wśród deweloperów, którzy wsparli tę inicjatywę, znaleźli się 7R, CTP, GLP, Logicor, Panattoni Europe, Prologis oraz SEGRO.

[1] Stolarska, C., 2020, Raport: Dane o suszy w lipcu i prognoza na sierpień,  Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Wód Polskich, https://stopsuszy.pl/raport-dane-o-suszy-w-lipcu-i-prognoza-na-sierpien.

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield