Grupa Wyszechradzka największym partnerem handlowym Niemiec. Wyprzedza Chiny oraz Francję

24 października 2017

Grupa Wyszechradzka największym partnerem handlowym Niemiec. Wyprzedza Chiny oraz Francję

Spis treści

Grupa Wyszechradzka stała się największym partnerem handlowym Niemiec pod względem wartości obrotów - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zrzeszenie państw Europy Środkowej wyprzedziło pod tym względem m.in. Francję, Chiny czy Stany Zjednoczone.

Jak podaje "FAZ", Grupa Wyszechradzka jest w czołówce zarówno jeśli chodzi o eksport, jak również import. O wzroście jej znaczenia dla Berlina świadczą dane Federalnego Urzędu Statystycznego. W 2016 roku handel zagraniczny Niemiec z państwami V4 wyniósł ponad 256 mld euro - jest to wynik o ponad 50 proc. wyższy niż Chin (170 mld euro), Francji (167 mld euro), USA (165 mld euro) czy Wielkiej Brytanii (121 mld euro).

W zestawieniu pojedynczych krajów Polska zajmuje najwyższe miejsce ze wszystkich członków V4 z obrotami na poziomie 101 mld euro (7. miejsce). Za nami znajdują się kolejno: Czechy (10. miejsce - 80 mld euro), Węgry (14. miejsce - 47 mld euro) oraz Słowacja (19. miejsce - 27 mld euro).

Dziennik zaznacza, że rola regionu Europy Środkowej rośnie nie tylko z uwagi na wyższe PKB niż w innych krajach Unii Europejskiej, lefcz również relacje łączące tutejsze kraje z niemieckimi koncernami samochodowymi. W porównaniu z rokiem ubiegłym wolumen handlu na linii Niemcy - Grupa Wyszechradzka wzrósł o 9 proc, podczas gdy obroty z Francją, otwierającą poprzednie zestawienie, zmieniły się zaledwie o 0,6 proc. Jak zuważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w samym 2016 roku Niemcy zainwestowali w tej części Europy ponad 60 mld euro. Niemal połowa tego kapitału trafiła do Polski.

"Niemcy są od lat wiodącym inwestorem w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówimy tu o inwestycjach bezpośrednich. Według danych Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, w Polsce aktywnie działa 6 tys. niemieckich przedsiębiorstw. Głównym czynnikiem przyciągającym te firmy jest rynek pracy - dostępność wykwalifikowanej siły roboczej i nadal niższe koszty. Warto pamiętać także o niemieckich inwestycjach kapitałowych w naszym kraju" - komentuje Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency w Cushman & Wakefield.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield