Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2019 r. [TEASER]

30 stycznia 2020

Marketbeat: Rynek magazynowy w Polsce - podsumowanie 2019 r. [TEASER]

Spis treści

Rok 2019 zakończył się rekordowym wzrostem zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce. Popyt całkowity już trzeci rok z rzędu sięga 4 mln mkw.
  • E-commerce pozostaje motorem napędowym rynku magazynowego w Polsce
  • Aktywność deweloperów utrzymuje się na wysokim poziomie w skali całego kraju
  • Wzrost dostępności powierzchni magazynowej i czynsze z tendencją do stabilizacji na większości rynków regionalnych
  • Na niektórych rynkach tymczasowa nadpodaż umocniła pozycję negocjacyjną najemców
  • Automatyzacja, rozwój zrównoważonego budownictwa nie ominie sektora magazynowego w 2020 roku

Na koniec 2019 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 18,6 mln mkw., a od początku roku oddano do użytku rekordową ilość 2,72 mln mkw. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił znaczący wzrost dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w kraju.

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rozwija się w dynamicznym tempie. Rekordowe wyniki po stronie podaży wynikają zarówno z wysokiego popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe (przede wszystkim w 2018 r.) jak i również z dostępności kapitału i z zaufania inwestorów, którzy aktywnie poszukują atrakcyjnych nieruchomości przemysłowych w naszym kraju – mówi Joanna Sinkiewicz, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Rok 2019, w porównaniu z poprzednim, to również czas dużego wzrostu dostępności powierzchni magazynowej na większości rynków regionalnych w Polsce. Najwyższy poziom pustostanów odnotowano w regionie Polski Centralnej (408 000 mkw.), na Górnym Śląsku (249 000 mkw.), w okolicach Warszawy (203 000 mkw.) i na rynku poznańskim (po 202 000 mkw.). Tymczasowa nadpodaż, odnotowana w Poznaniu, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej, jest rezultatem inwestycji o charakterze spekulacyjnym, realizowanych w 2019 r. na większą skalę niż w latach poprzednich, oraz relokacji kilku dużych najemców do nowych projektów, zrealizowanych na tym rynku.

Raport Marketbeat: Podsumowanie 2019 TEASER - Cushman & Wakefield

Po słabszej pod względem aktywności najemców pierwszej połowie 2019 roku, w drugiej obserwowaliśmy już wyraźny wzrost aktywności najemców, dzięki czemu łączny popyt na powierzchnie magazynowe trzeci rok z rzędu osiągnął poziom ok. 4 mln mkw. W porównaniu do poprzedniego roku zmianie uległa natomiast struktura popytu, w której odnotowano wzrost udziału renegocjacji (z 25% do 32% wolumenu transakcji najmu). Jednocześnie, popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje (2,7 mln mkw.) obniżył się nieznacznie o ok. 8% w porównaniu do 2018 r. oraz o 13% w relacji do rekordowego wyniku sprzed dwóch lat, gdy osiągnął ponad 3,1 mln mkw.

Wysoka podaż oraz nadal dobra kondycja rynku po stronie popytowej działają stabilizująco na poziom czynszów.

W 2019 roku nie odnotowaliśmy większych zmian w poziomie czynszów na większości rynków regionalnych. Nieznaczne wzrosty o około 0,10 EUR/mkw./miesiąc odnotowano na rynku warszawskim, gdzie dotyczyły wybranych, najlepszych lokalizacji na pograniczu strefy miejskiej i okolic. W tych obszarach odczuwalna zaczyna być ograniczona podaż większych areałów gruntów inwestycyjnych, co spowodowało zwiększone zainteresowanie deweloperów mniejszymi działkami o pow. nawet ok. 2-3 ha (z przeznaczeniem pod projekty typu SBU lub dedykowane projekty typu BTS), co równocześnie przekłada się na wyższe ceny jednostkowe gruntu i warunki finansowe oferowane najemcom. W 2020 roku spodziewamy się utrzymania stawek bazowych czynszów za obiekty typu BIG -BOX na poziomie 2.50-3.80 EUR/mkw./miesiąc oraz spadku stawek efektywnych, które obecnie mieszczą się w zakresie od 2.00 do 3.20 EUR/mkw./miesiąc w zależności od lokalizacji – mówi Joanna Sinkiewicz.

Aktywność deweloperska utrzymuje się na wysokim poziomie. W budowie znajduje się prawie 1,9 mln mkw. powierzchni magazynowej. Prawie 80% całkowitego wolumenu inwestycji jest zlokalizowana na czterech rynkach regionalnych: Górnym Śląsku (493 000 mkw.), w Warszawie (470.000 mkw.), Wrocławiu (278 000 mkw.) i Trójmieście (263 000 mkw.).

W strukturze regionalnej nowych inwestycji, nadal dominować będą główne huby logistyczne zlokalizowane w rejonie Warszawy, Łodzi, Górnego Śląska, Wrocławia czy Poznania. Jednocześnie dalszy rozwój infrastruktury drogowej oraz ograniczona dostępność kadr w głównych aglomeracjach, determinują dynamiczny rozwój oferty magazynowej na mniejszych rynkach regionalnych, takich jak Trójmiasto, Lublin czy Rzeszów. Ponadto inwestycje deweloperskie coraz częściej dotyczą nowych lokalizacji na rynkach wschodzących. Po Zielonej Górze, Opolu, Białymstoku i Kielcach, gdzie w ostatnich latach powstały już pierwsze obiekty klasy A, przyszedł czas na nowe jak np. Olsztyn, Legnica, Gorzów Wielkopolski czy Radom – komentuje Adrian Semaan, Research Consultant w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Raport Marketbeat: Podsumowanie 2019 TEASER - Cushman & Wakefield

Najważniejsze trendy obserwowane w zeszłym roku będą aktualne również w 2020 roku. Popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową nadal warunkowany będzie w głównej mierze dynamicznym rozwojem sektora E-commerce.

Firmy reprezentujące szeroki wachlarz branż (elektronika, odzież, FMCG, motoryzacyjna) coraz szybciej rozwijają usługi handlu wielokanałowego, co wpływa na różnicowanie się produktu magazynowego i rozwój magazynów typu „last mile”, hub-ów kurierskich czy też magazynów typu BIG-BOX w formie obiektu dedykowanego. Obserwować będziemy także dalszy rozwój automatyzacji procesów logistycznych a za sprawą zmian klimatycznych i na rynku pracy także rosnącą presję na rozwój zrównoważonego budownictwa w zakresie tworzenia przyjaznych środowisk pracy i optymalizacji kosztów związanych z eksploatacją obiektów – podsumowuje Joanna Sinkiewicz.

Sprawdź najważniejsze dane o rynku magazynowym w 2019 r., pobierając podsumowanie zapowiadające raport "MARKETBEAT"!

Czy ten artykuł był pomocny?

Raporty do pobrania

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield