Polska na szczycie listy światowych eksporterów i producentów mebli

23 maja 2018

Polska na szczycie listy światowych eksporterów i producentów mebli

Spis treści

Polski przemysł meblowy znajduje się w ścisłej światowej czołówce - jesteśmy 4. eksporterem mebli na świecie i 6. ich producentem. Podstawowymi rynkami zbytu są kraje europejskie oraz Stany Zjednoczone - tłumaczy PAP, Michał Strzelecki z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, eskpert PAIH.

Pierwsze miejsce w obu zestawieniach zajmują Chiny, których wartość eksportu wyniosła 2016 roku 48,3 mld euro. Na drugim miejscu są Niemcy - 14,6 mld, trzecie miejsce należy do Włoch - 9,2 mld euro. Biorąc pod uwagę rozwój sektora w kraju, według eksperta PAIH do końca 2018 roku Polska powinna zająć 3. pozycję w rankingu eksporterów (wyprzedzając Włochy); zaś do 2020 roku - 2. miejsce, plasując się przed Niemcami.

Nasi zachodni sąsiedzi są aktualnie głównym importerem towarów tego sektora i trafia tam blisko 37% mebli znad Wisły. Listę dziesięciu największych lokalizacji zbytu zamykają Stany Zjednoczone, które są jedynym pozaeuropejskim krajem, do którego trafiają polskie meble. Tylko w 2017 roku eksport do USA przyniosł zysk 334 mln euro

"Jeśli chcemy jako branża dalej dynamicznie się rozwijać, musimy szukać rynków perspektywicznych, do których zaliczamy m.in. Stany Zjednoczone" - dodał Strzelecki.

Jak wskazują autorzy raportu "Polskie meble. Inwestycje dla Polski", przemysł meblowy jest jednym z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, zajmując zajmuje piąte miejsce pod względem eksportu brutto.

Polski rynek meblarski jest jednym z najlepiej rozwijających się rynków w kraju. Jesteśmy liderem w branży i jesteśmy liderem tego sektora w Europie. Nasze firmy meblarskie zdobywają kolejne rynki m.in. rynek USA, jednakże meblarstwo to zarówno przetwórstwo drewna, jak i logistyka polegająca na dostarczaniu surowca, a następnie jego przetworzeniu oraz eksport czasami na odległe rynki, w które należy zainwestować dość spory kapitał w magazynowanie i dystrybucję towaru. Doskonałym przykładem jest IKEA, która jest nie tylko koncernem meblowym, lecz również firmą logistyczną, która w dobie e-commerce potrafi dostarczyć nieszablonowy towar wprost do domu końcowego odbiorcy klienta - komentuje Konrad Jacewicz, Senior Negotiator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Cushman & Wakefield.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield