Grupa Wyszechradzka największym partnerem handlowym Niemiec. Wyprzedza Chiny oraz Francję

25 października 2017

Grupa Wyszechradzka stała się największym partnerem handlowym Niemiec pod względem wartości obrotów - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zrzeszenie państw Europy Środkowej wyprzedziło pod tym względem m.in. Francję, Chiny czy Stany Zjednoczone.

Jak podaje "FAZ", Grupa Wyszechradzka jest w czołówce zarówno jeśli chodzi o eksport, jak również import. O wzroście jej znaczenia dla Berlina świadczą dane Federalnego Urzędu Statystycznego. W 2016 roku handel zagraniczny Niemiec z państwami V4 wyniósł ponad 256 mld euro - jest to wynik o ponad 50 proc. wyższy niż Chin (170 mld euro), Francji (167 mld euro), USA (165 mld euro) czy Wielkiej Brytanii (121 mld euro).

W zestawieniu pojedynczych krajów Polska zajmuje najwyższe miejsce ze wszystkich członków V4 z obrotami na poziomie 101 mld euro (7. miejsce). Za nami znajdują się kolejno: Czechy (10. miejsce - 80 mld euro), Węgry (14. miejsce - 47 mld euro) oraz Słowacja (19. miejsce - 27 mld euro).

Dziennik zaznacza, że rola regionu Europy Środkowej rośnie nie tylko z uwagi na wyższe PKB niż w innych krajach Unii Europejskiej, lefcz również relacje łączące tutejsze kraje z niemieckimi koncernami samochodowymi. W porównaniu z rokiem ubiegłym wolumen handlu na linii Niemcy - Grupa Wyszechradzka wzrósł o 9 proc, podczas gdy obroty z Francją, otwierającą poprzednie zestawienie, zmieniły się zaledwie o 0,6 proc. Jak zuważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung", w samym 2016 roku Niemcy zainwestowali w tej części Europy ponad 60 mld euro. Niemal połowa tego kapitału trafiła do Polski.

"Niemcy są od lat wiodącym inwestorem w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówimy tu o inwestycjach bezpośrednich. Według danych Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, w Polsce aktywnie działa 6 tys. niemieckich przedsiębiorstw. Głównym czynnikiem przyciągającym te firmy jest rynek pracy - dostępność wykwalifikowanej siły roboczej i nadal niższe koszty. Warto pamiętać także o niemieckich inwestycjach kapitałowych w naszym kraju" - komentuje Joanna Sinkiewicz, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency w Cushman & Wakefield.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield