Zamówisz przesyłkę? Przyleci dronem po polskiej „bezzałogowej autostradzie”

22 sierpnia 2018

Zamówisz przesyłkę? Przyleci dronem po polskiej „bezzałogowej autostradzie”

Spis treści

Do 2025 roku liczba dronów na polskim niebie wyniesie nawet 400 tysięcy – wynika z raportu Instytutu Mikromakro. Jak uniknąć chaosu nad naszymi głowami przy tak dużej liczbie bezzałogowców? Pomoże przy tym technologia rozwijana przez polską spółkę.

Już za kilka lat dostawa paczek prowadzona może być przez drony - oznacza to, że paczka ze sklepu internetowego trafi w wyznaczone miejsce, bezpośrednio do rąk odbiorcy, z pomocą bezzałogowej maszyny.To tylko jedna z usług, które mogą świadczyć drony, a ich rozwój bezpośrednio związany jest z systemami zarządzania lotami, nad którymi pracuje aktualnie polska spółka Hawk-e. Jak podaje Forsal, elementy technologii wykorzystywane będą m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP), czyli instytucję, która odpowiada za bezpieczeństwo ruchu lotniczego w krajowej przestrzeni powietrznej. Umowa zawarta pomiędzy tymi firmami obejmuje wdrożenie systemu, który zapewni bezpieczne i bezkolizyjne loty dronów na polskim niebie. System ten będzie składową programu „U-Space”, czyli architektury stanowiącej szkielet „polskiej dronowej autostrady”.

 „Autonomiczne bezzałogowce, wyposażone w odpowiedni sprzęt, stwarzają ogromne możliwości. Są precyzyjne, efektywne, a przede wszystkim tańsze od tradycyjnych urządzeń” – powiedział Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (spółki-matki Hawk-e).

Koncepcja „U-Space” to system radarowy współtworzony przez 4 tysiące polskich firm, odpowiedzialnych za rozwiązania wykorzystywane w dronach. Nad finansowaniem projektu i koordynacją pracy przedsiębiorstw ma czuwać Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

„Usługi systemu opierają się na wysokim poziomie digitalizacji i automatyzacji, tu nie ma ludzi w wieżach kontrolnych. Tu są maszyny, radary, algorytmy i sztuczna inteligencja” – komentuje dr Maciej Klemm, współwłaściciel jednej z firm działającej w ramach projektu „U-Space”.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield