Powstanie nowy terminal głębokowodny w Gdańsku - Baltic Hub 3

28 lipca 2021

Powstanie nowy terminal głębokowodny w Gdańsku - Baltic Hub 3

Spis treści

DCT Gdańsk wybuduje nowy terminal, Baltic Hub 3, który zwiększy jego możliwości przeładunkowe o połowę. Rozpoczęcie prac planowane jest na II połowę 2022 roku.

Podjęto decyzję o budowie trzeciego terminala głębokowodnego w Gdańsku - Baltic Hub 3. Nowa inwestycja zwiększy możliwości przeładunkowe DCT o 1,5 mln TEU do łącznie 4,5 mln TEU rocznie. W ramach projektu nabrzeże głębokowodne wyniesie 717 m długości i 18 m głębokości, natomiast plac będzie liczył 36 ha. Zakupione zostanie siedem suwnic nabrzeżowych zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 automatycznych suwnic RMG, które będą zdalnie obsługiwane przez operatorów w ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach.

Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Gdańśku

Od 2007 roku w Gdańsku powstały dwa terminale morskie - T1 i T2. Po zakończeniu budowy Baltic Hub 3, DCT Gdańsk będzie jednym z największych w Europie pod względem możliwości przeładunkowych. Jego budowę zaplanowano na II połowę 2022 roku, natomiast jej koniec - w połowie 2024 roku. Inwestycja wyniesie 450 mln euro.

Dzięki takim inwestycjom Port w Gdańsku awansuje do ekstraklasy portów europejskich. Nie tylko pozostajemy największym polskim portem, ale stajemy się dziś SuperPortem Gdańsk, z którego Polacy mogą być dumni. Udowadniamy, że Polska jest krajem, który może skutecznie konkurować na rynku logistycznym i transportowym z największymi portami w Europie. Dzięki budowie Baltic Hub Port był, jest i będzie handlowym oknem Polski na świat - mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk. 

 Nowy terminal nie będzie ostatnim. W przyszłości zaplanowana jest również budowa terminala nr 4 i 5, aby zwiększyć możliwości przeładunkowe do 7,5 mln TEU.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Amerykański producent hełmów bojowych z przestrzenią w 7R City Park Gdańsk Airport I

Firma Galvion, specjalizująca się w zaawansowanych systemach wyposażenia taktycznego, wynajęła powierzchnię o wielkości około 3,6 tys. mkw. w 7R City Park Gdańsk Airport I. W tym miejscu zostanie zlokalizowana nie tylko hala do produkcji i montażu hełmów bojowych, lecz także zaplecze zajmujące się obsługą, wsparciem, modernizacją oraz szkoleniami.

19 marca 2024
Panattoni Park Tricity East V: Inwestycja w Regionie Portu Gdańskiego

Panattoni rozwija Panattoni Park Tricity East V o powierzchni 50 000 mkw. w regionie Pomorza z pomocą finansowania w wysokości 32 mln euro od mBanku, umożliwiając firmie Regesta otwarcie największego centrum logistycznego w Polsce.

19 października 2023
NEFAB Packaging Poland rozpoczyna ekspansję na Pomorzu

Zaczyna się nowy rozdział dla NEFAB Packaging Poland, dostawcy kompleksowych rozwiązań logistycznych i opakowaniowych, który właśnie zakończył procedurę wynajmu blisko 11 000 mkw. powierzchni przemysłowo-magazynowej w CTPark Gdańsk Port.

08 sierpnia 2023
Cushman & Wakefield